Sketch Up Europe – Německo

single-image

Původní termín konání: 31. březen – 8. duben 2020. Projekt se kvůli Covid-19 přesunovat na pozdější termín. Jakmile bude nový termín konání znám, objeví se zde na stránkách. Do té doby prosím vyčkejte.

Místo konání: Abenteuerzentrum im Grunewald, Berlín, Německo

Počet volných míst: 4+1GL. 

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz Participants‘ profile níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku. Prosím nevyplňujte „participant form“ co je v info-packu – ten slouží pouze pro přijaté a potvrzené účastníky. 

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Věkový limit pro účastníky: 18-26

Věk. limit pro group leadera: 18+

Účastnící se země: Germany, Poland, Italy, Spain, Czech Republic, Slovakia, Greece

Hostitelská organizace: Europe4Youth Deutschland

Popis projektu:

Objectives:

To reflect on the idea of European Uion and the way it functions, as well as on what European identity means for yourg people from different countries.

To exchange experiences related to the changes taking place in Europe, and to discuss the narrative of problems and challenges that European Union is facing.

To outline possible scenarios of the future of the European Union through various forms artistic expression.

What will we do?

We will create an international team of 36 people from Italy, Slovakia, Spain Poland, Germany, Greece and the Czech Republic to figure out how European Union works, raise the level of knowledge about the structures, fuctioning and tasks of the EU institutions. We will outline possible scenarios of the future of the EU through various forms of expression, from comics and sketchnoting to animation and body painting. We will also want to think together about what European identity is, how to define it, what are its characteristics and how it affects our perception of ourselves and others. Moreover, we will have plenty of opportunities to do this thanks to our creativity!

Participants‘ profile/Target group:

Exchange is dedicated to young people in the age 18-26 (for youth leaders there is no age limit). It is aso dedicated to participants with communicative level of English, but don’t worry if you don’t feel comfortable speaking English freely visual and interactive methods of work will let all of us express ourselves in a comfortable way. We want to encourage young people with less knowledge of English, representing difficult environments, social and cultural obstacles to open up and increase your involvement in international work.

Note: An important task for participants before coming to this youth exchange: Make a reflection on imagining Europe. What is the European Union and European citizenship? Make drawings, photos and films and take them to the youth exchange. These materials will serve as a starting point for workshops and discussions.

Možná se ti bude líbit