Green living in the rural area — Řecko

single-image

Termín konání: 1. – 30. 6. 2016

Místo konání: Kryoneri Korinthias, Řecko

Program, akce: Erasmus+, KA1, Evropská dobrovolná služba

Prosím přečtěte si infopack.

Profil účastníků: youth with fewer opportunities, for example minorities/migrants, unemployed/low salaries, temporary jobs; lack of self-confidence; people who have never traveled; low education; learning difficulties; from disadvantaged areas, geographical isolation and rural areas; low/nil English level, though it would be recommended that one of the two country representatives has command of English.

Účastníci: Alžběta Rothová, Kamil Machourek

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů EVS je kompletně (ze 100 %) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, povinné pojištění u pojišťovny Cigna, jazykový kurz, místní doprava, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (v případě tohoto projektu) ve výši max. €275 z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Něco o projektu: Jedná se o krátkodobou EVS, hostitelskou organizací je FILOXENIA, Intercultural-Environmental Organisation.

Report z EVS:

Když jsem uviděla výzvu na projekt Evropské dobrovolné služby v Řecku, neváhala jsem ani minutu. Kdo by také nechtěl strávit měsíc v krásném prostředí horské vesničky Kryoneri (v překladu znamená studená voda) na Peloponéském poloostrově s výhledem na Korintský záliv a okolní pohoří?

Projektu se účastnilo celkem deset lidí ze čtyř zemí: tři ze Španělska, tři z Německa, dva z Rumunska (ovšem maďarské národnosti) a dva z České republiky. Naší hostitelskou organizací na místě byla Filoxenia, mezikulturní ekologická organizace, která ve vesnici působí už téměř dvacet let a kromě dobrovolnických a výměnných projektů pořádá nejrůznější umělecké workshopy a akce pro místní mládež, nebo například jazzový festival, na který se každý rok sjede na tisíc lidí z celého Řecka i ze zahraničí.

Tak jsem se tedy rozjela do světa. Po příletu do Athén jsem musela najít vlak do Kiata, který naštěstí odjíždí přímo z letiště, a napsat zprávu Panosovi, hlavnímu koordinátorovi projektu, aby mě vyzvedl na nádraží. První věcí, která mě v Řecku překvapila, byla neuvěřitelná ochota a přátelskost místních lidí, i když třeba neumí ani slovo anglicky, a také to, že čas tu plyne tak nějak řeckým tempem… Tak jsem tedy dorazila do Kiata, kde jsem potkala španělskou skupinu, která byla moc ráda, že mě vidí, protože na Panose čekali už dvě hodiny. Siesta se holt musí dodržovat a my za ni později byli rádi.

Po prvních dvou dnech naplněných nejrůznějšími seznamovacími hrami organizovanými naší mentorkou Hanou ze Slovenska, seznamováním s vesnicí a místními, úvodními lekcemi řečtiny a informacemi o projektu, nás čekal volný víkend a výlet na pláž, a od pondělí jsme se všichni konečně pustili do práce. Jak napovídá název Green living in rural area, projekt byl zaměřen na ekologii a rozvoj vesnice. Naší prací ze začátku bylo převážně zahradničení a zkrášlování (např. tvorba mozaiky) okolí hostelu a dobrovolnické vily, kde jsme byli ubytováni. Později jsme se pustili do znovuobjevování a tvorby stezky k pramenu řeky, který byl v minulosti jediným zdrojem pitné vody ve vesnici a také důležitým místem pro setkávání místních. Jelikož to byla skutečná džungle, prosekávání se účastnili především kluci a my holky jsme se pustili do opravy staré farmářské budovy, kterou dobrovolníci postupně předělávají na centrum pro mládež.

Projekt ale nebyl jen o práci, nýbrž také o setkávání odlišných kultur. Měli jsme tak možnost prezentovat své země na mezikulturním večeru, kde jsme ochutnali typická jídla, pokusili se tancovat tradiční tance daných zemí a naučili jsme se spoustu nového. Díky dvěma exkurzím po antických památkách Řecka jsme se také dozvěděli mnoho o historii, a ve volném čase se dokonce celá naše skupina vypravila na výlet na Akropolis, což byl pro všechny neuvěřitelný zážitek.

I přes to, že jsme byli ve skupině každý úplně odlišný a z jiné kultury, jsme si celý měsíc moc užili a už plánujeme, kde se zase všichni setkáme.

 

Alžběta Rothová

Možná se ti bude líbit