EntrepreneurShip — Sailing to Success — Dánsko

single-image

Termín konání: 8.-15. prosinec 2017

Místo konání: Slettestrand, Dánsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: contact making event

Prosím přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Ondřej Svačina, Eva Pitrunová

Hostitelská organizace: Intercollege Denmark

Účastnící se země: ČR, Dánsko, Chorvatsko, Německo, Lotyšsko, Velká Británie, Makedonie, Turecko, Litva, Portugalsko, Španělsko, Itálie, Rumunsko, Maďarsko

Report z projektu: 

Projekt EntrepreneurShip – Sailing to Success se konal od 8. do 15. prosince v malé vesničce Slettestrand na západním pobřeží a téměř úplném serveru kontinentálního Dánska, nedaleko města Aalborg. Jeho hlavním zaměřením bylo navazování kontaktu a partnerství mezi zúčastněnými organizacemi se zaměřením na podnikání. Na projektu se podílelo 40 účastníků z 15 zemí Evropy, konkrétně z Lotyšska, Litvy, Dánska, Německa, Turecka, Moldavska, Rumunska, Makedonie, Chorvatska, Řecka, Španělska, Portugalska, Itálie, Maďarska a samozřejmě České republiky. Hostující organizací byla Dánská InterCollege. Projekt trval i s příjezdovým a odjezdovým dnem 8 dní, během kterých jsme stihli mnoho zajímavého a snad i navázat partnerství s organizacemi, které by do budoucna mohlo přinést zajímavé projekty.

Nejde nezmínit ubytování v Feriecenter Slettestrand, které spojuje bydlení pro lidi z fyzickým nebo mentálním handicapem a lidmi bez postižení. Což, ale nebylo téměř patrné a šlo si toho všimnout na polohovatelných postelích, které se podobaly nemocničním a na kolejnicích a různých zvedácích zařízeních, pro usnadnění pohybu tělesně handicapovaných. Toto centrum vybudoval manželský pár a v dnešní době na něm pracuje spolu se svými dětmi a vnoučaty. Na jednom z workshopů jsem si dokonce mohli vyslechnout zakladatele, který nám popsal myšlenky, které za založením stály a ukázal nám svou motivaci a vášeň proč to vlastně celé dělají a co všechno za vybudováním úspěšného podnikání stojí.

Během prvních dní jsme tradičně poznávali jako jednotlivci, nicméně bylo znát, že naprostá většina účastníku jsou profesionálové a zároveň jsme tak poznávali jednotlivé organizace, kterých tu bylo víc než samotných zemí. Nebylo také neobvyklé, když někteří reprezentovali více organizací najednou. Organizátorům se povedla výjimečná věc, kdy téměř všichni účastnící byli z vedení organizací, díky tomu zde bylo možné skutečně plánovat projekty. Bylo tak možné čerpat z jejich zkušeností a i organizátoři se mohli přiučit mnoho novému. Snad všechny aktivity, byly odvedeny profesionálně a i když byly zaměřeny na známě věci i tak si člověk mohl odnést nové znalosti ze zkušeností ostatních. Na některých workshopech jsem se mohli potkat i s lidmi z praxe mimo čistě neziskový sektor a dozvěděli se více o termínu „social entrepreneurship“, kdy pro podnikání nemusí být hlavní cíl zisk, ale i trvalá udržitelnost a obecný prospěch pro společnost. Novinkou pro EYCB byl pak program Erasmus for young entrepreneurs více infrmací na https://www.erasmus-entrepreneurs.eu/ a o který se budeme i více zajímat.

Tím, že se projekt odehrával těsně před vánoci, bylo i poznávání zvyků zaměřeno na toto období. Místo klasického mezinárodního večeru jsem tak měli dokonce celé odpoledne na prezentování a poznávání vánočních tradic jednotlivých států. Toto odpoledne se konalo v Aalborgu a bylo otevřené pro veřejnost a díky reklamě, která ve městě běžela se ho i na 200 místních zúčastnilo. A téměř každý večer byl také zaměřen na vánoční dánskou tradici. Nevtíravým a velice příjmeným způsobem jsme tak „nasáli“ vánoční atmosféru.

Tento projekt byl odvedený naprosto profesionálně, podařilo se na něj dostat zapálené účastníky a i předat nové znalosti zkušeným matadorům. Celkově projekt hodnotím více než pozitivně a odjížděl jsem motivovaný pro další práci, tato motivace mi i po dalších týdnech zůstává a proto si myslím, že projekt byl úspěšný.

Ondřej Svačina

Možná se ti bude líbit