Termín konání: 24.-31. října 2013
Místo konání: Kobuleti, Gruzie
Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1.1. výměna mládeže
Účastníci: Barbora Bouchalová, Klára Životská, Zuzana Šindlerová, Jan Smolík, Jan Červinka
Report z projektu:
Projekt Health in Everyday Living se konal poslední říjnový týden v Gruzii a účastnilo se ho celkem 8 zemí: Ázerbájdžán, Česká republika, Gruzie, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Turecko a Ukrajina. Z každé země přijelo maximálně pět lidí a tak tomu bylo i v našem případě. Místo konání projektu nebylo hlavní město Tbilisi, kam jsme přiletěli, ale přímořské městečko Kobuleti, které leží nedaleko známějšího města Batumi nedaleko od tureckých hranic. Pro pořádající gruzínskou organizaci šlo o vůbec první projekt a možná i to způsobilo, že vlak, který jsme měli všichni použít na cestě z Tbilisi do Kobuleti nám ujel. Díky tomu jsme ale měli možnost poznat, jak se cestuje typicky gruzínským způsobem. Celou Gruzii jsme v noci projeli mikrobusem. Organizátoři pro nás cestou zastavili na mnoha místech, které jsme si prohlédli a už první noc jsme mohli ochutnat typické místní speciality.
Druhý den se nesl ve znamení seznamovacích her a vše už probíhalo podle plánu. Organizátoři vybrali pro konání projektu skutečně krásné místo a hned první večer na místě proběhla prezentace jejich země, kdy nám přišli zatancovat místní děti v tradičních krojích, což bylo moc milé.
Tématem projektu bylo zdraví v každodenním životě. V dalších dnech probíhaly na toto téma diskuze a následovala tvorba plakátů propagujících zdraví životní styl. Každý večer pak probíhala prezentace některé země nebo některých zemí. Součástí těchto večerů byla vždy ochutnávka tradičních jídel a nápojů dané země.
Z mého pohledu byl vrcholem projektu celodenní výlet do Batumi. Na místní poměry jde o výstavní město, kde v posledních letech vyrostlo mnoho výškových budov, a mnohé další jsou ve výstavbě. Město investuje mnoho peněz do nových projektů zaměřených na turisty. Hlavním bodem našeho programu byla návštěva místní univerzity spojená s krátkou prezentací o zdravém životním stylu a prohlídkou celého areálu. Nakonec jsme pak na univerzitě vylepili naše plakáty, které jsme vytvořili v předešlých dnech.
Projekt podle mého názoru dopadl velmi dobře. Především i s ohledem na to, že se jednalo o vůbec první podobnou akci organizátorů. Všichni účastnící měli možnost poznat zcela nové kultury, vytvořit si nová přátelství a rozšířit si své obzory. Za to všechno patří velký dík jak organizátorům na místě, tak i Evropskému centru mládeže Břeclav.
Jan Červinka