Chci vyjet na projekt

1. Jak vlastně takový projekt vypadá?

Evropské centrum mládeže vám nabízí možnost zúčastnit se několika typů projektů/mobilit. Drtivou většinou projektů jsou vzdělávací mládežnické mobility financované v rámci EU programu ERASMUS+: Mládež či Visegrádský fond – výměny mládeže, tréninkové kurzy a semináře. Aktivity všech mobilit probíhají pomocí metod neformálního vzdělávání (tedy žádné opisování z tabule či čtení z učebnic, ale učením se praktickými aktivitami, hrami, řešením konkrétních problémů, učení se zkušeností, učení se jeden od druhého).

Dále můžete také vyjet na ESC (evropský sbor solidarity) na dobu od 2 týdnů do 12 měsíců a pomáhat v neziskové organizaci v zahraničí. Více Chci vyjet na ESC.

Chtěli byste vyjet na takovýto projekt do zahraničí, ale stále ještě nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Doporučujeme vám, abyste si pročetli reporty z uplynulých projektů, které najdete kliknutím na libovolný projekt v sekci Uplynulé projekty. Prosím mějte na paměti, že mezi jednotlivými akcemi (tj. výměna mládeže, tréninkový kurz, seminář, atp.) jsou velké rozdíly v intenzitě projektu. 

U výměn mládeže je běžné, že téma projektu se zaměřuje na lehčí tematiku či těžkou tematiku zpracovává méně náročnými aktivitami. Program je tímto volnější, na výměnách mládeže je také více aktivit zaměřených na poznávání kultury země, kde se výměna koná. Účastníci výměn mládeže jsou mnohdy mladí lidé, kteří se teprve dostávají do problematiky tématu projektu, či jsou na projektu poprvé a chtějí se zdokonalit v jazyce, poznat novou kulturu a dozvědět se více o tématu daného projektu. Více o výměnách mládeže (s konkrétními příklady) najdete na stránkách Domu zahraniční spolupráce či v tomto videu.

Tréninkové kurzy a semináře jsou daleko intenzivnější, mají daleko méně volného času (někdy prakticky žádný), účastníci o problematice už mnohé ví a trenéři/školitelé daného projektu jsou nejenom experti v neformálním vzdělávání, ale i experti v tématu projektu. Semináře a tréninkové kurzy jsou tedy vhodnou volbou pro ty, kteří už se už projektu v minulosti zúčastnili, jsou pracovníci s mládeží, či se dlouhodobě zajímají o dané téma projektu a mají zájem se o něm do hloubky dozvědět více, diskutovat nad problematickými otázkami tématu s lidmi z celé Evropy. 

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. předem (u každého projektu individuálně) stanovené výše z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

 

2. Rozhodl/a jsem se zúčastnit projektu v zahraničí. Jak se k němu můžu dostat?

Pokud jste se rozhodli zúčastnit Erasmus+ projektu a chcete si prohlédnout naši aktuální nabídku, pokračujte do sekce Zahraniční projekty — Aktuálně volné projekty, kde najdete přehled a základní informace o chystaných zahraničních projektech včetně možnosti účasti na nich. Můžete také sledovat naši Fb stránku, kde se každý týden objevuje aktuální přehled volných projektů. Nebo sledujte náš Instagram, kam denně dáváme do stories nejnovější EU-financované příležitosti pro mladé.

Pro nezletilé zájemce jsme vytvořili štítek „Projekt pro nezletilé“, kde jsou všechny projekty pro věk. skupinu do 18 let. V sekci Zahraniční projekty – Uplynulé projekty poté najdete fotky, reportáž a informace o projektech, kterých se skupiny vyslané naší organizací úspěšně zúčastnily v minulosti.

Vedle základních informací o pořadatelské zemi, datu a místu konání, či počtu účastníků, najdete v nabídce chystaných zahraničních projektů ve většině případů ke stažení také původní pozvánku (info-pack) zaslanou hostitelskou organizací, ve které si můžete přečíst detailnější informace o konkrétním projektu.

