Practice of Tolerance — Litva

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Vilnius, Litva

Advance Planning Visit (APV = přípravné předprojektové setkání): proběhlo v termínu 23.—25. říjen.

Termín konání tréninkového kurzu: 30. listopad—7. prosinec 2023

Český tým: 4 účastníci (ve věku 18+

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Asociacija Jaunimo horizontai

Report z projektu:

Projekt s názvem Practice of Tolerance se konal ve Vilniusu, hlavním městě Litvy. Pořádala ho organizace Asociacija Jaunimo horizontai v termínu 30.11. – 7.12. 2023. Dohromady se projektu zúčastnilo 44 lidí z 10 zemí – domácí Litva, Maďarsko, Rumunsko, Řecko, Itálie, Turecko, Česká republika, Portugalsko, Nizozemsko a Polsko (z toho za ČR jsme tam byly čtyři holky); avšak člověk po chvíli zjistil, že národností tam bylo mnohem více (například někdo z Mexika, Angoly, Ázerbájdžánu, Arménie, Pákistánu, …) a lidé pouze na projektu reprezentovali zemi, kde v současné době žili.

Lokace projektu byla velmi fajn, jelikož jsme se nacházeli přímo v centru hlavního města. Díky tomu jsme měli možnost prohlédnout si Vilnius, pokud jsme na projekt přijeli dříve/déle odjeli. Někteří se stihli porozhlédnout po městě i během projektu v nočních hodinách a jeden den jsme šli jako celá skupina na krátkou procházku před večeří, takže pár kroků po městě nakonec udělal každý – i když teda nebyl téměř žádný volný čas během dne. Plusovým bodem byl fakt, že byl prosinec a blížily se Vánoce, takže ve městě byly vánoční trhy, obecně příjemná atmosféra a spousta světýlek 😊.

Ubytování jako takové bylo celkem pěkné. Pokoje byly po 2, 3 a 4 lidech a nikdo nebydlel sám. Na většinu denního programu jsme jezdili výtahem do suterénu, takže to měli všichni velmi blízko. Ven se moc chodit nedalo, protože venku byla hrozná zima, ale i tak jsme se párkrát oblékli a ven na 30-60 minut zašli. Co se týče jídla, tak na snídaně jsme chodili do místního bistra pár kroků od ubytování. Obědy a večeře byly formou „food delivery“ v krabičkách (polévka, salát a nějaký hlavní chod). Jelikož v suterénu nebylo dostatek místa na jezení, povětšinou jsme jedli na pokojích. Zajímavé mi na litevské kuchyni přišlo to, že do všeho dávali buď houby nebo kopr…nebo rovnou obojí. Dvakrát jsme také byli i v místních restauracích, kde jsme měli možnost ochutnat jednou litevské jídlo a jednou nás organizátorka Miriam vzala do gruzínské restaurace, jelikož z Gruzie pocházela. Jako poslední bych na úvod ještě vypíchla, že jsme zažili celkem solidní litevskou zimu. Venku byl sníh, zima a čistou oblohu jsme neviděli snad ani jednou; zkrátka bez čepice a silné bundy nikdo na procházku nevylezl 😊.

První den projektu byl zaměřen na technické informace a trochu jsme se začali seznamovat. Následující den jsme dokončovali hry na seznamování a začali si věnovat topicu projektu, tedy „Practice of tolerance“. Na začátku dne jsme hráli krátké enegizery, abychom se více poznali a trochu se uvolnili. Následně jsme se povětšinou rozdělili do skupin a věnovali se zadanému tématu. Probírali jsme například hate speech, problémy spojené s rasismem, xenofobií, antisemitismem, (ne)tolerancí, vulgárním vyjadřováním a mnoho dalšího. Povětšinou tyto aktivity probíhaly tak, že jsme se o topicu bavili v menších skupinách, sdíleli své názory a zkušenosti, a následně každá skupina prezentovala ostatním to nejpodstatnější z toho, co probrala. Na těchto aktivitách bylo velmi zajímavé to, že mnoho lidí se nebálo s ostatními sdílet velmi osobní zkušenosti/příběhy z mnoha kultur a asi za všechny můžu říci, že jsme se dozvěděli každý den něco nového a rozšířili si obzory.

Dva večerních programy jsme věnovali takzvané „Cultural night“. Dva dny po sobě vždy 5 států prezentovalo ostatním svou zemi, ukazovalo fotky, videa a většinou jsme si zahráli krátký kvíz o dané zemi. Někteří se rovněž snažili naučit národní tance a pouštěli u toho ostatním na ukázku různé písničky v jazycích dané země. Cultural night také obsahovala ochutnávku jak jídla, tak někdy i pití z dané země.

Jak již bylo zmíněno, jeden den jsme si mezi odpolední svačinou a večeří udělali výlet po Vilniusu a navštívili pár tamějších monumentů města. Za průvodce jsme měli Viktorii, která v Litvě žije. I přes venkovní mráz nás Vilniusem provedla a povyprávěla nám různé zajímavosti a fun facty. Zavítali jsme do několika čtvrtí města a viděli mnoho památek – zejména tedy kostelů/katedrál. Velkou atrakcí pro nás byla „Republika Užupis“, což je jedna z vilniuských čtvrtí. Původně se jednalo o aprílový vtípek, avšak dnes je Užupis populární turistickou destinací a má i svou vládu, ústavu a měnu – na ústavu jsme se byli i podívat. Je vystavena a sepsána v cca 40 jazycích na jedné z ulic v Užupisu a všichni účastníci programu zde našli svůj rodný jazyk. Na tomto místě byla velmi dobře vidět diverzita naší erasmové skupina, jelikož každý mluvil jiným jazykem a snažil se najít ten svůj. Bylo pěkné vidět, z kolika různých koutů Evropy/světa se nás na Erasmus sešlo.

Další zajímavou aktivitou, jež se během projektu odehrála, bylo například točení videí ve skupinkách na téma: Předsudky, víra a očekávání. Každý tým natočil své krátké video na dané téma a následně jsme si výtvory pouštěli v suterénu. Mnoho z nás ve videích dělalo ve videích různé průzkumy a asi za všechny můžu říci, že se nám tato aktivita velmi vydařila. Obecně jsme jinak aktivit za ten týden stihli hodně a je těžké vypíchnout jen pár z nich 😊.

Na závěr bych ještě dodala, že mnoho účastníků projektu využilo možnosti zůstat po konci projektu v Baltských zemích a ti z nás, co neodletěli ihned domů povětšinou zavítali na den, dva do Rigy (popřípadě i Tallinnu). Já osobně jsem strávila den v Rize, kam jsem se dopravila autobusem, a tak jsem díky možnosti zůstat na projektu déle stihla hned dvě evropské metropole.

Obecně projekt utekl neskutečně rychle a věřím, že si z něj všichni něco odnesli, ať už se to týkalo Practice of Tolerance či poznání lidí (a vytvoření přátel) z různých koutů Evropy😊.

Jana

Možná se ti bude líbit