Často kladené dotazy

1. Chci se přihlásit na projekt, ale nemám platný pas/dostatečně dlouhou platnost pasu.

Pokud víš, že ti pas má propadnout/nesplňuje naše podmínky platnosti (= být platný min. ještě 150 dní od datumu začátku tebou vybraného projektu), přihlášku podat můžeš, ale buď si vyřídíš nový pas, než nám svou přihlášku pošleš a pokud do deadlinu není dost dlouho, aby sis vyřídil(a) nový pas, je nutné, abys nám do deadlinu poslal(a) na email ([email protected]) fotografii/sken potvrzení o zaplacení správního poplatku za žádost o nový pas z tvého městského úřadu.

2. Chci se přihlásit na výměnu mládeže, ale jsem starší, než povoluje věkový limit pro účastníky:

Pokud se chceš zúčastnit výměny mládeže, ale už nesplňuješ horní věkový limit, vždy se můžeš přihlásit jako group leader. Co obnáší group leaderování najdeš níže na této stránce. 

3. Chci se přihlásit na projekt, ale jsem mladší, než povoluje věkový limit pro účastníky

Není problém, abys poslal(a) přihlášku na projekt tvého výběru, i pokud jsi mladší, než povoluje věkový limit. Pokud máš dostatečně silnou motivaci a dáš nám to v přihlášce vědět, není problém, abys na projekt jel(a), pokud si tě organizátoři projektu vyberou.

Pokud tě zajímají pouze projekty jen pro tvou věkovou skupinu, vytvořili jsme pro tebe  štítek “Projekt pro nezletilé“. Kliknutím na tento štítek tak vždy uvidíš aktuální vzdělávací mobility/výměny mládeže, které pro tvou věkovou skupinu aktuálně máme v nabídce.

Pokud jsi mladší 18ti let, než odešleš svou přihlášku, prosím promluv nejprve s rodiči, zda s tvou účastí na projektu budou souhlasit (budeme od nich potřebovat podepsat souhlas rodičů s tvou účastí na projektu), abychom předešli případnému rušení tvé účasti na projektu z důvodu rodičovského nesouhlasu.

4. Co obnáší pozice group leadera?

Prosím přečtěte si kdo je group leader v sekci “Chci vyjet na projekt“, sekce 3. Group leadeři se během výměny mládeže účastní tzv. leader meetings, ve kterých během samotné výměny group leadeři komunikují spokojenost/připomínky české skupiny k programu projektu. Group leadeři také vysbírají za celou českou skupinu všechny lístky na vlak/bus z cesty na projekt a zpět z projektu, atp.  Někdy group leadeři mohou vést některé aktivity projektu (energisery, ice-breakingy, atp.). 

5. Co je APV/přípravné předprojektové setkání (advance planning visit)?

Přípravné předprojektové setkání (nebo-li APV = advance planning visit) je krátké (2-3 dny) setkání zástupců jednotlivých skupin z každého účastnícího-se národa s organizátory v místě konání samotné výměny mládeže. APV se koná několik týdnů či měsíců před samotnou výměnou mládeže. Zástupce skupiny (zpravidla group leader), který se APV účastní, se pak musí zúčastnit i samotné výměny mládeže. Během APV organizátoři se zástupci národních skupin projdou místo konání, proberou se praktické věci typu co si s sebou musí účastníci vzít (např. pokud je naplánován výšlap do hor, tak trekové boty, atp.). Dále se se zástupci národních skupin probere program aktivit projektu a určí se, co si má každá skupina připravit (např. energisery, ice-breakingové aktivity, či workshop na určité téma – např. euroskepticismus mládeže v ČR).
APV má svůj rozpočet na proplácení cest. nákladů. Tzn., že group leaderovi jedoucí na APV budou proplaceny cest. náklady na APV do max. výše (např.) €275/osoba a dále mu budou také proplaceny cest. náklady na výměnu mládeže do max. výše €275/osoba. Proplácí se jen reálné, doložené cest. náklady.

6. Jak je to s Covid testy pro cestu na projekt?

Jak pravděpodobně sleduješ ve zprávách – vše se mění každý den, takže na tuto otázku nikdo odpověď nemá. Těsně před projektem vždy o všem informujeme potvrzené účastníky jedoucí na projekty a úzce spolupracujeme s organizátory projektu, kteří nás i účastníky informují o nejnovějším vývoji. Pokud máš jakékoliv dotazy ohledně nutnosti testů, prosím nepiš nám – bereme informace ze stránek Ministerstva zahraničních věcí (MZV), např. zde podmínky pro vstup a restrikce v Rumunsku. Prosím podívej se na aktuální restrikce v dané zemi sám. Pro nedostatek věšteckých schopností ti bohužel emailem nesdělíme nic jiného, než co zjistíte sami ze stránek MZV. 🙂

7. Jak je to s Covid testy pro cestu zpět domů z projektu?

Odpověď je stejná, jako výše. Vše se mění každý den a my ti nesdělíme nic jiného, než co najdeš na stránkách MZV. Sleduj proto rozcestník a podmínky pro cesty do zahraničí a zpět do ČR na stránkách MZV.

8. Budou mi proplaceny PCR/antigenní testy nutné pro cestu na projekt a zpět?

Pokud tuto informaci máme k dispozici, je uvedena přímo na stránce daného projektu. U projektů, kde tato informace uvedena není, je proplácení Covid testů stále v řešení. Samozřejmě doufáme, že Covid testy co nejdříve již nebudou nutné. Pokud Covid testy v době konání projektu nutné budou, ve většině případů se náklady na Covid testy proplácí z rozpočtu na cest. náklady. To znamená, že pokud je rozpočet na cest. náklady např. €275/účastník a tebe tvé cest. náklady vyjdou na €200, zbyde €75 na proplacení nákladů na tvé Covid testy. 

9. S ohledem na pandemii, kdy se očekává, že se budu moct zúčastnit projektu v zahraničí?

Jak tě asi nepřekvapí, odpověď je opět stejná, jako výše. Vše se neustále mění v každé zemi ze dne na den. Budeme asi muset zapracovat na jasnovideckých schopnostech, protože na tuto otázku opět odpověď bohužel nemáme. 

10. Co mám dělat v hypotetickém případě, že onemocním těsně před projektem?

Od všech účastníků vyžadujeme, aby měli komplexní cestovní pojištění, které zahrnuje zrušení/strono cesty ze strany účastníka a to z jakéhokoliv důvodu, vč. důvodů osobních. Např. onemocní tvá babička a ty nebudeš moct jet na projekt, protože se o ni budeš starat. Nebo pokud ti např. tvůj PCR test, potřebný k vycestování na projekt, vyjde pozitivní. V takových případech si letenky/jízdenky zrušíš a takto zrušené cestovní náklady ti proplatí přímo pojišťovna. Cenu samotného pojištění storna ti bohužel nemůžeme proplatit, ale pokud na projekt chceš jet, komplexní pojištění storna tvé cest je podmínkou tvé účasti. Od jaké pojišťovny a jaké konkrétní pojištění si zakoupíš je zcela na tobě.