Mutual Aid — Bulharsko

single-image

Termín konání: 15. 5. 2019 – 15. 3. 2020

Místo konání: Kazanlak, Bulharsko

Program, akce: Evropský sbor solidarity, dobrovolnické projekty – dlouhodobé

Přečtěte si prosím infopack.

Dobrovolnice: Ivona Pokorná

Hostitelská organizace: Youth Development Center – Mutual Aid

Něco o projektu:

Projekt pro 4 dobrovolníky pracující spolu na propagaci příležitostí pro mládež, ekologie a bulharské kulturní a historické dědictví. Dobrovolníci aktivně pracují s místní komunitou a spolupracují s vládními i nevládními institucemi. Prostřednictvím organizování různých událostí zapojují mladé lidi a neformální a informální cestou je i sebe učí nové schopnosti a propagují hlavní témata projektu. Všechny aktivity jsou natočeny a sdíleny na webové stránce, sociálních sítích a YouTube kanálu, které dobrovolníci udržují.

Úkoly dobrovolníka: Dobrovolníci pracují částečně jako organizátoři různorodých akcí a tréninků, a částečně jako reportéři píšící články a natáčející videa o jejich vlastních aktivitách, přiležitostech pro mladé k učení se a zlepšování jejich schopností, aby se taky staly úspěšnější na trhu práce, a o bulharské historii a kultuře.

Publicita:

The website theyouth.info

YouTube channel https://www.youtube.com/channel/UC_aFv90Qb_PCs2HYKhvh4IA,

Instagram https://www.instagram.com/theyouth_info/?hl=en,

Facebook https://www.facebook.com/theyouth.info

Report z projektu:

Nejsem nejmladší. Chytila jsem poslední příležitost vyjet na ESC projekt těsně předtím, než jsem se stala příliš stará. Posbírala jsem už hodně zkušeností z různých prací a v různých zemích, ale na tomhle 10ti měsíčním projektu jsem se naučila víc, než kdekoliv jinde za stejné časové období.

Naučila jsem se hodně o sobě sama, o své osobnosti, silných i slabých stránkách. Dostala jsem příležitost vyzkoušet spoustu nových věcí, které jsem vždycky chtěla udělat, ale nikdo by mi nedal šanci bez předešlé zkušenosti. Například jsem se na týden stala členem divadelního spolku a hrála s nimi divadlo na Mezinárodním Divadelním Festivalu Varna Summer 2019. Byla jsem v organizačním týmu výměny mládeže „Reloaded“, kde jsem si také vyzkoušela roli facilitátora. Vyzkoušela jsem své organizační a koučinkové dovednosti při pomáhání s přípravou oslavy 15tého výročí mé hostující organizace YDCMA nebo s 12ti dobrovolníky krátkodobého ekologického projektu.

Mutual Aid projekt nabízí skvělou příležitost se naučit cokoliv, v čem dobrovolník chce. Na některých aktivitách se pracuje pravidělně, například na akcích v domově důchodců a pečovatelském centru pro postižené děti, ekologicko-charitativní projekt Víčka pro Kazanlak, Eko Festival,… Ale vedle toho mají dobrovolníci svobodu realizovat svoje vlastní nápady. A maloměsto jako Kazanlak v údolí pod překrásným Balkánským pohořím nabízí prostor pro spoustu nápadů. Prostě navštivte web theyouth.info a přečtěte si, co jsme dělali, co dělají dobrovolníci na projektu Mutual Aid 2 nebo jejich nástupci.

Z praktického hlediska můžu opět říct, že jsem měla štěstí, že YDCMA byla mojí hostující organizací. Mí kolegové, vedoucí, koordinátor a mentor mě od začátku začlenili jak do pracovního procesu, tak do osobního života. Pro všechny dobrovolníky organizují uvítací párty, představí je svým přátelům, snaží se je začlenit do pístního prostředí a ochotně poskytují informace o bulharské kultuře. Nikdy jsem neměla problémy s peněžními náhradami nebo s vyplácením kapesného a když vznikl nějaký problém s prací, ubytováním, mým zdravím, nebo cokoliv jiného, ve dne v noci mi byli připraveni pomoct.

10 měsíců uběhlo jako nic a Bulharsko je jako můj domov. Hory zachytili mé srdce a lidé ho svázali láskou. Konec projektu rozhodně není konec tohohle příběhu…

Ivona Pokorná

Možná se ti bude líbit