Supporting Youth Mental Wellbeing — Slovinsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Brežice, Slovinsko

Termín konání: 4.—11. duben 2023

Český tým: 3 pracovníci s mládeží (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack & rozpis denních aktivit. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. Při využití zelené dopravy (= pouze vlak, autobus) je rozpočet na cest. náklady navýšen na €210/účastník.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Španělska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Cirkus La Bulle & Društvo CIK

Popis projektu:

This training course is created to promote mental hygiene and mental wellbeing in everyday life. From a young age, we are taught that maintaining physical health and practicing basic daily hygiene (shower, brush our teeth, wash our hands…) is important but we are rarely taught to look after our mental health as if maintaining emotional balance and a mature management of our thoughts would be innate to everyone.

Through this training we aim to equip youth workers with innovative methods to help youngsters regularly maintain psychological balance using mix of physical activities and personal care activities.

The training course „Supporting youth mental wellbeing“ is organized by Association CIK/Circus La Bulle (SLO) in Brežice Slovenia, from the 04.04 to the 11.04.2023. It includes 23 participants and 3 team members
from 11 countries (Slovenia, Czech Republic, Greece, Spain, Belgium, Italy, Portugal, Croatia, Serbia, Cyprus, North Macedonia).

During the 8-day training course, we will discover how to use of various methods to support youth metal well-
being.

THE TEAM
The project team is an international, multidisciplinary team, who is really motivated to work on this project! The trainers’ team is composed of Anja Mikič, Denis Crovella and Jaka Kovač. The members of the team are really open-minded people and have a lot of experience in international youth work and on the topics of the project.

PARTICIPANTS PROFILE: 
The training course will bring together a group of 23 young people from 11 partner countries. The project is targeting youth workers, trainers, coordinators and facilitators from all fields of non-formal education who are motivated to learn new tool to support youth mental well-being.

We are looking for youth workers/youth leaders who are over the age of 18 with a good level of English, who will be willing and committed to participate actively in ALL sessions (about 8 hours a day):

  • All participants HAVE TO BE OVER 18 YEARS OLD and HAVE RESIDENCY IN THE SENDING COUNTRY (= you have to have a residency permit card)
  • Each national team will be gender balanced
  • All participants should speak and understand English.
  • Participants should already be involved in youth work or be motivated to get involved with it.
  • Participants should be willing to share their knowledge with their colleagues once they return home.
  • Participants should be interested in making follow up international projects.

Možná se ti bude líbit