Show Me Your Tools — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Busteni, Rumunsko

Termín konání: 4.—13. prosinec 2023

Český tým: 2 účastníci (ve věku 20+

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Na tomto projektu si hostitelská organizace bude vybírat účastnický poplatek ve výši €20/účastník.

Hostitelská organizace: FPT Buzau, Romania

Popis projektu:

Show me your tools” is a training course that will take place in Romania between 4 and 13 december 2023 with 34 participants and 4 experts

The aim of the project is to develop professional competences for youth workers and provide them a set of tools to be used in future Erasmus + common projects.

This training course is for youth worker with experience in youth work, aged over 20 years old.  Erasmus students and ESC volunteers at time of mobility are not eligible. Participants should be citizens of sending countries or legal residents for at least until end of 2024.

Objectives:

  1. increasing youth workers’ key competences and their potential of involving in projects as trainers and facilitators
  2. provide to youth workers a set of non-formal education tools according to Erasmus + new priorities(green, digital, inclusion, civic engagement)
  3. expanding European cooperation between youth association for implementation of future common projects

The methodology is based on nonformal education methods including presentations, world café, theater, round tables,debates, video creation, role plays etc. The project activities will be preparation, introduction, getting to know eachother, workshops in plenary and teams, outdoor activities, intercultural evenings, visits, reflection and evaluation according to agenda.

Final products expected: a guide with nonformal education tools and a visual campaign to promote nonformal education and Erasmus +

Accommodation : Vila Cristina Busteni – in rooms of 2 or 3 beds with private bathroom and shower

Food will be served at the restaurant of the pension and there will be 3 meals every day and coffee breaks. 

Activities : will be in the same place in different rooms. Some of the activities will be outdoor.

ACTIVITIES

Please post announcements about the project on your websites, blogs or any other platform and send us some print screens or copies – OBLIGATORY !!

What should you prepare :

–          a  documentation about tools your organization use to work with youngsters
–          be prepared to propose games, energizers, activities for free time or for our workshops
–          as we want to use as less plastic as possible please bring with you your own coffee/tea cup or mug and a bottle/recipient for water
–          for intercultural evening you have to bring some traditional food and drinks and to be ready to teach us a song or a dance. ATTENTION !! There is not possible to use kitchen for cooking (because of regulations about safety and higiene ) so bring dry things …you can prepare short and easy meals that can be done without oven like salads etc…if you need some ingredients like vegetables,oil, salt,regular spices,bread etc we can provide them…

Možná se ti bude líbit