Empowering Minorities — A project to improve practices for work with minorities (Part 4 — study visit) — Makedonie

single-image

Termín konání: 30. září – 6. října 2019

Místo konání: Skopje a Struga, Makedonie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 2 (Capacity Building in the Field of Youth): čtyř-fázový projekt. Fáze 4: study visit

Přečtete si celkový info-pack tohoto dlouhodobého projektu. První část tohoto projektu už proběhla a to v lednu 2019 v Albánii. Více se o této části můžete dočíst zde. Druhá část proběhla v březnu v Kosovu a více si o této části můžete přecíst zde. Třetí fází byli lokální aktivity ve všech partnerských zemích.

Přečtete si infopack a rozpis denních aktivit

Účastníci: Ester Čapková, Taher Kebab, Lukáš Peluněk, Robert Balog

 

Hostitelská organizace: Dyert e se Ardhmes (D.E.A.)

 

Report z projektu: 

 Study Visit in Macedonia

Azbuka, balkánská hudba, divoké hory, betonová města, chudoba, etnické konflikty a vřelá pohostinnost to a mnoho dalšího pro mě znamená Makedonie. Jak jste již možná poznali v Makedonii se konala poslední část projektu Empowering minorities. Všichni jsme se sešli večer ve Skopje v Urban hostelu. Jako v předchozích částech projektu (které se odehrály v Albánii a Kosovu) byla naše skupina velice různorodá. Byli jsme čtyř členné týmy z Itálie, Česka, Černé Hory, Srbska, Makedonie, Albánie, Kosova a Řecka. Zhruba třetinu lidí jsem znala z předchozího tréninkového kurzu, a tak bylo skvělé je vidět znovu asi po půl roce. S ostatními jsem se seznámila v průběhu této Study visit a když se projekt začal chýlit ke konci, už mi bylo zase těžko odjet. No ale co jsme dělali celý týden?

První dva dny jsme strávili ve Skopje, kde jsme navštěvovali různé neziskovky, přičemž každá z nich pracovala jiným způsobem a s jinou skupino lidí. Jejich metody práce a rozličné aktivity byly opravdu inspirativní. Myslím, že všechny zasáhla návštěva neziskovky, která pracovala s romskými dětmi. Jejich problémem bylo, že neměli žádné doklady, byly přezdívaní jako tzv. fantomové, protože byly pro systém jakoby neviditelní. Jelikož neměly možnost chodit do školy, nebo k doktorovy tak se jim snažila pomoct tako skupina dobrovolníků a učitelů. Neziskových organizací, které jsme navštívili, nebo oni nás s krátkou prezentací bylo ve výsledku asi 20. Šlo o neziskovky pracující s etnickými menšinami přes organizace zaměřující se na podporu mladých lidí (Makedonie má totiž problém s vysokou emigrací mladých lidí, většinou kvůli nízké pracovní mzdě), uprchlíky, až po lidi s nějakým handicapem.

Poté jsme se přesunuli do Strugi, kde už proběhl zbytek naší study visit. Navštívili jsme nádherné město Ohrid, které je kulturní památkou UNESCA a mimo dlouhého a odpočinkového odpoledne plného procházení se a vysedávání v kavárnách, jsme navštívili ještě pár místních organizací. Po zbytek dnů jsme reflektovali navštívené organizace. Taky jsme se rozdělili do menších skupin a natáčeli jsme videa, která budou sloužit jako jednoduchá vysvětlení aktivit, které jsme vymýšleli v Kosovu. Všichni jsme se do toho zapálili, a tak někteří editovali videa až do pozdních hodin. Nikdo si však nenechal ujít „cultural night“ plnou zábavy jídla, pití a tance! No, ale všechno jednou končí a tak jsme i my uzavřeli celý tří fázový projekt Empowering minorities a rozjeli se domů. Bohužel musím říct, že i přes klimatickou krizi ve které se nacházíme většina účastníků letěla letadlem i když se jedná o velký přírůstek oxidu uhličitého.

Ester Čapková

Možná se ti bude líbit