Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC) — dobrovolnické týmy (61 dní)
Termíny konání: 12. květen — 11. červenec 2025
Místo konání: Demre, Antálie, Turecko
Prosím přečtěte si info-pack.
Prosím přečtěte si, jak deník našeho týmu z tohoto dobrovolnictví z léta 2024. Poslechněte si podcast (7. díl) s jednou z českých dobrovolnic Annou o tom, jak tato ESC vypadala a jak se jí v Demre s želvičkami líbilo.
Prosím podívejte se na video z tohoto dobrovolnictví a video z tohoto dobrovolnictví z r. 2021.
Hostitelská organizace: LIDOSK
Report z ESC:
Ahoj!
Jmenuju se Václav a strávil jsem 2 měsíce na dobrovolnickém projektu Caretta caretta monitoring and protection v městečku Demre v provincii Antalya v Turecku, a to od 12. května do 11. července 2025. Celkem nás bylo 12 dobrovolníků z 8 zemí (Česko, Itálie, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Rusko, Tunisko) a 2 turečtí organizátoři.
Mé týmové dobrovolnictví se zaměřovalo na ochranu a monitoring hnízdění ohrožené karety obecné (Caretta caretta), druhu mořské želvy. Naše práce zahrnovala vstávat brzo (kolem 4 ráno) a vyrazit na pláž, kde jsme hledali želví hnízda. Pokud jsme hnízdo podle želvích stop našli, zaznamenali jsme nejrůznější údaje pro vědecký výzkum (např. vzdálenost hnízda od moře, od nejbližší rostliny, atd.) a hnízdo jsme zabezpečili pomocí klece. Klece slouží jako ochrana před divočáky a psy, kteří na pláži hledají jídlo, a želví vajíčka často vyhrabávají. Večer jsme pak pláže uklízeli, čímž jsme přispěli k ochraně želv i dalších živočichů, kteří jinak např. konzumují plasty, které považují za jídlo. Čistění pláži mělo zároveň edukační efekt na návštěvníky pláží, kteří se pak také více snažili zachovat pláže bez odpadků.
Během celého projektu jsme bydleli v 30tisícovém městě Demre, asi 3 hodiny od města Antalya, kde jsme společně obývali moderně zařízené byty, kterým nechyběla ani myčka na nádobí nebo klimatizace. V těchto bytech jsme zejména s přibývající venkovní teplotou trávili velmi mnoho času, a můžu tedy říct, že veškeré vybavení bytů jsme ocenili.
Kromě odpočinku jsme během dne taky trávili čas aktivitami, které pro nás připravil mentor projektu, místní učitel angličtiny. Ten pro nás zařídil několik zajímavých aktivit se studenty střední školy, např. společné malování školní zdi, piknik, nebo večeři v turecké rodině.
Celkově můžu toto dobrovolnictví doporučit každému, koho zajímá ochrana ohrožených druhů, chce se zlepšit v angličtině, poznat nové lidi z celé Evropy, nebo si chce vyzkoušet práci v nestandardních hodinách. Já sám jsem si dobrovolnictví moc užil a jsem rád, že jsem za želvičkami do Turecka vyrazil 🙂
Václav