Termín konání: 2.-11. červen 2017
Místo konání: Rites, Lotyšsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Termín a místo konání APV (= Advance Planning Visit, tj. přípravné předprojektové setkání group leaderů národních skupin): 14.-16. dubna 2017, Rites, Lotyšsko
Termín a místo konání výměny mládeže: 2. – 11. červen 2017, Rites, Lotyšsko
- Přečtete si info-pack, blog projektu a fotogalerii projektu. Zážitky jednotlivých účastníků najdete zde
- Here is a beautiful dance performance video made by the participants:
- Here is a Facebook album from the first days
- Here is our project blog (still to be updated with articles from last days and rest of the performance videos)
- You can follow the organisers‘ flickr account and feel free to share any photos
- You can also watch the rest of the project videos here: 5. Extra videos (all performance videos) are here: Acceptence & Balance: Harmony: Redlight, Forest wolves
Účastníci: Karolína Citavá, Filip Janda, Marie Škrdlíková, Filip Kňažek
Group leader: Pavla Kolářová
Účastnický poplatek: €30 (vybírají si ho samotní organizátoři na výměně mládeže, ne na APV)
Hostitelská organizace: Adventure Spirit
Účastníci se země: ČR, Lotyšsko, Rumunsko, Španělsko, Bulharsko
Report z projektu:
Na počátku června 2017 jsem měl možnost být účastníkem unikátního projektu konaném pod záštitou lotyšského “Piedzīvojuma Gars“. Tato výměna mládeže nazvaná Dance with Wolves si mě získala nejen svým infopackem, ale také i svým zaměřením, které spojovalo dvě věci mně velmi blízké – pobyt v panenské přírodě a tanec.
Přidanou hodnotou celého kurzu bylo také vegetariánsko-veganské stravování, které mělo ještě více prohloubit naše souznění s přírodou (avšak k našemu štěstí se pro masožravce několikrát objevilo i kuřecí maso, které jsme si nemuseli vlastnoručně ulovit J).
Projektu se zúčastnili participanti ze všech koutů EU – Bulharska, Rumunska, hostujícího Lotyšska, Španělska a v neposlední řadě také z České republiky. Nutno podotknout, že organizátorky výměny mládeže se snažily stmelit tento nesourodý kolektiv již od prvního dne příjezdu do malebné Rigy. Z hlavního města jsme se následující den vlakem přesunuli do menšího městysu Kegums, ze kterého jsme se měli společným úsilím, za pomoci buzoly a map, dostat přes nekonečné borové lesy, až na místo určení. Už jen tato túra lotyšskou přírodou spolu s hudebními vstupy a postupným zavazováním očí všech poutníků velice rychle pomohla vybudovat naši vzájemnou důvěru v ostatní členy naší nové „vlčí smečky“. Další pohlazení na duši nás čekalo po příchodu do cílové destinace Rites, kde se odehrávala valná většina projektu. Ve zkratce lze toto místo popsat jako oázu klidu plnou zelených luk, houpacích sítí a borového lesa s domkem na vrcholu stromů.
V následujících dnech jsme se plně věnovali programu, na kterém se z velké části podíleli sami účastníci. Každý si zde našel své – od spontánních tanců, přes energizer seznamovací hry až po yogu doprovázenou větrem a šuměním trávy. Na konci každého dne se konal bonfire night organizovaný jednotlivými národy, během těchto večerů jsme si užili spousty srandovních chvil. Nejpopulárnějším prvkem byla nepochybně silent disco při svitu měsíce. Konec každého dne byl zakončen kruhem přátelství, kde se každý mohl při svitu svíček vyjádřit k programu, popřípadě co se daný den naučil. Tyto konverzace plné pochopení a naslouchání mnohdy sloužily ke sdělování hlubších myšlenek a pohledů na svět kolem nás. Cílem organizátorek bylo se pomocí pocitů a introspekce zamyslet nad vlastním nitrem a tím podpořit zastřešující téma celého projektu – inkluzi jedinců ve ,,smečce“. Taneční aktivity byly hojně zastoupené a jejich vyvrcholením byly každovečerní dechberoucí vystoupení jednotlivců/ větších či menších skupin. Outdoorové zážitky byly vyváženy ke konci projektu, kdy jsme doslova bydleli jako skauti u poklidného jezera obklopeni hlubokými lesy. Zde jsme si připomněli základní znalosti jak přežít na vlastní pěst v divočině. Naši náladu nezkazila ani nepřízeň počasí, o to hřejivější byl poté oheň (s miskami plnými jídla) pod širým nebem. Vrcholem celé výměny byl poté challenge společným úsilím secvičit taneční vystoupení a ukázat ho 100 místním lidem.
Tanec s vlky mi za tak krátkou dobu přinesl velice intenzivní zážitky, ať už to byl tanec na semaforech pro lotyšské řidiče, skok do houpačky z 10 metrů až po navázání nových přátelství s usměvavými vlky z celého Starého kontinentu. Poslední dny se pak nesly v duchu retrospektivního hodnocení celého našeho posouvání vlastních limitů, nabitých dojmů i životních pravd.
Projekt splnil všechna má očekávání a naděje, tímto bych ho rád bych vřele doporučil všem budoucím účastníkům.
Waaúúúúú.
Filip Janda