Bushcraft DNA – Developing Non-Formal Activities in Nature – Velká Británie

single-image

Termín konání: 8.-15. červen 2016

Místo konání: Birmingham, Velká Británie

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit

Účastníci: Eliška Kalčíková, Kristýna Popelková

Účastnící se země: Portuglsko, ČR, Estonsko, Lotyšsko, Slovinsko, Chorvatsko, Španělsko, Itálie, Polsko, Slovensko, Rumunsko, Řecko, Makedonie, Turecko

Hostitelská organizaceConsilium Development and Training

Report z projektu: 

Tréninkový kurz s názvem Bushcraft DNA – Developing Non-formal Education Activities in Nature byl určen pro učitele, trenéry, mentory a kouče pracující s mládeží z 15 zemí Evropy (25 účastníků), kteří mají zájem rozvinout své schopnosti v oblasti neformálního vzdělávání v přírodě. V Birminghamu se setkali účastníci z Británie, České republiky, Slovenska, Polska, Chorvatska, Španělska, Portugalska, Itálie, Řecka, Bulharska, Rumunska, Makedonie, Estonska, Lotyšska a Slovinska.
 
Byli jsme ubytováni v hostelu Hatters, velmi stylově zrekonstruovaná bývalá továrna, která svými chodbami připomínala labyrint. Část tréninku probíhala v hostelu či blízkém parku v Birminghamu, druhá část byla zaměřena na vzdělávání v přírodě, proto jsme se vydali na několik dní do lesa Wyre, který má 6 500 akrů.

První dva dny tréninku byly zaměřeny zejména na seznamování a základní informace ohledně projektu a nadcházejícím pobytu v lese, kdy byly do programu zařazeny i různé tzv. ice-breakingové seznamovací hry včetně meditace v parku u kostela, která nám umožnila vyčistit si hlavu a zaposlouchat se do tónů přítomného okamžiku, čímž nám tato magická chvíle dodala energii pro nadcházející mezinárodní večeři s ochutnávkou typických pokrmů z 15 zemí světa.

Další čtyři dny probíhaly v lese Wyre, který se nachází kousek od města Brewdley. Po příjezdu autobusem do lesa, jsme naložili batohy do dodávky a pokračovali pěšky a prošli se tímto nádherným krajem. Po příchodu do kempu na nás čekaly dva prostorné béžové stany na louce s ohništěm, jeden pro muže, jeden pro ženy. Součástí kempu byla budova s koupelnami, kuchyní a několika pokoji pro zájemce o klasické nocování.
 
Zahájení programu obsahovalo bezpečností informace ohledně lesa a následovali různé praktické workshopy včetně přestávek na jídlo, které bylo pětkrát denně a to v klasické, vegetariánské i veganské podobě podle přání účastníků tréninku. Praktické workshopy zahrnovali: zvládnutí pěti technik, jak zapálit oheň,
 – postavení přístřešku pouze s využitím zdrojů lesa,
 – výzva přespání v přístřešku a rozšiřování zóny komfortu,
 – poznání jedlých rostlin a vytvoření pokrmů z lesa,
 – výroba pevného provázku či náramku z kopřiv,
 – popsat látku bez psacích potřeb pro zanechání zprávy,
 – vyřezávání píšťalky a další práce se dřevem aj.
 
Krom workshopů byly obsahem tréninku přednášky související s tématem, doplněné o energetická cvičení tzv.energizers nebo warm ups. Součástí programu byla i práce ve skupinách či dvojicích, kdy jsme po návratu z tréninku v lese ještě vytvářeli vlastní projekty, které byly podrobeny kritickému hodnocení, aby mohly být v případě zájmu skupiny předloženy ke schválení v programu Erasmus plus. Poslední den byl určen k hodnocení a vyjádření vlastního názoru v papírové podobě, kdy nebylo možné jinak, než ohodnotit projekt s kladným nábojem.
 
Celý trénink mě nabil pozitivním nábojem a umožnil mi následovat své srdce v posunovaní vlastních hranic komfortu. Praktičnost tréninku mi umožní využít Bushcraft DNA ve své vlastní práci, kdy je mým záměrem zvýšit kreativitu neformálního vzdělávání v osobním rozvoji o další stupeň. Navíc mi projekt opět zrcadlil důležitost osobního rozvoje, kde je cílem přesáhnout vlastní hranice či omezující přesvědčení a dosáhnout maximálního lidského potenciálu.
 
Děkuji za tuto příležitost a nové přátele ♥ .
 
Youth Coach
 
Kristýna Popelková

Možná se ti bude líbit