Pokud vás některý z projektů zaujal, důkladně si přečtěte jak se na projekt můžete přihlásit (a jaký profil účastníků na daný projekt organizátoři hledají) a pokud máte jakékoliv dotazy či nejasnosti, prosím kontaktujte nás na e-mailové adrese [email protected]. Následně se s vámi spojí naše koordinátorka zahraničních projektů. Jestli vám ani jeden z nabízených projektů nevyhovuje, nezoufejte. Nabídka se pravidelně obměňuje, a pokud nám dáte k dispozici svou e-mailovou adresu, budeme vám zasílat nové nabídky projektů přímo tam. Či ještě lépe, pokud dáte „like“ naší Facebookové stránce či nás začněte sledovat na našem Instagramu, budou se vám zobrazovat nejnovější nabídky našich zahraničních projektů.

Pro to, abyste se na projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od data začátku vámi vybraného projektu). Toto je z toho důvodu, že se již několikrát stalo, že několik dní před projektem účastníci ztratili svůj občanský průkaz a na projekt nemohli vyjet, protože nevlastnili pas. Prosím nikdy nemějte na stejném místě svůj cestovní pas a občanský průkaz. Tento požadavek je stanoven dále také kvůli tomu, že během projektu účastníci umí ztratit svou občanku a pak (pokud nevlastní pas) je velký problém získat od české ambasády v dané zemi nový cest. pas včas, aby se účastníci dostali na svůj zpáteční let z projektu domů.

Zaslání vaší přihlášky ale automaticky neznamená, že na projekt jedete. Dostáváte se tím do výběru uchazečů, kteří mají o projekt zájem stejně jako vy. Kritériem výběru je v tomto případě především vaše motivace proč se projektu chcete zúčastnit, vaše zkušenosti s daným tématem a váš plán, jak znalosti/dovednosti a informace získané na tomto projektu plánujete využít po příjezdu z projektu. Pokud nebudete vybráni, nenechte se ale touto možností odradit, zapracujte na kvalitě své přihlášky a přihlaste se na další projekty. Informace o výsledku výběrového řízení a vašeho přijetí či nepřijetí na projekt vám podáme hned, jakmile bude o výsledcích výběrového řízení rozhodnuto, což může trvat týden až měsíc od deadlinu pro přihlašování na daný projekt. Pokud projekt datum přihlašování nemá/je u něj uvedeno „přihlaste se co nejdříve“, pak budou výsledky výběru účastníků oznámeny cca do týdne od obdržení přihlášky. O výsledku přihlášky jsou informování všichni aplikanti (úspěšní i neúspěšní) emailem.

Podáním přihlášky na projekt a/nebo akci inzerovaných na webu, sociálních sítích a dalších komunikačních kanálech Evropského centra mládeže Břeclav/European Youth Centre Břeclav z. s. (dále také jako EYCB) nevzniká přihlašovateli žádný právní nárok. O účasti či neúčasti přihlášených rozhoduje výhradně hostitelská organizace projektu/akce a EYCB. Účast na těchto projektech a akcích není právně vymahatelná. EYCB neposkytuje zpětné vazby k přihláškám na projekty a další akce. 

3. Přihlásil(a) jsem se na projekt a byl(a) jsem vybrán(a). Co dál?

Hurá, byl(a) jsem vybrán(a)! V první řadě se prosím pořádně rozmyslete, zda se skutečně můžete projektu zúčastnit. Berte na vědomí, že potvrzení vaší účasti je závazné. Potvrďte svou účast až jste si naprosto jistí, že na projekt budete moct jet = máte (např.) schválenou dovolenou od svého zaměstnavatele/školy/univerzity/souhlas rodičů s Vaší účastí (v případě nezletilých účastníků) a dostatečné prostředky pro nákup cestovních nákladů. Pokud svou účast potvrdíte, ale později zrušíte, budete nám muset zdokladovat, že to bylo ze závažného důvodu (potvrzení od doktora, či v případě Covidu pozitivní výsledek testu z oficiálního testovacího místa). Pokud zrušíte svou účast bez doložení závažného důvodu, bohužel s vámi nebudeme moct nadále spolupracovat = nebudeme přijímat vaše přihlášky, vysílat vás na projekt a pokud se nás na vás dotáže jiná organizace, svou zkušenost s vaší osobou jim sdělíme. Prosím berte na vědomí, že závažný důvod pro zrušení účasti není:

