ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Místo konání: Sapareva Banya, Bulharsko
Termín konání: 12.—20. říjen 2024
Do týmu hledáme poslední 2 účastníky (ve věku 18—25 let)
Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.
Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.
V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.
U tohoto projektu vyjedou čeští účastníci jako součást rakouského týmu. Proto je nezbytné, aby čeští účastníci na projekt letěli z (a vrátili se zpět do) jednoho z rakouských letišť. Cestovni náklady z ČR do Rakouska (autobus, vlak) a zpět budou účastníkům také proplaceny.
Hostitelská organizace: CEGE Bulgaria (Change, Explore and Grow by Exchange)
Popis projektu:
Within the framework of our project „MediaLab – Media Literacy and Content Creation“, we aim to contribute to the battle against disinformation online, as well as train young people from four countries (Bulgaria, Spain, Austria and Greece) coming from different media contexts and levels of development regarding freedom of speech in the field of media literacy and content creation by acquiring fundamental knowledge about the subject.
The goals during the exchange sessions are:
- Developing participants critical thinking and media literacy skills,
- Encouraging cooperation, creativity and teamwork,
Encouraging introspection of their own experiences and intercultural learning, - Providing useful tools and strategies for countering false information in the media,
- Encouraging the active participation of participants in the creation of digital content
- Developing their intercultural communication skills,
- Providing a suitable environment for cultural exchange.
Covered topics: media literacy, disinformation, fact checking, critical thinking, creation and dissemination of own media content, digital wellbeing, AI
Methodology and Activities:
The Training Course will be based on the principles of gamification and non-formal education (NFE). Gamification is the process of using game elements in a non-game context.
The NFE methodologies are varied, participatory and learner-centred, they include a mix of individual and group learning activities and encourage people to learn from each other.
The workshops will approach the following thematics: media literacy, critical thinking, disinformation, conspiracy theories, digital wellbeing, creation and dissemination of own media content
Participants will learn to create game-based activities with a focus on leadership skills development.
Participants‘ profile:
The Youth Exchange will gather together 24 participants from Bulgaria, Greece, Spain and Austria (5 participants + 1 group leader per country).
● Profile of Group Leaders: Group Leaders (20+ years) will be selected based on their previous involvement in similar projects, leadership skills, positive attitude and possibly experience in working with youth and specifically on the project topic.
Profile of participants‘:
● Young people (18-25 years) with a substantial interest in the topic of media literacy and content creation, motivated, with a good level of English.
● We would especially welcome applications from:
-
- Those who have little or no experience in international training courses
- Those coming from rural or remote areas