YOUth able to live sustainABLE! – Arménie

single-image

Termín konání: 1.-9. března 2014

Místo konání: Jerevan, Arménie

Program a akce: program  Mládež v Akci, akce 3.1.1. výměna mládeže

Účastníci: Anna Báborová (GL), Tomáš Trávníček, Katarína Novanská, Rudolf Daniel, Radka Szelongová

Účastnící se země: Arménie, Gruzie, Moldavsko, Itálie, Španělsko, ČR, Turecko

Report z projektu:

Ve dnech 1. – 9.3.2014 proběhl v malém, příjemném hostýlku v centru Jerevanu projekt s názvem YOUth ABLE to live sustainABLE. Pro většinu českého týmu to byl první projekt, o to víc jsme byli napnutí jako kšandy a plní očekávání. Hned první večer začal moc příjemně. Seznamovací večeře a večery vůbec jsou obvykle ještě trochu odtažité a nejisté, tady byl ale spíš  opak pravdou. Ti účastníci, kteří nebyli příliš unavení z cestování, se seznamovali až do pozdních hodin, celý projekt začal opravdu velmi mile a naše očekávání ještě narostla.

                Hned další den ráno program začal hezky zostra. Hned, jak jsme prolomili ledy a zapamatovali si první jména, začali jsme se věnovat pravému tématu našeho projektu, tedy Sustainable Development. V průběhu celého týdne na nás čekala spousta zajímavých workshopů a přednášek, obvykle pod vedením někoho z účastníků, jednotlivé skupiny se střídaly. Zkusili jsme si jak vyrobit recyklovaný papír, dozvěděli jsme se, jak fungují solární panely, vyzkoušeli jsme si v praxi co je to „upcycling“ a to prostřednictvím vytváření peněženek z krabic od džusů, zahráli jsme si na státníky při tvorbě ideálního státu, viděli jsme kus Arménie, díky výletu, který nám byl zorganizován, a v neposlední řadě jsme se seznámili a spřátelili s účastníky z ostatních zemí, Španělska, Itálie, Moldavska, Gruzie, Turecka a Arménie. Celý týden byl ve velice přátelském a uvolněném duchu, hned druhý den při  sedání si v tréninkové místnosti si už účastníci nesedali podle státní příslušnosti, ale zasedací pořádek byl příjemně promíchaný. Nové citové vazby se vkrádaly potichoučku, polehoučku, o to hloub se ale zakořenily, což bylo vidět taky poslední den u loučení, ukápla nejedna slzička, a dokonce nejen děvčatům.

Myslím, že můžu jménem nás všech směle říct, že projekt byl více, než obohacující, všichni jsme si jej užili a odnesli jsme si z něj přesně to, co jsme měli. Poznatky a znalosti o Sustainable development jako takovém, nesčetně nových zážitků a pěknou řádku nových kamarádů a známých. Organizátoři byli úžasní, byli nám podporou a přáteli, jistě nejen já mám chuť se do Arménie a Jerevanu obzvlášť ještě alespoň jednou vrátit. Projekt hodnotím známkou 10/10, pokud by bylo po mém, zúčastnila bych se klidně ještě 100krát.

Radka Szelongová 

You may like