Datum konání: 2. – 14. září 2011
Místo konání: Amasya, Turecko
Věkový limit: 15 – 25 let.
Účastníci: Martina Dvořáková, Lucie Furišová, Petra Špačková, Jiří Sixta, Marek Ehrenberger (group leader).
Report z projektu:
Jak by vypadalo městečko, kde by spolu žili lidé z různých evropských zemí a sdíleli své pocity a kulturní dědictví? Odpovědi na tuto otázku jsme hledali v září na mládežnické výměně v turecké Amasyi.
Mladí lidé z Čech, Černé Hory, Polska, Portugalska, Ruska a Turecka se sešli, aby společně vymodelovali miniaturu multikulturního městečka Minia Europe. Na začátku projektu jsme krátce rozjímali nad společnými hodnotami, kterých si vážíme a kterými se v životě řídíme. To přispělo k pochopení abstraktního pozadí soužití mnoha národů na jednom místě. Pak už přišla na řadu kreativní a největší část celé výměny – tvorba staveb pro naše město. V různých národních a
mezinárodních skupinkách jsme postupně vybrali zajímavé památky, zpracovali jejich návrhy a nakonec se pustili do jejich konstrukce. Po pár dnech intenzivní práce spatřily světlo světa první barevné modely, např. kostel, mešita, brána, roubenka či vysílač Ještěd. Všechny hotové stavby byly následně naaranžovány pod maketu hor s hradem, které tvoří přírodní dominantu Amasye. Hotový model Minia Europe byl pak vystaven na nábřeží v centru města, kam ho přišel obdivovat i sám pan starosta.
Nejen modelováním je člověk živ, a tak k našim oblíbeným aktivitám patřilo též stolování. Delikátní turecký kebab, baklava nebo mnohakopečková zmrzlina patřily k tomu nejlepšímu, co nám skvělá turecká kuchyně nabídla. Organizátoři přichystali i zajímavé výlety, např. na hrad nad Amasyí, ze kterého bylo z ptačí perspektivy vidět celé město a jeho okolí. Během celého projektu jsme se také seznamovali s ostatními účastníky, jejichž hlavním komunikačním prostředkem byly často jen ruce
a přátelské výrazy na tváři, což připravilo mnoho komických momentů. Díky turecké pohostinnosti a milému týmu organizátorů jsme si celý projekt velmi užili a těšíme se na další!