Nurturing Earth and Wellbeing — Rakousko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Vídeň, Rakousko

Časová osa této výměny mládeže:

  1. výměna mládeže: 1.—8. srpen 2024, Vídeň Rakousko
  2. Zorganizování místních aktivit (v ČR):  v termínu od srpna do konce září. 

Český tým: 4 účastníci (ve věku 18-25 let) + 1 group leader (ve věku 18-30)

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: EMOTiC

Report z projektu:

Projekt Nurturing Earth & Wellbeing se konal ve Vídni, hlavním městě Rakouska, kde jsme
byli ubytováni na hostelu. Největšími výzvy pro nás bylo vedro a špatné proudění vzduchu do pokojů, ale s tím jsme se zvládli poprat. Co se týče stravování, s českým týmem jsme se shodli, že stravování zde bylo nadstandardní, a ve srovnání s jinými projekty Erasmus+ zde bylo jídlo nejlepší – snídaně, obědy i večeře byly podávány formou volného bufetu.

Na projektu se podílely týmy z několika evropských zemí, včetně Řecka, Chorvatska,
Rumunska, Polska, České republiky, Maďarska, Lotyšska a Rakouska. Nejvíce jsme se sblížili s polským týmem, se kterým jsme se dorozumívali bez větších jazykových bariér, a také s Chorvaty, s nimiž jsme se snadno domluvili. U ostatních zemí už jsme mezi sebou
komunikovali anglicky.

Tématem projektu byla udržitelnost, vnitřní blahobyt a aktivity se zaměřovaly na přírodu,
životní prostředí a různé aspekty udržitelnosti, což nám pomohlo lépe pochopit současné
ekologické problémy a způsoby, jakými můžeme přispět k ochraně planety. Většina aktivit
probíhala formou neformálního vzdělávání, jako byly diskuze v malých skupinkách, kreativní aktivity jako malba nebo zapisování úzkostí na lepící bločky. Také jsme se zúčastnili pobytu v přírodě mimo Vídeň, kde jsme odevzdali telefony a soustředili se na skupinové úkoly. Tento zážitek nám pomohl uvědomit si, jak velkou roli hraje příroda v našich životech.

Navštívili jsme také periferie Vídně, kde jsme se sblížili s konceptem Smart city a pochopili
důležitost zeleně i v moderních městských oblastech. Tyto aktivity nám umožnily dosáhnout
hlavních cílů projektu – zvýšit povědomí o ekologii a podpořit vnitřní klid a seberozvoj. 

Večerní program byl volitelný, což nám umožnilo prozkoumat Vídeň dle našich zájmů. Někteří z nás si oblíbili zábavní park Prater a sem se vraceli i další večery, zatímco jiní navštívili historické památky jako Stephansdom a budovu parlamentu. Měli jsme také možnost zažít noční život ve Vídni, včetně návštěvy karaoke baru a lekce bachaty na náplavce u Dunaje. Tato taneční zkušenost byla nezapomenutelná, díky ochotě rumunského týmu, který nás naučil základní kroky. I když jsme na začátku tápali, nakonec jsme tanec zvládli a tento večer byl pro nás takřka magický. Já osobně se u toho stále trochu vrtím jako ryba na souši.

Hlavní organizátor projektu, M. Sakra, si zaslouží velkou pochvalu za svou aktivní účast na denních i večerních programech. Díky jeho přístupu se nám podařilo nejen rozšířit své znalosti o ekologii, ale také se osobně rozvíjet.

Kouzlo krásných vzpomínek spočívá v tom, že nejsou věčné. Tak přišel konec projektu výměny mládeže, národní týmy jeden po druhém odjížděly a co po nich zbylo jsou krásné vzpomínky a naděje, že se znovu shledáme.

David N.

Možná se ti bude líbit