We Are Acting Against Wasting — Turecko

single-image

Termín konání: 25. leden – 1. únor

Místo konání: Aydın, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pro více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack

Účastnící se země: Lithuania, Macedonia, Romania, Czech Republic, Poland and Turkey

Hostitelská organizace: Non Formal for Youth

Účastníci: Ondřej Zahuta, Veronika Voldřichová, Eliška Pavlíková, Petra Krejsová, Kateřina Milotová

Group leader: Tomáš Hercig

Report z projektu:

Týdenní projekt výměny mládeže s názvem „We are acting against wasting“ se uskutečnil v termínu 25. ledna – 1. února 2020 v Turecku. Celkem 37 účastníků z různých zemí se sjelo do Aydinu, menšího města na jihozápadě Turecka, aby společně diskutovali na téma recyklace a plýtvání. Naše česká skupinka tak spolupracovala s kolegy z Turecka, Litvy, Severní Makedonie, Polska a Rumunska.

Následující den po příjezdu jsme strávili tzv. ice breaking aktivitami, díky kterým jsme se všichni seznámili a vytvořili pohodovou neformální atmosféru. Na obědy a večeře jsme chodili do místní restaurace, kde si každý mohl vybrat, na co má chuť – od masitých po vegetariánská jídla. Nechyběl ani silný černý čaj servírovaný v tradiční skleněné nádobce, který Turci pijí od rána do večera.

Další dny jsme věnovali práci na projektu. Organizátoři si pro nás připravili řadu zajímavých aktivit včetně výroby krmítek pro ptáky, plakátů, diskusí a prezentací nebo exkurzí na univerzitu a do recyklačního centra.

Během projektu jsme také vyjeli na dva výlety. První výlet byl do turistického pobřežního městečka Kusadasi, kde jsme strávili příjemné odpoledne prozkoumáváním malebných uliček, procházkou na hrad a odpočinkem s šálkem turecké kávy a výhledem na moře. Naši dva odvážní čeští chlapci se dokonce i v 17 stupních rozhodli skočit do moře a zaplavat si letos poprvé už v lednu.

Na druhý výlet jsme vyrazili na jednu z největších turistických atrakcí v Turecku, sněhově bílý kopec Pamukkale, kterému se také přezdívá bavlněný hrad. Namísto bavlny či sněhu je však tvořen vápencem a vytékají z něj teplé minerální prameny, které tvoří termální jezírka. Nahoru jsme museli sice vyjít i v chladném počasí bez bot, ale nádherné výhledy z vrchu nám to vynahradily. Nad celým „hradem“ se rozprostíraly starověké ruiny včetně obrovského amfiteátru a tureckých termálních lázní.

Vrátili jsme se domů se spoustou nových kamarádů, obrovským množstvím zážitků a pěknými vzpomínkami na tureckou pohostinnost. Celý projekt jsme si parádně užili a moc děkujeme za bezproblémovou organizaci centru Břeclav!

Kateřina Milotová

Možná se ti bude líbit