Diversity and Tolerance for Peace — Turkey

single-image

Programme: ERASMUS+, Key Action 1: youth exchange

Venue: Adana, Turkey

Dates: 21—29 May 2022.

Please read the info-pack.

Hosting organisation: Demokrasi ve Hukuk Çalışmaları Derneği

Czech team: Tomáš Jašíček (GL), Damián Dvornický, Antonie Myslivečková, Ramazan Ozel, Petr Velc

Project report: 

První den příjezdu jsme byli ubytováni ve 4 hvězdičkovém hotelu s názvem Sedef hotel. Hotel mě v celku překvapil, protože jsem nikdy ve 4 hvězdičkovém hotelu nebyl. Pokoje nám uklízeli, doplňovali nám sprchové gely, šampony a vyměňovali ručníky každý den. Ráno ke snídani jsme měli švédský stůl s medovou pláství, co jsem nikdy nezažil. Hotel byl překvapivě větší, než jsem očekával a musím uznat, že to bylo celkem super.

První den projektu byl zaměřen na seznamování se se všemi účastníky projektu formou zábavných her (ice breakers). Na večer byl v programu intercultural night, kde účastníci z Řecka a Bulharska prezentoval své jídlo a pití a někteří z účastníků nám představovali své tradiční tance nebo písničky. Tento intercultural night pokračoval i nadále v průběhu projektu kde všichni účastníci dostali šanci předvést své národní jídla a tradice. Druhým dnem jsme nakousli téma našeho projektu – Rasismus, xenofobie a islamofobie. Měli jsme různé aktivity, kde jsme se postupně dozvěděli o situaci této problematiky v ostatních národech, abychom je mohli porovnat a byli schopni identifikovat rozdílnost důvodů proč se tento problém v našich národech vyskytuje. Organizátoři se nás přitom snažili navést k tomu abychom vymysleli opaření či způsoby jakým by se dala míra rasismu, xenofobie nebo islamofobie snížit nebo předejít jejímu navýšení. Tyto aktivity byly naplněny kreativitou a skvělými nápady, během těchto aktivit jsme se všichni účastníci sblížili a spousta z nás i skamarádili. Vytvořili si osobní network na případné boučí cestování a celkově se dozvěděli mnoho informací. Já osobně jsem o islámu prakticky nic nevěděl a týdenní pobyt v Turecku mi pomohl pochopit jejich víru a popravdě mi i celkem přirostli k srdci. Lidi, které jsem v Turecku potkal zajistili abych měl na Turecko dobré vzpomínky a chuť na to se tam někdy i vrátit. 

Měli jsme v programu i jeden volný den na, který nám připravili výlet do města Adany, ale já a další 3 účastníci jsme měli zájem o to se podívat i do vedlejšího města Mersin ve, kterém jsme strávili celý den chůzí podél moře a centru města, ochutnali místní specialitu a popovídali s místními lidmi.

Celkově bych chtěl velice poděkovat Vaší organizaci za tuto příležitost, co jsem dostal a velice si toho cením. Od ukončení projektu jsem to doporučil hned několika kamarádům a spolužákům. Další díky bych chtěl věnovat organizátorům za skvělý program, jídlo a ubytování a za to, že si mohu tuto zkušenost odnést do svého života.

                                                                                                                         Damián Dvornický

You may like