International Communication and Innovative Education — Španělsko

single-image

Termín konání: 1. 3. 2017 – 28. 2. 2018

Místo konání: Valencie, Španělsko

Program, akce: Erasmus+, KA1, Evropská dobrovolná služba

Dobrovolnice: Zuzana Jurašíková

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů EVS je kompletně (ze 100 %) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, povinné pojištění u pojišťovny Cigna, jazykový kurz, místní doprava, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (v případě tohoto projektu) ve výši max. €275 z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Centre Específic d’Educació a Distancia de la Comunitat Valenciana (CEEDCV)

O zážitcích dobrovolnice této EVS si můžete přečíst na průběžně doplňovaném blogu: https://evsvalencia.wordpress.com/.

Report z EVS:

Ještě teď si pamatuji ten moment, kdy jsem se rozhodla pro účast v EVS. Byla jsem trochu znuděná svou prací, jedna Excellová tabulka za druhou a podivné reporty, které mi nedávaly žádný smysl. Myšlenka toho, že bych se mohla věnovat vzdělávacím projektům, což je něco, co mě skutečně zajímá a zároveň si vyzkoušet život v další zemi, naučit se jazyk a poznat trochu jinou kulturu, mě absolutně dostala a už jsem se jí nepustila.

Jelikož jsem přesně věděla, jaký typ projektu by se mi líbil a kvůli jazyku jsem chtěla pouze do Španělska, docela jsem se načekala, než se objevila ta správná příležitost. Ale trpělivost se určitě vyplatila! Spolu s dalšimi dvěma dobrovolnicemi z Řecka a Finka jsem byla vybrána do organizace CEEDCV v krásné a slunné Valencii.

CEEDCV je vzdělávací instituce pro dospělé, která je v podstatě takovou druhou šancí pro ty, kteří z jakýchkoliv důvodů neměli šanci dokončit své vzdělání. Někteří studenti jsou také obětmi technologického vývoje a jelikož to, co dělali celý život pomalu mizí nebo už vůbec neexistuje, studují další obor, aby si mohli najít jinou práci. Bylo neskutečně inspirující vidět lidi, kteří se nebojí vzít život do vlastních rukou a udělat něco proto, aby změnili svou nelehkou situaci.

Na projektu jsem velice ocenila jeho různorodost. Od začátku jsme dostaly prostor k tomu, abychom se zabývaly tím, co nás opravdu zajímá a v čem se chceme zlepšit. Pokud jsme přišly s nějakým novým nápadem, vždy byl přijat s nadšením a všichni spolu-pracovníci oceňovali naši pro-aktivitu a jiný úhel pohledu.

Pro mě jsou srdcovou záležitostí mezinárodní vzdělávací projekty, a to už od střední školy, takže jsem se většinu roku věnovala Erasmus pobytům, pomáhala jsem studentům najít stáže v zahraničí, organizovala job-shadowing pro učitele v rámci EU a také jsme během mého pobytu začali vysílat dobrovolníky, stejně jako jsem byla já ve Valencii, do jiných destinací. Mimo to jsem měla možnost propagovat Erasmus+ na různých konferencích, což mi pomohlo překonat můj strach z mluvení před velkým publikem a také jsem se díky tomu seznámila se spoustou zajímavých lidí.

V našem centru jsem také vyučovala angličtinu, vytvářela studijní materiály včetně jejich designu a pomáhala s koordinací projektu ACT in TIME, což je projekt zaměřený na pomoc azylantům a migrantům s hledáním práce, či začátkem vlastního podnikání ve Španělsku.

Během tohoto neuvěřitelně naplňujícího roku jsem měla možnost zdokonalit své dovednosti v oblasti, která mě opravdu zajímá a díky této zkušenosti jsem zrovna dostala svou vysněnou práci! A přestože jsem vděčná za všechno jsem se mohla naučit, čeho si cením nejvíc, jsou lidé, kteří mi během EVS vstoupili do života a já moc doufám, že už zůstanou jeho součásti napořád.

Zuzana Jurašíková

Možná se ti bude líbit