Communication Challenge – Turecko

single-image

Termín konání: 4.-11. říjen 2015

Místo konání: Çeşme, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Petra Černá, Jana Pýchová

Účastnící se země: Turecko, Arménie, ČR, Gruzie, Řecko, Itálie, Litva, Moldavsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Ukrajina

Hostitelská organizace: Young Steps Youth Club

Report z projektu:

Tréninkový kurz „Communication Challenge“ pořádala turecká nezisková organizace Young Steps Youth Club společně s trenérkou Kate (původem z Ukrajiny), která pracuje v sektoru neformálního vzdělávání již několik let. Akce se konala v krásném přímořském městě Cesme, které leží asi hodinu cesty na západ od Izmiru. Kurzu se zúčastnilo přes dvacet lidí z velice různorodých zemí, a to z Turecka, Arménie, Gruzie, Řecka, Itálie, Litvy, Moldavska, Slovenska, Slovinska, Španělska, Ukrajiny a v neposlední řadě České Republiky.
Z České Republiky se projektu zúčastnila ještě Petra, na kterou jsem od organizátorů dostala kontakt. Společně jsme tak letěly z Prahy do Istanbulu s trochu infarktovým návazným spojem do Izmiru, a odtud potom autobusem Havas do Cesme. První večer jsme hráli hlavně poznávací hry a vcelku brzo šli po náročné cestě spát.
 
Následující den jsme se stále všichni poznávali a hráli různorodé teambuildingové aktivity. Jedna z nich byla např. „mission impossible“, kdy jsme měli všichni dohromady splnit v časovém limitu některé úkoly. Např. pusťte na zem vejce z druhého patra a nerozbijte ho, udělejte dort, plavte aniž byste se namočili atd. Následující den již byl více vzdělávací. Dozvěděli jsme se tak něco o komunikačních strategiích mezi různými organizacemi, o médiích obecně a o sociálních médiích. V průběhu týdne jsme se také věnovali tématu nezaměstnanosti v Evropě, prezentovali jsme naše vysílající neziskové organizace a bavili se také o psaní Erasmus+ projektů. Ve skupinkách jsme potom vytvářeli základní kostru konkrétních projektů a společně s Kate se již jeden budoucí projekt s některými účastníky kurzu připravuje. Velice zábavnou aktivitou byla také city game.
 
Organizátoři nám udělali velkou radost tím, že jsme jeden den vyrazili na celodenní výlet lodí a mohli si prohlédnout ostrovy v okolí. To byl velký zážitek. Součástí projektu byly také intercultural evenings, kdy každá země prezentovala svoji kulturu prostřednictvím ochutnávky typického jídla a nápojů. Z českých nápojů mělo velký úspěch samozřejmě české pivo, ale i becherovka, která také rychle zmizela. Z jídla nejvíc chutnaly sýry (olomoucké tvarůžky, korbáčky).
 
Co se týče ubytování, bydleli jsme v moc pěkném a čistém hotelu deset metrů od pláže. Můj pokoj měl dokonce balkón s výhledem na moře. Lokalita byla úžasná – Cesme totiž není moc známé pro evropské turisty, ale slouží jako jeden z hlavních turistických cílů pro bohaté Turky. S tureckými organizátory i Kate jsme byli všichni moc spokojení – maximálně se nám snažili vycházet vstříc a byli moc milí. Jídlo bylo také moc dobré. Snídaně byla formou švédských stolů v našem hotelu. Na oběd a večeři jsme chodili do restaurace, kde jsme si mohli každý den vybrat z cca 12 jídel.
 
Projekt jsme si moc užila. Nejen, že jsem se dozvěděla informace o hlavním tématu tréninkového kurzu, ale hlavně jsem se mohla setkat a diskutovat s lidmi z 11 zemí Evropy a Asie. To je doopravdy jedinečná zkušenost a člověka to v mnohém obohatí.
 
Pokud uvažujete nad některým projektem, přestaňte rozmýšlet a pošlete přihlášku. Stojí to za to!
 
Jana Pýchová

Možná se ti bude líbit