WOSOCOOP – Work on Social Cooperation – Itálie

single-image

Termín konání: 25. leden – 1. únor 2015

Místo konání: Casarsa della Delizia, Pordenone, Itálie

Program a akce: ERASMUS+, Key Action 1, tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-packinformace o projektu a rozpis denních aktivit

Účastníci: Dominik Novotný, Martina Otřísalová

Pořádající/hostitelská organizace: Consorzio Leonardo

Webové stránky projektuhttp://www.wosocoop.eu/

Účastnící se země: Moldavsko, Arménie, ČR, Ukrajina, Moldavsko, Turecko, Itálie, Rumunsko, Gruzie, Ázerbajdžán, Slovinsko, Makedonie, Albánie, Chorvatsko, Francie, Španělsko, Bosna & Herzegovina

Report z projektu:

Náš tréninkový kurz, kterého jsme se spolu s Dominikem zúčastnili, se konal v městečku Casarsa della Delizia, které se nachází blízko italských alp a zároveň nedaleko Benátek. Projekt byl zaměřen na mezilidskou spolupráci, migraci, nezaměstnanost, tvorbu vlastních projektů a leaderství. Na rozdíl od ostatních projektů a tréninků byl tento ojedinělý svým zastoupením států, dorazilo dohromady 16 různých národností, z každé země pouze 2 zástupci, s dodržením gender balance, tedy 1chlapec a 1dívka (muž a žena) z organizace příslušné země. Mezi zastoupenými státy byla: Arménie, ČR, Ukrajina, Moldavsko, Turecko, Itálie, Rumunsko, Gruzie, Ázerbajdžán, Slovinsko, Makedonie, Albánie, Chorvatsko, Francie, Španělsko, Bosna & Herzegovina.

Po příletu na nás čekali zástupci hostitelské organizace, aby nás vyzvedli a dovezli z letiště až do městečka. Byl tam trošku větší problém s komunikací, to víte, Italové. Angličtina a dochvilnost jde mimo ně. Jinak ale moc sympatický a usměvavý tým. Hned na letišti jsme se spřátelili s dvojicemi z Arménie a Albánie. Během dne přijeli další dvojice a postupně jsme se začali seznamovat v youth centru, určeném tento týden pro naše aktivity, které se jmenovalo Il Noce. K večeru si pro nás přijely naše hostitelské rodiny, které nám zajistily přespání na celý týden, snídaně a zábavu. Bylo úžasné nakouknout do soukromí italských rodin, vidět jejich denní režim, stravování, chování k rodině.

Co se jídla týče, obědy pro nás vařily místní bodré italské dámy z organizace, srdečné, ovšem bez znalosti jediného slova angličtiny. Dobré pro naučení italských slovíček jako: grazie, tutto bene, benisimo, perfetto, caldo, fredo, mangiare apod. Italská kuchyně je vynikající, na tom se jistě s většinou shodneme. Že jsme měli těstoviny skoro každý den? Pro mě s Dominikem žádný problém. Na všechny způsoby byly výborné. Večeře byly různé, buď v místním divadle, naší rodině nebo městě, které jsme ten určitý den navštívili. Vše tradiční italské.

Organizace a trenéři byli dobře připraveni, velmi rozumně a přijatelnou formou nás informovali a ponaučili o problému sociální spolupráce. Bylo moc fajn mluvit s lidmi z východních zemí o jejich problémech, dozvědět se více o aktuální situaci, případně taky o jejich zvycích a tradicích, jídle atd. Trošku mi tu tentokrát chyběly prezentace států ve večerních hodinách, ovšem vše se dalo dohnat povídáním v baru u sklenky dobrého rosé. Program byl nastaven velmi profesionálně a pro střední věkovou kategorii, žádné hry či vtipkování o vážných tématech. Navštívili jsme mnoho zajímavých míst, jako je například dávné bydliště Piera Paola Pasoliniho, Pordenone, místní školní ubytovnu, kterou zde založil Zanussi, výrobce elektrických spotřebičů, o něm nám byla puštěna prezentace a přednášku podala profesorka zdejší univerzity. Dále jsme navštívili městečko San Vito a jeho původní velmi staré a architektonicky úchvatné divadlo. Všude jsme také navštívili radnici a starostové měst nám řekli něco málo o historii a funkci měst. Jedno celé odpoledne a částečně noc bylo věnováno návštěvě Benátek, romantické město plné života a přizpůsobené turistickému ruchu.

Účastníci projektu byli naprosto úžasní, všichni se zapojovali do programu, spolupracovali, pomáhali si navzájem, od rána do večera v plném pracovním nasazení a přesto nám všem zbyla spousta sil na večerní zábavu. Všichni mi budou moc chybět, jeden týden a tolik emocí a zážitků. Poslední večer nechyběla rozlučková párty plná objímání a posledního užívání nových přátel.

 

Návrat do reality byl těžký, ale vzpomínky nám zůstanou, všichni jsme v kontaktu, jak přes maily, tak sociální sítě. A díky trenérům jsme zase o něco chytřejší a lépe připraveni do pracovního života. Každá myšlenka na projekt mi vyvolá úsměv na rtech. Myslím, že nejlepší důkaz, že se vše vydařilo, jak mělo.

Martina Otřísalová

Možná se ti bude líbit