Be Active, Be Creative 2 — Portugalsko

single-image

Termín konání: 1. října 2019 – 31. května 2020

Místo konání: Arrouquelas, Rio Maior, Portugal

Program, akce: Erasmus+, KA1, Evropská dobrovolná služba – dlouhodobá

Přečtěte si prosím infopack.

Dobrovolník: Petr Wolf

Hostitelská organizace: hostitelskou organzací bylo H2O.

Další dobrovolníci pocházeli z těchto zemí: Arménie, Bělorusko, Estonsko, Makedonie, Rumunsko a Turecko

Report z ESC:

Celý můj zahraniční výjezd měl stejně dramatický začátek, jako konec. Jeden večer jsem se po brouzdání stránek EYCB přihlásil na dobrovolnický projekt a ten následující si už balil největší kufr, co jsem doma našel, a vyrazil na sedmi měsíční dobrodružství do malé vesnice uprostřed Portugalska s názvem Arrouquelas.

Bez jakýchkoli znalostí portugalštiny byly začátky dost těžké a člověk se zkrátka musel učit za chodu. S jazykem mi naštěstí pomohla učitelka, se kterou jsme měli každý týden hodinu portugalštiny. Ani jsem se nestačil rozhlédnout po vesnici a už druhý den jsem společně s ostatními dobrovolníky jel do jedné z námi zvolených institucí.

Prvních několik měsíců jsem primárně chodil do základní školy, kde bylo mým hlavním úkolem být asistentem pro děti s psychickým postižením. Dostalo se i na pomoc v běžných třídách a jiných částech školy, jako například knihovna a evropský klub. Ve svém volném času jsem děti učil badminton, šachy a hrál s nimi různé hry.

Nedílnou součástí naší práce také bylo zvelebování veřejných míst a pořádání akcí pro obyvatele vesnice, což nám pomohlo vytvořit si hlubší spojení s místními a jejich způsobem života.

Naše organizace se také podílela na pořádání výměn mládeže a tréninkových kurzů, načež jsem měl možnost pohlédnout do kulis těchto akcí a aktivně se zapojit do organizace projektu, což mi doufám pomůže v psaní a přípravě vlastních projektů v budoucnu.

Ve volném čase jsme s ostatními podnikali výlety po celém Portugalsku. Navštívil jsem nesčetně kulturních a historických památek, jako například dechberoucí výhledy Lisabonu, nebo nikdy nekončící noční život Porta.

Můj projekt bohužel nemá šťastný konec. Jeden den jsme slavili narozeniny v centru Lisabonu a druhý byli nuceni být zavřeni doma kvůli pandemii Corona viru. Vše se zastavilo a s tím i naše dobrovolnická práce. Žít s dalšími osmi kulturně odlišnými lidmi v jednom domě způsobilo mnoho hádek a bezdůvodných konfliktů a když se virus dostal i k nám do vesnice, rozhodl jsem se vrátit domů.

I přesto všechno považuji účast na projektu jako nejlepší rozhodnutí mého života. Poznal jsem nové přátele, zemi, kulturu, ale především sám sebe. Nejvíce jsem ale vděčný organizaci H2O, která se o mě 7 měsíců starala a dala mi druhý domov, kam určitě brzy znovu podívám.

Petr Wolf

Možná se ti bude líbit