Goodbye Sexism! — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Le Viel Audon, Francie

Termín konání: 29. září—7. říjen 2023

Český tým: 5 účastníků 

Přečtete si info-pack. Omrkněte také projektový Padlet s nejrůznějšími zdroji a informacemi na toto téma,

Hostitelská organizace: L’association la Fougue

Report z projektu:

Projekt Erasmus+ „Goodbye Sexism!“ se konal kousek od malebné vesničky Balazuc ve Francii. Cesta do této vesničky byla poněkud složitější, protože byla na dost odlehlém místě, ale přes hledání několika spojů jsme to naštěstí všichni ve zdraví zvládli a na místo dojeli. Dokonce jsme měli díky letu do Marseille příležitost poznat i toto krásné město, které jsme si prošli, vyděli krásný výhled z Bazilici a vykoupali se v moři.

Nicméně teď již zpátky k místu konání projektu. Místo, kde jsme měli ubytování se jmenovalo La Viel Audon a bylo v horách, tudíž jsme tam museli z parkoviště sejít pěšky po strmější cestě, protože tam ani auto nemohlo dojet. Ubytování vypadalo trochu jako pevnost, jednalo se totiž o bývalou zříceninu hradu.

Pro místní bylo toto místo nejspíš známé a jednalo se o oblíbenou turistickou oblast, protože kolem nás během práce na projektech a dělání aktivit neustále chodili různí turisti, co zavítali do místních hor.

Byla zde i prodejna s místními produkty například s čerstvým kozím sýrem a příjemné posezení pro příchozí.

Poté co nás přivítali organizátorky jsme si mohli vybrat, zda chceme bydlet ve smíšených nebo flinta ( = female, lesbian, intersex, non-binary, transgender, asexual) pokojích, přičemž ze všech pokojů a balkonů byl nádherný výhled na řeku a hory. Během pobytu jsme si užívali koupání v řece a poznávání krásné přírody, což umocňovalo krásný zážitek.

Cílem tohoto projektu bylo zvýšit povědomí o otázkách souvisejících s genderem a sexualitou, se zvláštním zaměřením na komunitu LGBTQIA+. Projekt probíhal sedm dní a zúčastnilo se ho 24 účastníků z různých zemí včetně České republiky, Belgie, Itálie a Francie. Různorodá skupina zahrnovala nejen účastníky, ale také nezbytné role, jako je kuchař, překladatel a organizátoři. Věkový průměr účastníků z jiných skupin byl vyšší, protože se jednalo již o tréninkový kurz a plno lidí již pracují v organizacích, které pomáhají LGBTQIA+ skupinám.

Projekt začal aktivitami zaměřenými na budování týmu, které účastníkům umožnily vzájemně se poznat a podpořit pocit jednoty ve skupině. Jednalo se o různé seznamovací hry a energizery.

Aktivity projektu zahrnovaly vzdělávání o problematice LGBTQIA+, postupně jsme zkoumali jednotlivá písmena ve zkratce, abychom získali hlubší porozumění různým sexuálním orientacím a genderovým identitám. Měli jsme workshop o diskriminaci. Interaktivní sezení zaměřené na pochopení a řešení diskriminace, podporu empatie a tolerance. Celková tolerance vůči všem ostatním byla důležitá i v rámci projektu.

Poté jsme si měli vybrat jeden ze tří workshopů, kterého se chceme zúčastnit, jednalo se o fanzine workshop, rozhlasový workshop a divadlo obrazů.

Já jsem se účastnil fanzine workshopu, kde jsme viděli pro inspiraci několik příruček neboli fanziny na propagaci a vysvětlení situace LGBTQIA+ skupin a úkolem bylo pokusit se dohromady vytvořit vlastní příručku nebo se alespoň inspirovat a zpracovat toto téma umělecky.

Během fanzin workshopu jsme se snažili využít poznatky, co jsme se již naučili například z oblasti transfobie a genderového nesouladu. Fanziny obsahovaly působivé výtvarné práce, včetně koláží a rytin. Naučil jsem se rýt do lina a následně se pak toto lino dalo využívat opakovaně pro tisk obrázku. 

Nejaktivnějším workshopem bylo Divadlo obrazů. Po natrénování scének se účastníci vydali do ulic městečka Aubenas, aby veřejnosti představili scénáře situací utlačovatelů a utlačovaných a osvětlili tak každodenní případy diskriminace na názorném příkladu.

Během radio workshopu profesionální rozhlasový pracovník vedl účastníky při tvorbě podcastu, který pokrýval řadu témat, od asexuality až po rozhovory s účastníky projektu. Díky tomu jsme nahlédli do umění tvorby podcastů a účastníci se naučili i pracovat s programem pro střih podcastů a například vymazávat šumy z nahrávek.

Následující den se naše skupina vydala na celodenní výlet do Aubenas, aby prozkoumala architekturu a kulturu města. V Aubenas jsme si udělali piknik a měli zde příjemné posezení s krásným západem slunce.

Strava byla vegetariánská a z velké části i bio a  z místních produktů. Zpestřovali jsme si ji tím, že každý večer měla na starost večeři jiná země a tak jsme měli i možnost poznat jídlo z jiných kultur a ochutnat něco nového a následně kromě tradičního pokrmu jsme se dělili i o písně ze své země a společně zpívali. Práce jako mytí nádobí, uklízení společných prostor a další jsme měli rozdělené na tabuli, kde každý za přispění do komunity sbíral srdíčka.

Projekt Erasmus „Goodbye Sexism!“ ve francouzském La Viel Audon poskytl 24 účastníkům z různých zemí poučné a obohacující zkušenosti. Prostřednictvím řady vzdělávacích workshopů, kulturních výměn a ponoření se do krásného přírodního prostředí se projektu podařilo podpořit povědomí a porozumění otázkám souvisejícím s genderem a sexualitou. Poselství projektu o boji proti sexismu a diskriminaci bylo účinně naplněno a myslím že si všichni účastníci odnesli z projektu cenné zkušenosti do svého pracovního ale i osobního života.

Rozhodně doporučuji zájemcům vyjet na projekt ať už by to byl tento s názvem „Goodbye Sexism!“ nebo jakýkoli jiný projekt. Vždy je to cenná zkušenost do života.

Zájemcům o jedinečnou zkušenost v rámci programu Erasmus, která spojuje učení, kulturní výměnu, poznávání nových lidí a míst a hluboké spojení s přírodou, EYCB vřele doporučujeme. Tato organizace nejen vzdělává, ale také podporuje smysl pro jednotu a globální porozumění, což z ní činí hodnotný počin pro všechny.

David A.

Možná se ti bude líbit