Move to Healthier Tomorrows – Slovensko

single-image

Termín konání: 23.-29. leden 2014

Místo konání: Nitra, Slovensko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. tréninkový kurz

Účastníci: Bohdana Andruškivová, Barbora Petrů, Martin Beneš

Report z projektu:

Ve dnech 23.-29.1.2014 se ve slovenské Nitře uskutečnil mezinárodní projekt na téma Move to Healthier Tomorrows.  Projektu se účastnilo zhruba 30 mladých lidí ze zemí jako Česká Republika, Slovensko, Itálie, Slovinsko, Ukrajina, Moldávie, Srbsko, Gruzie, Rumunsko a Arménie.

Pro mě osobně byl tento projekt první v mém životě a můžu říct, že určitě nebyl poslední. Během týdenního pobytu jsem poznala nespočet úžasných lidí, dozvěděla se zajímavé informace, procvičila si komunikaci v cizím jazyce, získala zkušenosti s prací v týmu a kolektivním jednání, a u toho všeho zažila spoustu zábavy a nezapomenutelných zážitků.

Každý den po snídani následovalo ve společenské místnosti sezení, kde jsme diskutovali na daná témata, vymýšleli společnými silami projekty, jak zlepšit úroveň zdravého životního stylu napříč zeměmi, sdíleli své osobní zkušenosti a nápady a mnoho dalšího. Čas neskutečně rychle ubíhal, než jsme se nadáli, byl tu oběd, polední pauza a další nabitý odpolední program. Ten byl obvykle zahájen hrami a pohybovými aktivitami, ať už venku či v místnosti, většinou záleželo na počasí. Odpoledne jsme měli vždy různorodý program, například přednášky o Youth pass či Erasmus+, prezentaci našich společných projektů a otevřené diskuze. Jedno odpoledne pro nás organizátoři domluvili společnou hodinu cvičení na trampolínách, což jsme si všichni moc užili a posléze se šli podívat do oblíbené a velice útulné čajovny, kde pro nás byla přichystána ochutnávka těch nejlepších čerstvých čajů a malá přednáška.

Večery jsme trávili společně v rámci international prezentací, kdy každá národnost představila svoji zemi pomocí fotografií, videí a typických národních pokrmů. Mohli jsme tak nejenom poslouchat o zajímavostech daných zemí, ale na vlastní kůži ochutnat typická jídla, pochutiny a vybrané nápoje. V pozdějších večerních hodinách nám byla dopřána volná zábava.

Jako jeden z nejvydařenějších výletů hodnotím noční výšlap na kopec Zobor, který se tyčí nad městem, a ze kterého nám byl nabídnut famózní výhled na celou noční Nitru. Na vrcholu jsme si připili, zapálili lampion štěstí a vstřebávali ojedinělou atmosféru.

Celý týden proběhl bez větších komplikací, organizátoři byli vždy ochotní a nápomocní a myslím si, že jsme si všichni tento projekt užili na maximum. Taktéž spolupráce s vysílající organizací EYCB byla naprosto bezproblémová.

Tento projekt mi přinesl hlavně nová přátelství, odvahu a motivaci rozvíjet se dál po boku dalších skvělých lidí ze všech koutů světa.

Barbora Petrů

You may like