Experiencing Theatre and Cultural Management — Německo

single-image

Termín konání: 1.9.2015 – 31.8.2016

Místo konání: Marburg, Německo

Program, akce: Erasmus+, Evropská dobrovolná služba

Něco o projektu: Jedná se o dlouhodobou EVS, hostitelskou organizací je spolek „Theater GegenStand e.V.“ Jedná se o nezávislé divadlo, jehož tým je složen jak z profesionálů, tak amatérů. Pravidelně pořádá divadelní nebo taneční představení, workshopy a veřejné čtení. Jako otevřené divadlo nabízí příležitost zapojit se do jeho činnosti každému zájemci.

Úkoly dobrovolníka: The volunteer is welcome to join into all of Theater GegenStand‘s artistic and administrative activities. At the beginning of his stay he will be asked to take over various everyday routine tasks around the office and theatre, to understand how Theater GegenStand works and to get to know the town, the various venues, and the people involved in Theater GegenStand. These tasks will include distribution of flyers and posters around town, front-of-house jobs, helping to prepare for performances etc.

Once the volunteers has settled in, he should choose a project within the frame of Theater GegenStand‘s activities, for which he will take responsibility. The nature of this project very much depends on his individual interests and qualifications. He may direct his own theatre production working with our actors, he may take over the stage design for one or more of our productions, design our website or printed publications or organise the funding for a project. Usually volunteers develop the ideas for their projects during the first weeks of their stay through meeting people and getting to know our activities.

Report z EVS:

“Hani, našla jsem ti divadelní projekt, kam můžeš na rok jet a dělat divadlo!”

“Aha, no tak super! No jasně, jedu! A kde to je?”

“V Německu, v Marburgu.”

“Ah! … No dobře, no, tak pojedu do Německa. Proč ne.”

Tak asi nějak takhle začala moje zkušenost s EDS v Marburgu. Velmi spontánně, rychle a zběsile. O EDS jsem slyšela již dříve, dokonce jsem jednu dobu v Českém Těšíně bydlela s lidmi na EDS ze Španělska, takže jsem si mohla udělat docela konkrétní představu o tom, jak to chodí. Přesto byl můj výjezd úplně jiný než jsem očekávala a stal se jedinečným, neopakovatelným zážitkem v mém životě. Pokusím se konkrétněji přiblížit důležitá fakta, která by měl vědět každý, kdo by měl zájem se o EDS v Marburgu ucházet.

 

Marburg

Marburg je opravdu nádherné menší městečko v regionu Mittelhessen v západním Německu, asi 100 km severně od Frankfurtu n. M. “Ty krávo, já jsem v Bradavicích!” Byla moje první reakce, když jsem první den dorazila do města a viděla zdejší architekturu. A vlastně jsem nebyla daleko od pravdy. Marburg má asi 80. 000 obyvatel, z čehož je asi 30. 000 studentů. Je to univerzitní město již od středověku a mezi nejznámější studenty patří např. Bratři Grimmové, kteří právě z tohoto regionu sbírali materiál pro své pohádky. Stará kamenná universita spolu s hradem tyčícím se nad městem, starou nádhernou katedrálou sv. Elizabethy a mnoha dalšími úžasnými budovami vskutku tvoří velmi pohádkovou atmosféru města. Statut studentského města dodává Marburgu jedinečnou atmosféru, která se zde projevuje především v angažovanosti ať už na politické či lidskoprávní úrovni. anarchistické, rainbow nebo Refugees welcome vlajky tady najdete na každém rohu ulice. Akce studentského typu, ať už se jedná o přednášky, protesty, koncerty, divadla, party, atd. tak tvoří neoficiální avšak základní kulturu ve městě. I přes relativní malost města je Marburg místo kosmopolitní s mnoha národnostmi a tak dobrovolník EDS cítí vítaný a přirozeně angažovaný do života města.

