Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Termín konání: 7.—13. červenec 2022
Místo konání: Issor, Francie
Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.
Hostitelská organizace: Association La Villa
Český tým: Jan Holý, Martin Neufuss, Tony Tauchman, Viktória 0lléová
Report z projektu:
Naše československá skupina se vydala na dlouhou cestu do malebné vísky Issor ve Francii na projekt s názvem Gender Utopia, jejž pořádala organizace Association La Villa. Honzovi se zalíbila myšlenka green travelu, a proto využil dopravy vlakem, kdežto my ostatní jsme na vlastní kůži zažili velké zmatky probíhající na letištích kvůli stávkám. 7.července jsme zcela znavení po noci strávené na letišti, kde jsme museli kvůli zrušenému letu přespat, s úžasem dorazili na místo určení.Issorpatří k těm místům, o které běžný turista nikdy nezavadí, a proto jsme strávili celý projekt v téměř neobydlené části Pyrenejí. Jako první jsme dostali večeři, kterou pro nás připravili hlavní vedoucí kurzu, ale nebyla to ledajaká večeře, v rámci ekologické stopy, již jsme se snažili co nejméně prohlubovat, bylo všechno jídlo veganské. Navíc jsme si sami vařili, uklízeli po sobě a spravovali částečně chod a dodržování programu.
Po předchozí noci, kdy jsme se jako účastnící lépe poznali, jsme se vrhli na základní informace o programu a rozdělili se do mezinárodních teamů, ve kterých jsme v rámci „care work“ vykonávali potřebné činnosti (vaření, uklízení, sociální sítě, dodržování času¼). Následně nám byl vysvětlen stěžejní pojem UTOPIE a GENDERu, okolo nichž se točila témata dalších bloků. Zjistili jsme, proč je důležité znát a správně užívat „pronouns“, kolik existuje různých genderů, jaký je rozdíl mezi pohlavím a genderem a proč je důležité upozorňovat na „trigger warnings“.
Třetí den jsme se věnovali problémům spojené s diskriminací. Zde jsme se pokoušeli především zaměřit na znevýhodnění různých genderů ve společnosti. Dále jsme se seznámili s pojmy: „heteronormativity, sexism, patriarchy, male and cis-gender privileges, sexual violence, history of gender and colonialism, LGBTQIA*“. Čtvrtý den jsme se zabývali tím, jak spojit projekty mládeže s genderem. Debatovali jsme o budoucnosti erasmus+ projektů, které mnohdy omezují určité skupiny lidí a jak tuto zapeklitou překážku odstranit. Za odměnu jsme pak dostali volné odpoledne, jež mnozí využili k osvěžení v řece Gave de Lourdious tekoucí hned vedle našeho ubytování. Na večer pro nás organizátoři domluvili francouzskou skupinu, která nám nejen zpříjemnila výbornou večeři, ale i připomněla taneční kroky.
Pátý den se dostavilo lehké přehlcení nabytých znalostí a teplotních podmínek na účastníky, které se projevilo hned zrána, kdy se mnozí nedostavili na zajímavý blok o klimatu. Kromě poznatků o životním prostředí a ekologii, jsme si spočítali ekologickou stopu a zjistili, jak devastující je letecká doprava. Posléze jsme se zabývali utopickým myšlením jako metodou, díky níž se můžeme inspirovat nereálným řešením a uplatnit jej v komparaci s dystopií. Šestý den byl ve znamení závěrečného dokončování skupinových prací, neboť každý team dostal za úkol jiné téma, které měl zpracovat a následně zdigitalizovat. Předně se jednalo o probíranou látku v průběhu týdnu, takže jsme jen prohloubili naše povědomí o dané problematice. Po závěrečném zhodnocení celého týdne nás čekala rozlučková party, kde nás svým vystoupení překvapil jeden portugalský účastník projektu, jenž předvedl herecké a pěvecké číslo. Sedmý den pro mnohé znamenal náročné cestování zpátky domů a navrácení se do reality všedního života.
Martin Neufuss