We Are on the Move – Norsko

single-image

Termín konání: 10.-17. duben 2014

Místo konání: Drammen, Norsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. tréninkový kurz

ÚčastníciKarolína Břinková, Kateřina Bárová, Veronika Batelková, Martina Vyplašilová, Martina Otřísalová

Report z projektu:

Náš projekt “We are on the move” se konal na jihu Norska v pěkném městečku Drammen, který je vyhlášený tím, že v něm žijí nejšťastnější obyvatelé Norska. Krom velmi milých a neustále sportujících Norů zde žije i velká turecká menšina, díky které se také konal náš skvělý a opravdu nezapomenutelný projekt. Hostující organizací byla organizace Intermezzo Ungdom, která se v Drammenu stará o lepší podmínky pro tamní mládež. Projektu se zúčastnilo celkem pět zemí, a to Velká Británie, Turecko, Estonsko, Itálie a Česká republika.
Projekt byl opravdu nabitý, zaměřený především na nové programy Erasmu+ a jejich využití v souvislosti se stále narůstající nezaměstnaností v celé Evropě. Cílem bylo, aby se účastníci dozvěděli co nejvíce o nových možnostech a také, aby je dokázali co nejlépe využít, jak v pracovním, tak i projektovém životě. S tím souviselo i psaní projektové žádosti, motivačního dopisu či zlepšování životopisu a mimo jiné i anglického jazyka, který byl vybrán jako hlavní komunikační jazyk. V rámci celého programu jsme se hodně zaměřovali na týmovou spolupráci, která je velmi důležitá. Spolupráce na úkolech, seznamovací aktivity a soužití po celý týden nás spojilo natolik, že jsme si s ostatními vytvořili téměř rodinný vztah.
Po absolvování tohoto projektu můžu s určitostí říct, že jsem nyní schopnější přizpůsobit jak svůj motivační dopis, tak i životopis každému projektu či práci, která mě v budoucnu potká, a myslím, že to stejné by řekli i ostatní. Navíc jsem se dozvěděla spoustu nových informací o programu EVS, výměnách mládeže, mobilitě či tréninkových kurzích a vyzkoušela si napsat žádost o schválení projektu, konkrétně tréninkového kurzu. Mimo všechny tyto pozitivní zkušenosti jsem teď lépe schopná formulovat své myšlenky a prezentovat je veřejnosti, protože i to byla značná součást kurzu a za to jsem opravdu velmi vděčná.
Krom skvělé organizace, která se o nás opravdu výborně starala a snažila se nám, i v tak drahé zemi jako je Norsko, dát první poslední, tam byla i skvělá společnost, která mi bude skutečně moc chybět. Moje dojmy jen umocnilo to, že jsem měla možnost oslavit narozeniny právě v průběhu tohoto projektu a s tak skvělými lidmi. Setkání se s lidmi z různých koutů světa vám změní pohled na spoustu věcí a odpoví na hodně otázek, v mnoha případech to změní i vás samotné, proto bych každému doporučila se takového projektu zúčastnit.

Poslední den, před odletem do Prahy, jsme měly možnost navštívit s českým dívčím týmem i hlavní město Norska, Oslo. Je to neuvěřitelně moderní město, že máte pocit, jakoby ho vystavěli včera, koneckonců stejně jako Drammen. Krásné, moderní, čisté a šíleně drahé.

Nakonec bych se ještě chtěla podělit o několik vět, které k projektu napsal jeden z účastníků den po odjezdu a na čem jsme se všichni ostatní shodli, že jsme na tom stejně. Jen to potvrzuje to, jak jsme se všichni spřátelili. „Sooo,now i will tell you one thing that I think that will be strange to hear from you,so only few person have know this part of me..by the way, now I am in hotel’s restaurant full of people who speak English and…. I can hear Veronika laugh, Nunzia and Maria speak,Elen and Astrit joke,Martina’s voice…I turn my head and..all is different..changed place…changed people…and It’s very Sad..sooo now (like yesterday on the microphone) Have a good night and have wonderful dreams…thank you guys..“

A kdybych měla celkově shrnout účast na tomto projektu, řekla bych to jedním slovem: “NEJLEPŠÍ!”

Veronika Batelková

You may like