  • pokud vám zaměstnavatel dovolenou zruší,
  • pokud se vám změní deadline/termín zkoušky v práci či ve škole.
  • ceny cestovních nákladů jsou nad proplatitelný limit. Když závazně potvrzujete účast na projektu, počítáte s tím, že cestovní náklady mohou přesáhnout proplatitelný limit.  Počítáte tedy i s tím, že výši cestovních nákladů nad proplatitelný limit uhradíte vy. 

Berte na vědomí, že je vaší povinností nás okamžitě informovat v případě, že jste nemocní a na projekt už nemůžete jet. Dále také berte na vědomí, že v případě, že se projektu nezúčastníte, není možné vám proplatit jakékoliv cestovní náklady.

Prosím berte na vědomí, že během projektu se od vás bude očekávat aktivní účast na aktivitách během celého konání projektu. Prosím potvrďte svou účast jen v případě, že nebudete muset plnit žádné pracovní a školní povinnosti: nebude na ně projektu absolutně prostor.

Pokud jste se přihlásili na projekt, byli jste vybráni a svou účast jste potvrdili, je nutné poslat nám na účet nevratný účastnický poplatek ve výši 950,-/účastník/projekt (nebo €40 účastník/projekt při platbě z eurového účtu). Prosím berte na vědomí, že pokud svou účast zrušíte (bez ohledu na důvod), účastnický poplatek vám nebude vrácen. Účastnický poplatek také není přenositelný na jiné projekty. Z povinnosti uhradit účastnický poplatek jsou osvobozeni účastníci z dětských domovů, pěstounských rodin a účastníci, kterým byla přidělena podpora z našeho fondu výjezdu pro ekonomicky slabou mládež.

Účastnický poplatek bude využit na financování platu naší zaměstnankyně, odměny fin. vice-prezidenta a pokrytí provozních nákladů (poštovného, nákladů na kancelářské potřeby a vybavení, tisk, kopírování, telefon, provoz internetových stránek EYCB, účetní služby, e-mailový marketing, cloudová úložiště).

Pak nastává pro vás fáze příprav. Teprve poté, co platba za Váš účastnický poplatek bude připsána na náš účet budete kontaktováni naší projektovou koordinátorkou, která vám podá komplexní informace o samotném projektu v hromadném přípravném e-mailu pro celou českou skupinu, kde najdete kontakty na zbytek českého týmu, informace o proplácení cestovních nákladů, samotné cestě, informace o letenkách, co vzít s sebou na projekt a co vše si připravit. Je to také vhodný okamžik znovu se seznámit se podrobněji s pravidly účasti na zahraničních projektech.
 
Poté se ve skupině můžete začít domlouvat zda na projekt pojedete společně, či pojedete každý o své ose. Pamatujte ale, že pořádající organizace vám sice platí 100% cestovních nákladů (do max. stanoveného limitu) tato částka se ale proplácí ve velmi vzácných případech na místě/či několik měsíců po vašem návratu z projektu domů. U všech našich projektů si tak musíte všechny jízdenky/letenky nejprve zaplatit všechny ze svých vlastních financí. Jízdenky/letenky si kupuje každý účastník sám za sebe.
 