 

Theater GegenStand

TGS je příjmající organizace účastníků EDS. Jde o poloprofesionální divadelní soubor, který má zde ve městě dlouholetou tradici a je rovněž založen na politické angažovanosti občanů. A hlavní kvótou je zajištění techických a organizačních podmínek pro jakéhokoliv občana města, který by chtěl zinscenovat divadelní projekt. V současné době se TGS skládá především ze studentů či pracujících občanů Marburgu, kteří se ve svém volném čase věnují divadlu. V areálu kulturní organizace WaggonHalle má TGS své zkušebny, kanceláře, sklady a pro divadelní představení si ve většině případů pronajímá sál WH. Současná dramaturgie TGS během sezóny vyprodukuje několik nezávislých divadelních produkcí podle konkrétních zájmů organizátorů, režisérů a pak několik dalších projektů, které se každý rok opakují. Patří mezi ně Kurzdramen festival, který každý rok presentuje nově vzniklé texty nejen německých začínajících dramatiků,  Sommerprojekt – asi nejnáročnější akce v roce, do které se zapojují téměř všichni členové divadla a koná se v netradičních prostorách ve městě. Dále tvoří zákl. Divadelní produkci TGS velká vánoční pohádková produkce a další menší pohádkové aktivity.

Základní náplní dobrovolníka EDS v TGS je především v technické a organizační asistenci v těchto projektech. Zkrátka co je momentálně potřeba: technicky zajistit světla nebo zvuk pro představení, pomoct s make-upem, prodávat lístky před představením, připravit sál na příští představení a nedílnou součástí je i propagace reklamních materiálů jako jsou plakáty a letáky chystaných divadelních  produkcí po městě. Přesto tyto povinnosti zabírají jen menší procento v pracovní vytíženosti. Jedná se vždy jen o pár hodin týdně. Další pracovní náplň už záleží hlavně na osobních zájmech a kvalitách dobrovolníka. Já jsem v prvních několika měsících vedla workshop Fyzického básnictví, v druhé polovině svého pobytu jsem inscenovala divadelní projekt Tři sestry A. P. Čechova, příležitostně jsem se zapojovala i herecky do menších rolí dalších projektů. Naopak dobrovolnice ze Španělska Carmela, která je tady se mnou a která příliš nedisponuje divadelními vlohami se věnovala především grafice, tvorě videa, trailerů.

 

Ubytování, strava, volný čas

Dobrovolníci jsou ubytováni v příjemném prostředí jedné z nejkrásnější ulic ve městě – Weidenhausen. Jde o dům v centru města, ve kterém TGS pronajímá část jednoho podlaží se třemi pokoji – Třemi na sobě nezavislými garsonkami s kuchyňkou a sdílenou koupelnou. TGS nijak nezajišťuje dobrovolníkům stravu, ale částku dotovanou EU pro dobrovolníka právě na stravné jednoduše předává přímo jemu. Volný čas jde ve městě strávit opravdu různě, jak jsem se zmínila, město je plně studentských aktivit, do kterých je možné se zapojit, stejně tak i zákl. kulturní vyžití (další divadla, galerie, muzea, kina), stejně tak i sportovní. Marburg je opravdu nádherné město, které poskytuje spoustu krásných zákoutí ve městě ale i mnoho procházek přírodou v okolí. Pokud člověk touží po větším kulturním vyžití, pak vřele doporučuju Frankfurt, který je od Marburgu asi hodinu cesty. Finanční náročnost je sice trochu větší, ale určitě to stojí za to.

 

Osobní pocity

Pro život v zahraničí jsem nikdy neplánovala právě Marburg (vlastně jsem o něm do té doby ani nevěděla). Člověk sní vždy o metropolích jako je Berlín, Paríž, Londýn atp. Přesto jsem moc ráda, že jsem tento rok ztrávila zrovna zde a udělala si vlastní představu o německé “identitě”, překonala vlastní kulturní šoky atd. Mou prioritou pro výběr EDS bylo divadlo a právě to určilo místo mého pobytu. Marburg mě přivítal s veškerou otevřenosti a nabídl mi spoustu příležistostí. A mám pocit, že právě tohle je zákl. kámen pro dobrovolnickou službu tady. Pokud by někdo chtěl ztrávit rok flákáním se s občasnou prácičkou v chodu divadla, tato EVS mu to nabízí. Pokud by se někdo chtěl aktivně zapojovat do společenského, politického, kulturního bytí ve městě a proniknout do něj hlouběji, EVS mu to nabízí. Pokud hledá dobrovolník platformu, kde by měl čas, prostor a další technicko-organizační zajistění pro svůj osobní umělecko-divadelní rozvoj, tato EVS je pro něj zlatý důl. Po celou dobu pobytu zde mě provází především pocit, že “jaký si to uděláš, takový to máš”, že vlastní iniciativa a angažovanost dělá z této EVS opravdu kvalitně strávený čas a potenciál do budoucích aktivit.

Hana Magdoňová

Možná se ti bude líbit