Democracy 360 — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Braga, Portugalsko

Termín konání: 9.—18. říjen 2023

Český tým: 3 účastníci 

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: SYnergia Braga

Report z projektu:

Tréninkový kurz Democracy 360 se konal od 9. do 18. října 2023 v malebném portugalském městě Braga, poblíž druhého největšího portugalského města Porta. Projektu se celkem účastnilo 16 lidí z Itálie, Španělska, Rumunska, Slovenska a České Republiky. O organizaci a program se postarali organizátoři z portugalské společnosti SYnergia. Byli jsme ubytovaní v hotelu téměř v centru města a každé ráno jsme společně chodili do areálu, kde sídlí společnost SYnergia a kde jsme trávili většinu času. Tématem projektu byla demokracie a aktivní občanství.

První den byl zaměřený na seznámení se s ostatními, tudíž jsme hráli různé seznamovací hry, které nám k tomu pomohly. Odpoledne jsme měli aktivitu spojenou s poznáním hlavních památek Bragy.

Od druhého dne jsme se již naplno věnovali tématu projektu. V národních týmech jsme představili situaci demokracie v našich zemích, rozebíralo se téma advokacie a digitální nástroje pro participaci občanů i lidská práva. Velice zajímavá aktivita bylo vytváření naší vlastní politické strany v týmech – museli jsme vzít v potaz všechny důležité aspekty, tedy od ideologie a cílů strany a udělení rolí až po formální záležitosti. Následně se konaly volby do našeho provizorního Evropského parlamentu z kandidátů z každé vytvořené politické strany a zvolili jsme si předsedu. To nám umožnilo lépe pochopit fungování politických stran i voleb.

Jedno odpoledne se konal „cultural evening“, kde si každý národní tým připravil pro ostatní krátkou prezentaci a kvíz o dané zemi, typické pochutiny i národní tance. Sedmý den jsme měli volné odpoledne, a tak se většina z nás rozhodla dojet vlakem do Porta, kde jsme se prošli tímto nádherným historickým městem, ochutnali portugalskou specialitu pastel de nata a zkrátka jsme tam hezky strávili čas.

Čtvrtý den byl dle našeho názoru nejlepší, jelikož jsme opustili Bragu a dojeli autobusem do pobřežního městečka, kde nám byly přiděleny surfy a každý si pod dohledem instruktorů vyzkoušel surfování v divokých vlnách oceánu. Všichni si to moc užili.

Projekt jsme zakončili slavnostní večeří v restauraci. Byl to velice příjemný večer – několik chodů výborného jídla, portugalské víno a dobrá společnost. Těchto devět dní uteklo neskutečně rychle a budeme na ně moc rádi nadále vzpomínat.

Aneta

 

Možná se ti bude líbit