Be Active, Be Creative – Portugalsko

single-image

Termín konání: 9. dubna – 31. prosince 2019

Místo konání: Arrouquelas, Rio Maior, Portugal

Program, akce: Erasmus+, KA1, Evropská dobrovolná služba – dlouhodobá

Přečtěte si prosím infopack.

Dobrovolnice: Martina Petráková

Hostitelská organizace: hostitelskou organizací bylo H2O.

Report z EVS:

Od dubna 2019 do ledna jsem se zúčastnila evropské dobrovolné služby v Portugalsku. Byla jsem součástí rodiny H2O, což je organizace zabývající se hlavně sociálními a environmentálními tématy. Nachází se v malé a malebné vesničce s názvem Arrouquelas. Žijí zde velmi přátelští lidé, stejně asi jako v celém Portugalsku. Také je tu skupina místních dobrovolníků, se kterými jsme spolupracovali, organizovali různé aktivity a také pořádali párty.

Ubytovaná jsem byla ve velkém domě s ostatními EDS dobrovolníky. Za domem je menší zahrádka, na které jsme si pěstovali vlastní zeleninu a chovali slepice, kozy a ovce. Součástí naší party byl také pes Staky, o kterého jsme se starali. Mohla jsem si vyzkoušet, jaké to je bydlet na vesnici a nemusela jsem se stresovat ve velkém uspěchaném městě.

Práce v organizaci byla velmi různorodá. Naší hlavní náplní práce byla práce s dětmi a lidmi s mentálním a fyzickým postižením. Jednou z našich odpovědností bylo chodit do ústavu pro lidi s různými druhy a závažnosti postižení, kde bylo naším hlavním úkolem vymýšlení a organizování aktivit pro ně, trávit s nimi volný čas, hrát si, tancovat nebo si s nimi třeba jen povídat a v neposlední řadě také nabídnout pomocnou ruku pečovatelům. Dalším naším projektem byla výpomoc ve speciální třídě pro děti s autismem. Dále jsme chodili také do mateřské školy, kde jsme vypomáhali učitelkám, hráli si s dětmi a vytvářeli různé aktivity pro děti.

            Během letních prázdnin jsme chodili do lesa na vyhlídkovou věž, abychom hlídali, jestli někde není požár. V Portugalsku léta bývají suchá a požáry v lesích představují velký problém. Také jsme se v létě starali o fontánu, která byla před páry lety vybudována dobrovolníky a slouží pro místní jako místo pro odpočinek, relaxaci a nebo třeba pro posezení s přáteli. H2O během prázdnin také zajišťuje družinu pro děti a samozřejmě i této činnosti jsme byli součástí. Během projektu má dobrovolník volnější ruku, může vytvářet své vlastní projekty a soustředit se na aktivity, které se mu více líbí a co mu více sedí.

            Evropská dobrovolná služba mi přinesla spoustu nových znalostí, zajímavých zážitků, zkušeností a přátel. Naučila jsem se například jak jednat s postiženými lidmi a dokázat si najít ke každému cestu. Rozvinula jsem si své komunikační dovednosti. Dozvěděla jsem se plno věcí o jiných zemích, kuchyních a kulturách. Naučila jsem se být více nezávislá a odkázána na sebe, pracovat v mezinárodním týmu a adaptovat se na cizí kulturu a život v cizí zemi. Zároveň jsem měla i čas na cestování a poznávání Portugalska. Evropská dobrovolná služba je pro každého a myslím si, že důvodů proč do toho jít je mnoho jako například chtít v životě změnu, vyzkoušet si život s jiné zemi, zdokonalit si jazykové dovednosti nebo se naučit nové jazyky, mít zajímavější CV, vylepšit si své dovednosti nebo získat nové přátele. Určitě bych tuto zkušenost doporučovala všem. Já osobně na to budu vzpomínat celý život a je to pro mě zatím můj největší zážitek v životě.

Martina Petráková

Možná se ti bude líbit