V rámci pravidel programu Erasmus+ mají organizátoři (hostitelská organizace) osm+ měsíců na to, aby proplatili cest. náklady účastníkům. Toto platí pro všechny mobility (ať už se jedná o výměnu mládeže, tréninkový kurz, seminář, či přípravné předprojektové setkání). Požadováno je také využití nejúspornějšího druhu dopravy, tedy 2. třídy v případě železniční dopravy a ekonomické třídy v případě dopravy letecké. Pokud jste ze socio-ekonomicky slabých poměrů, neváhejte využít našeho fondu výjezdu pro ekonomicky slabou mládež. Úspěšným žadatelům o podporu z tohoto fondu bude samozřejmě prominut i náš účastnický poplatek.
 
Prosím berte na vědomí, že proplácení cestovních náklady je možné pouze bankovním převodem na české bankovní účty.
 

Prosím berte na vědomí, že podmínkou vaší účasti na jakémkoliv projektu je zakoupení komplexního cestovního zdravotního pojištění vč. pojištění výloh souvisejících s onemocněním COVID-19 v případě, že onemocníte před projektem či během projektu a také zakoupení pojištění storna letenek/cesty. Tato pojištění si hradíte sami (není možné vám je proplatit). Než svou účast potvrdíte, najděte si odpovídající pojištění a zvažte, zda je ve vašich finančních možnostech toto pojištění zaplatit. Pokud svou účast potvrdíte, souhlasíte s tím, že budete mít zakoupeno výše uvedené pojistné krytí (či zvažte zda se kvalifikujete pro žádost o fin. podporu z našeho výše uvedeného fondu pro ekonomicky znevýhodněnou mládež).

Prosím denně si kontrolujte emailovou schránku. Prosím pečlivě si poznamenejte deadliny, do kdy je co nutné vyplnit (většinou do 48h od odeslání emailu naší koordinátorkou) a uploadovat (opět cca do 48h od pokynů od naší koordinátorky). Neplnění deadlinů bude znamenat vyřazení dané osoby z projektu a zařazení na black list osob, se kterými už bohužel nebudeme dále spolupracovat. Nerespektování deadlinů bereme jako nerespektování našeho úsilí a práce. Pokud víte, že budete mít s konkrétním deadlinem problém, je nutné se ozvat hned, není problém se domluvit na jiném deadlinu.

 

Součástí programu jednotlivých projektů bývá obvykle také prezentace České republiky a našich klasických národních pokrmů a nápojů. I toto necháváme čistě na vaší domluvě, přičemž naše projektová koordinátorka vám zašle seznam nejtypičtějších českých pochutin a nápojů, které na projekty české skupiny vozí. Od všech členů české skupiny se očekává, že rovným dílem přispějí pochutinami a nápoji, které budou jako skupina prezentovat na tzv. „Mezinárodním večeru“ na samotném projektu.

Kdo je to group leader? Podle definice České národní agentury je to „dospělá osoba, která doprovází mladé lidi účastnící se Výměny mládeže za účelem zajištění jejich efektivního učení, ochrany a bezpečnosti“. Jeho úkolem je postarat se o bezproblémovou účast skupiny na daném projektu. S group leadery se tedy setkáte prakticky jen na výměnách mládeže. Pozice group leadera neexistuje u seminářů či tréninkových kurzů.

Do role group leaderů se v první řadě snažíme vybírat některého ze členů naší organizace, případně lidi, kteří už mají s účastí na podobných projektech vlastní zkušenosti. Pokud nikdo takový o účast na daném projektu zájem neprojeví, případně tato úloha „nejzodpovědnější“ osobě z dané účastnické skupiny.

4. Jak takový projekt probíhá?

Náplň a průběh jednotlivých projektů záleží čistě na pořadatelích projektu (a často také na aktivitě jednotlivých účastníků). Obsah projektu je obvykle tvořen řadou aktivit, které spojuje téma projektu, rozehřívacích her, interaktivních workshopů nebo nejrůznějšími výlety a společnými volnočasovými aktivitami. Určitý prostor je vždy věnován také národním prezentacím jednotlivých účastnických skupin. Doporučujeme vám, abyste si pročetli reporty z uplynulých projektů, které najdete kliknutím na libovolný projekt v sekci Uplynulé projekty

