Act Locally — Sustainable Development & Young People — Makedonie

single-image

Termín konání: 22.-29. listopadu 2012

Místo konání: horský rezort v Mavrovo, Makedonie

Účastníci: Mirka Miličková, Hynek Roubík

Program a akce: Program Mládež v Akci, akce 3.1. tréninkový kurz

Report z projektu:

 Pro mě i pro Mirku to byla první cesta do Makedonie a nakonec jsme se rozhodli pro cestu vlakem. Samozřejmě jako všechno, tak i toto rozhodnutí mělo svá pozitiva i negativa, mezi negativa patřilo velká náročnost téměř třicetihodinové cesty vlakem, ovšem na druhou stranu vzhledem k tomu, že jsme si pořídili otevřenou jízdenku, tak jsme při zpáteční cestě mohli z vlaku vystoupit a udělat si ještě malý ,,výlet“.

S organizátory jsme byli domluveni na našem příjezdu, tak ve Skopje už na nás čekal jeden z členů tamní organizace, který nás po ranní kávě a snídani provedl po Skopji, ukázal nám různá zajímavá místa. Byl to velmi příjemný začátek celé akce. Poté jsme s ostatními účastníky měli sraz na vlakovém nádraží, odkud se minibusy cestovalo do Mavrova, do místa, kde se konal celý tréninkový kurz.

Bydleli jsme v klidném hotelu a měli jsme krásný výhled na jezero a zatopený kostel, který celému místu dodával zvláštní auru. Celkově krajina budila dojem jakéhosi časem zapomenutého místa, což bylo dáno tím, že mimo sezónu se tam prakticky zastaví veškeré aktivity.

První den byl zaměřen na seznamovací a poznávací aktivity. Celkem se nás zde sešlo 28 účastníků z nejrůznějších zemí (ČR, Portugalsko, UK, Německo, Itálie, Chorvatsko, Turecko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá hora, Srbsko, Kosovo a Slovinsko) a k tomu ještě velmi milí a vstřícní organizátoři, jmenovitě Andrijana Steriova, Bojan Kocevski a další.

Hlavním cílem projektu bylo rozvíjet vzdělávání ohledně udržitelného rozvoje s mladými lidmi a vytvoření do budoucna spojení s lidmi se stejným zaměřením a názory a snahou něco změnit. Projekt se snažil zaměřit na environmentální problémy, ale samozřejmě také nastínit různá řešení a celkově zmapovat situaci hlavně v malých komunitách s mladými lidmi. Ovšem projekt byl také zaměřen na rurální a urbanistický rozvoj, který je pro celé téma také zásadní.

Druhý den jsme dopoledne probírali naše očekávání od projektu a ,,group building activities“. Odpoledne jsme na toto navázali a začali s elementární teorií k problematice udržitelného rozvoje. Večer byl také velmi zajímavý, protože jsme začali s prezentacemi jednotlivých zemí a tradičních pokrmů, nápojů a dalších specialit. Myslím, že interkulturní večery patří k tomu nejlepšímu, co člověk může zažít, protože během jednoho večera se seznámí s tolika tradicemi, zvyky a zajímavostmi a přitom přirozeným způsobem a nejlepší na tom je, že je to spojené s jídlem, pitím a velmi dobrou náladou.

Třetí den jsme dělali udržitelnost a biodynamiku a večer jsme prezentovali své vysílací organizace. Čtvrtý den a jeho téma bylo v duchu našich voleb a aktivit ohledně udržitelného života, někteří přispěli do diskuze více, jiní méně, ale celkově to bylo velmi plodné a zajímavé téma. Večer jsme shlédli Al Gorův film, na který si musí každý udělat názor sám, nicméně je určitě dobré jej shlédnout. Pátý den jsme se vydali do Ohridu, kde jsme strávili celý den. Ohrid patří mezi UNESCO chráněné památky a je to velmi příjemné městečko s mnoha zajímavými zákoutími. Zde jsme dělali průzkum mezi starousedlíky a zjišťovali jsme údaje ohledně jejich udržitelného života, aktivit a návyků a samozřejmě také historie místa. Šestý den jsme se seznamovali s programe YiA a řešili různé možnosti projektů pro další uzávěrky.

Mimo jiné jsme vždy, když během dne upadala aktivita dělali nejrůznější ,,energizmy“, které nás zase povzbudili a byli příjemným zpestřením dne. Poslední den jsme prezentovali námi vytvořené projekty pro budoucí spolupráci, které byli v mnohých případech velmi zajímavé a slibné. Také jsme shrnuli výsledky celého projektu, vytvořili výstupy pro publikaci, dodělali blog a pomalu se chystali na ,,Bye Bye Party“. Ta byla samozřejmě skvělá a všichni jsme si ji maximálně užili, jediná nevýhoda toho všeho byla, že už jsme museli domů. Vždy je těžké se loučit s tolika skvělými lidmi, ale věřím, že s většinou zůstanu v kontaktu, dosud tomu tak je.

Po skončení tohoto úžasného projektu jsme ještě s Mirkou zůstali dvě noci v hlavním městě, abychom si prohlédli okolí a lépe poznali i další části města, protože Skopje má nejenom makedonskou část, ale také tureckou a albánskou část města.

Celkově je Makedonie úžasná země s mnoha krásami a nečekanými překvapeními, které téměř vždy stojí za to, a proto mohu cestu do této země jedině doporučit.

Hynek Roubík

Možná se ti bude líbit