Goodbye Sexism! — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Le Viel Audon, Francie

Termín konání: 29. září—7. říjen 2023

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18+ let): pracovníci s mládeží, edukátoři, dobrovolníci, učitelé, lidé se zapáleným zájmem o téma projektu

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.  

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: L’association la Fougue

Popis projektu:

This is an european one week training course/ gathering for 20 youth workers that aims to share and experience empowering practices to fight against sexism.

Our approach is keen to rethink how the differents forms of feminisms can act in solidarity with all the discriminated groupe of people (racism, discrimination of handicap, of sexual orientation, of social class).

The activities will cross differents medias and approaches, mixing body expression, verbal comunication, and other creatives supports (ex: audio recording)

The goal of this intensive experience learning, is that participants will be more able to adopt non sexist educatif approach toward youth, to propose tools, to organise collective action to raise awareness and to empower the minorities, as well as to sustain them all along their gender questionning.

Who can participate?

In order to take part to this one-week activities you need to be:

  • already involved or willing to be involved in non formal education of young people through volunteering, social, cultural,militant, family-based, and professional activities (Young people meaning people until 30 years old)
  • directly impacted by sexism / willing to be an ally of gender minorities
  • interested in sharing about gender issues and feminisms and ready to question their points of view
  • proactive in the organization of the daily life of the group (taking care of our living spaces)
  • committed to lead/test an anti-sexist activity after the training in your country (No pressure! it can be a short activity, you can do it with other people and and we will help you all along to conceive it!)

In order to have a participatory contents of the activities we will ask to each participant to be actively involved on the following tasks during the training:

  1. to prepare a cooking recipe from your country
  2. to lead either an ice breaker/a short game either a workshop on sexism and gender issues

Priority will be given to persons belonging to gender minorities (trans, intersex, non binary, women, lesbian, gay) as well as people encountering other discriminations and social barriers based on the ethnic origin, the psyco/physical conditions, the economical situation, the level of studies, the geophraphical area…

Ideally the main language will be english. Meanwhile this has not to be a limit to the participation. If needed we and the other participants will organise simultaneus translations.

Možná se ti bude líbit