Grow Your Possibilities — Francie

single-image

Termín konání: 20.-30. srpen 2019

Místo konání: Bédeille, Francie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack,shrnutí projektu a brožurku z projektu.

Účastníci: Miriam Langerová, Robert Balog, Marie Matoušková, Kateřina Štrofová

Účastnící-se země: Spain, Greece, Romania, Czech Republic, Macedonia, Turkey, France

Hostitelská organizace: SolAfrika

Report z projektu: 

Od 20.8 do 30.8 se naše česká čtyřčlenná skupinka účastnila tréninkového kurzu: Rozšiřte své možnosti! Projekt byl pořádán organizací Solafrika v krásné vesničce Bédeille, která se nachází na úpatí Pyrenejí a nedaleko “rudého” města Toulouse. Účastnilo se celkem cca třicet lidí ze sedmi zemí: Francie, Španělsko, Česká Republika, Rumunsko, Makedonie, Řecka a Turecka. Solafrika je nezisková organizace, která pracuje s hodnotami, jako je solidarita, ekologie a neformální vzdělávání. Do neformálních vzdělávání patřil také náš projekt – jeho hlavním cílem bylo seznámení účastníků s různými technikami vedení diskuzí, řešení konfliktů, naslouchání druhým a hlavně získání zkušeností z hraných her a workshopů. Hlavní vedoucí kurzu byli Maëva, Ophélie a Laurent. Všichni byli moc super a snížili se pro nás udělat co šlo. Ubytování bylo zařízení přímo v areálů organizace – jednou z jejich činností je snaha stavět a učit stavět z přírodních materiálů a šetrně zacházet s vodu. To se dobře ukázalo na stránce ubytování. Bydlení bylo nabídnuto hned několika způsoby. První možnost byla přímo v budově, dále zde byla místnost přistavená k budově a poslední možnost byla bydlet v upraveném karavanu. Jídlo jak se říká je silnou stránkou Francie, ne jinak to bylo na projekt. Nicméně projekt byl vegetariánský, takže naší české skupince se občas hodně stýskalo po správném českém salámu. Celkově ubytování a strava byli v průměru, ale pro mě osobně to bylo super.

Aby tréninkový kurz dobře prohýbal a bylo vždy čisto, byly vytvořeny skupiny, které měli pro daný den jednotlivé úkoly. Například červená skupinka měla na starost psaní “bookletu”, takže celý den fotila a zapisovala co se stalo. 

Program byl doslova nabitý mnoha aktivitami, hrami, workshopy a také výlety. V prvních dnech jsme se poznávali a hráli také hry, aby nám to šlo lépe. Dále jsem se snažili jít trochu hlouběji a dostali jsme se k workshopům, které nás vedli k zamyšlení, jak pracovat ve skupině… Další zajímavostí bylo, že jsme měli možnost sami vytvořit a vést workshop. Z osobní zkušenosti mohu říci, že to byla výborná zkušenost. Hlavně jazykově se člověk posune dále, když musí vysvětlit hru nejlépe, tak aby ji každý pochopil hned jasně a snadně. Nicméně největší zážitek měla celá naše česká skupinka z volného dne, kdy jsme měli možnost vylézt do opravdových Pyrenejí a koupat se v horském, pěkně studené jezeře. Když však někdo nebyl milovník hor, byla zde druhá možnost navštívit město Toulouse, proslulé svou architekturou (staré město postaveno z rudých cihel). Nakonec projekt vyvrcholil společným tancem na trhu v městečku Le Mas d’Azile. 

Cesta zpět domů nebyla pro nás jednoduchá. Jednomu se rozbil mobil druhému zase letadlo. Nicméně vše dobře dopadlo a celá česká skupina se vrátila domů plná zážitků a zkušeností. 

Nakonec bych moc chtěla poděkovat organizacím Solafrika a EYCB Břeclav za možnost zúčastnit se projektu a hlavně Maëve a Ophélie za perfektně připravený projekt, ubytovaní, jídlo a výlet do hor a dalším účastníkům projektu za skvělou atmosféru. Byli jsme skvělý tým!

Miriam Langerová

Možná se ti bude líbit