Spotlight on Youth Leaders — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 8.—16. září 2022

Místo konání: Rabka-Zdrój, Polsko

Počet volných míst: 2 účastníci (ve věku 18+) 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím přečtěte si infopack.

Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Polska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Stowarzyszenie Europe4Youth

Popis projektu:

Youth Exchanges is a powerful tool to work with young people. In order to exploit its full potential and make a true change through youth exchanges we need to have youth leaders that are competent, equipped with variety of tools, invested in maintaining highest quality of inclusion, participation and youth work standards.

The project aim is to prepare a group of youth leaders from Erasmus+ Program countries to fulfill their role to the highest extent, securing the quality.

Let’s explore the possibilities that youth exchanges are giving us!

Goal: This Training Course will form a pool of youth leaders to be engaged in various youth exchanges organized by this partner consortium for the next years.

Objectives: 
– explore the full potential and possibilities for achieving a social change through youth exchanges,
– better understand the concept of youth exchanges in Erasmus+ program,
– developing competences to design high quality youth exchanges based on needs and ideas of young people in a participatory way
– equip youth leaders in knowledge, skills and attitudes to support young people in developing youth exchanges,
– internalize youth work standards and values to practically implement them in the youth exchanges development proces.

Participants:

We invite 24 youth leaders from different countries- working with young people by supporting their initiatives, leading youth groups etc. Participants should be already engaged in youth work professionally, voluntarily, regularly or occasionally and have strong motivation to work with young people using youth exchanges.

Youth leaders should collaborate with an organization (NGO, municipality, other public/private body) working with youth, registered in one of the Program countries of Erasmus+ and having a verified ECAS account. Participants will be asked to present their organization’s OID number.

Možná se ti bude líbit