Organizační informace o průběhu projektu sdělují obvykle pořadatelé účastníkům skrze jejich vysílající organizace, přímo, či přes group leadery národních skupin. Group leader má také na starost zajištění řádného navrácení 100% nákladů za dopravu, případně naopak vybrání a zaplacení účastnického poplatku (participation fee), který si pořadatelé mohou stanovit (jeho výše se obvykle pohybuje v rozmezí 20-50 euro na osobu, nevyskytuje se však vždy). O přítomnosti povinnosti zaplatit účastnický poplatek jsou účastníci informováni předem.

Každá osoba, které se zúčastnila některého projektu programu ERASMUS+: Mládež, které zprostředkováváme, má navíc nárok získat certifikát Pas mládeže, který popisuje a uznává neformální a informální učební zkušenosti získané během projektu. Prostřednictvím Pasu mládeže zajišťuje Evropská komise uznání účasti v programu jako vzdělávací zkušenosti a období neformálního učení a informálního učení. Tento dokument může být velkým přínosem pro další vzdělávací nebo profesní dráhu účastníka. Více o certifikátu Pas mládeže najdete zde.

5. Po návratu domů

Projekt skončil a vy jste se úspěšně vrátili domů. Pořád ale ještě zbývá dořešit několik povinností, jejichž vyřízení opět leží na každém účastníkovi či na group leaderovi. Zároveň mají všichni účastníci povinnost naskenovat všechny své originální zpáteční jízdenky a poslat je e-mailem jak své vysílající české organizaci (tj. nám) a organizátorům a dále originální zpáteční jízdenky a poslali je doporučeně na poštovní adresu pořadatele/organizátora projektu, který je potřebuje pro úspěšné vyúčtování a odevzdání své Národní agentuře, která mu na pořádání projektu poskytla finance. Zároveň je každý účastník projektu povinen nám podat základní informace o projektu (např. seznam dalších účastnických zemí), seznam kontaktů na ostatní účastníky. Všichni účastníci projektů jsou povinni napsat reflexi (tj. osobní dojmy) z projektu a zaslat nám je. Dále jsou všichni účastníci povinni napsat anebo zajistit napsání krátké reportáže o průběhu projektu v češtině či v angličtině a také nám dodat několik reprezentativních fotek z jeho průběhu budou-li o to požádáni. Obsahem reportů jsou informace​, o čem projekt byl/co bylo jeho náplní, jeho cíle (a jak jich bylo dosaženo) a co jste se na projektu naučili​, aby si lidé, kteří na projekt nejeli, mohli poměrně přesně představit, o čem projekt byl. ​Reflexe slouží pro naší vnitřní evidenci a reporty zároveň slouží k informovanosti veřejnosti o činnosti naší organizace prostřednictvím těchto webových stránek. Účastí na projektu účastníci také souhlasí s uvedením svého celého jména na našich stránkách.

Souhlasíte s poskytnutí, zpracování a uchování osobních údajů.

Pozor!

Při účasti na projektech v zahraničí hraje Evropské centrum mládeže Břeclav pouze roli zprostředkovatele! Zajišťování dopravy a odpovědnost za bezpečnost účastníků či průběh samotného projektu už nesou pouze sami účastníci, respektive pořádající organizace. Účastníci vyslaní naší organizací musí mít zároveň na paměti, že na projektech reprezentují její dobré jméno a na základě toho je také potřeba se chovat. Nepatřičné chování, či chování poškozující dobré jméno Evropského centra mládeže Břeclav, bude mít za následek vyloučení z projektu a uzavření dveří pro další spolupráci naší organizace s provinilými jedinci! Prosím berte na vědomí, že nepatřičné chování (zejména, ale ne výhradně; sexuální obtěžování, agresivní  či vulgární chování) bude mít za následek vyloučení provinilých jedinců z projektu (= budou muset projektu neprodleně na vlastní náklady opustit) bez nároku na proplacení cestovních nákladů.