Termín konání: 23.-30. března 2014
Místo konání: Bakuriani, Gruzie
Program a akce: program mládež v Akci, akce 3.1.2. tréninkový kurz
Účastníci: Zuzana Balušková, Michal Skapa, Kateřina Procházková, Jakub Sobocik, Jana Hniličková
Účastnící se země: Bělorusko, ČR, Gruzie, Polsko, Rumunsko, Ukrajina, Velká Británie
Report z projektu:
Spolu s českým týmem, který čítal dohromady pět, členů jsme se na konci března zúčastnili projektu Raising enviromental awareness in Eastern Europe and Causascus region, který se konal v Gruzii. Hlavní část projektu probíhala na jihu země, v městečku Bakuriani, ovšem na závěrečné dva dny jsme se přesunuli do hlavního města Tbilisi. Většina českého týmu však spolu s naší budoucí polskou kamarádkou Jagodou přiletěla z letiště v polských Katowicích už dva dny před začátkem projektu do druhého největšího města, Kutaisi, které jsme si měli možnost důkladně prohlédnout. Shodou okolností jsme zde potkali i dvě další účastnice projektu z Ukrajiny a následně jsme všichni společně využili možnosti pronájmu auta s řidičem k vyjížďce po okolních přírodních a kulturních památkách. Ostatně jestli vás něco napadne na první dobrou, když se řekne Gruzie, tak to rozhodně je úchvatná příroda.
První den projektu nás vyzvedla v centru Kutaisi tzv. maršrutka (což je používaný název pro specifický druh minibusu v zemích bývalého Sovětského svazu), která nás bezpečně dopravila do horského městečka Bakuriani spolu s dalšími účastníky z Polska, kteří také přiletěli do Kutaisi. V Bakuriani se nás sešlo něco přes 30 účastníků – mladých lidí z Česka, Polska, Rumunska, Běloruska, Ukrajiny, Gruzie a Velké Británie. Neziskovými organizacemi, které projekt organizovaly, byly britská Act Global a gruzínská Asociace pro mládež Droni. Atmosféra byla již od počátku velice uvolněná a neformální, což ale neznamenalo, že bychom neodvedli spoustu práce; každý den nás čekaly tři workshopy zaměřené na různé oblasti pojící se ke zvyšování povědomí o ochraně životního prostředí, k různým environmentálním problémům a věnovali jsme se také zkušenostem jednotlivých účastníků z jejich domovských zemí. Ubytování bylo zajištěno v klidném horském penzionu, kde jsme byli ubytování na pokojích spolu s účastníky různých národností (já byl na pokoji se skvělými Gruzínci Učou a Iraklim). Jídlo bylo také perfektní, pokud si zvyknete na specifickou chuť místní kuchyně, kde se používá spoustu sýra a bylinek s pro nás netradičními chutěmi. A bylo pamatováno i na vegetariány, alergiky, a dokonce i na mě jako na jediného vegana na projektu. Z hlavních probíraných témat je třeba zmínit klimatické změny, biologickou rozmanitost, vysvětlení tzv. ekologické stopy, nebo zorientování se v mezinárodních dokumentech zaměřených na životní prostředí. Je třeba zmínit, že lektoři se snažili do programu zahrnout také interaktivní formy výuky a aktivně zapojit účastníky, kteří měli např. sami nastudovat určitou problematiku a přednést ji ostatním. Český tým velmi zaujala přednáška o projevech změny klimatu v Gruzii a navazujícím problému enviromentálních migrantů, kterou přednesli experti z místních neziskových organizací. Určitý prostor v rámci samostatných workshopů dostali také sami účastnící, kteří měli zájem představit témata, kterými se zabývají, nako např. lesní hospodářství, hlubinná ekologie, budoucnost jaderné energetiky, alternativní životní styl aj. Prezentován byl také program Erasmus+, ale zejména to, jak postupovat při psaní vlastního projektu, kde sehnat mezinárodní partnery a jak zažádat o grant v rámci EU a Rady Evropy. V závěru projektu jsme se přesunuli do Tbilisi, kde nás čekala prohlídka města a také tradiční gruzínský večer, kde jsme opět ocenili gruzínskou pohostinnost, se kterou jsme se při našem pobytu setkali již mnohokrát.
Díky projektu jsme získali nejen spoustu nových přátel a známých, se kterými určitě zůstaneme v kontaktu, nové znalostí a dovedností v oblasti ochrany životního prostředí.
Jakub Sobocik