Termín konání: 5. 12. 2016 – 28. 9. 2017
Místo konání: Valdagno, Itálie
Program, akce: Erasmus+, KA1, Evropská dobrovolná služba
Prosím přečtěte si infopack.
Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).
Profil účastníků: Věk 18-30 let, se zájmem o aktivity mládeže, komunikativní, zodpovědný, kreativní a otevřený, zručný v používání počítače, sociálních sítí a internetu.
Dobrovolnice: Markéta Macháčková
V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů EVS je kompletně (ze 100 %) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, povinné pojištění u pojišťovny Cigna, jazykový kurz, místní doprava, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (v případě tohoto projektu) ve výši max. €275 z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.
Účastnící se země: Albánie, ČR, Španělsko, Ukrajina
Něco o projektu: Jedná se o dlouhodobou EVS, hostitelskou organizací je Studio Progetto, komunitní asociace, jejímž cílem je podporovat zaměstnanost znevýhodněných osob a společenský život komunity prostřednictvím poskytování zdravotních, sociálních a vzdělávacích služeb a podnikatelských aktivit. Asociace působí v několika oblastech: mládež; zdraví; handicapovaní; duševní zdraví; pracovní integrace.
Report z EVS:
O Evropské dobrovolné službě jsem se dozvěděla od své kamarádky, která díky ní pobývala ve Francii. Pracovala se znevýhodněnými mladými lidmi a byla z této práce nadšená. Minulý rok jsem přemýšlela o vycestování do zahraničí, ale tak, abych mohla pracovat nejlépe v neziskové organizaci. Jak mi mnoho lidí dá za pravdu, je to celkem obtížné, obzvlášť bez předchozí praxe v mezinárodně uznávané organizaci. Průběžně jsem sledovala Facebookovou skupinu zaměřenou na EDS, sledovovala jsem portál European voluntary service s jeho nabídkami a následně nalezla stránku Evropského centra mládeže Břeclav, kde jsem získala informace k chystaným a minulým projektům a objevila projekt s názvem Opening Borders Through Volunteering v Itálii.
Chvíli jsem váhala jestli se mám přihlásit, opouštěla jsem v říjnu zaměstnán a řešila co dál. Nebylo by lepší najít si další „normální“ práci?
Projekt se týkal práce s mladými lidmi , tj. propagace EDS, pomoc při organizaci akcí a také práce v rámci evrpského projektu Erasmus. Již několik let jsem přemýšlela, jak se seznámit s evropskými projekty, obzvlášť, když na to nemám žádnou kvalifikaci a předešlé zkušenosti a tady to bylo, má možnost.
Nakonec jsem téměř na poslední chvíli poslala přihlášku a ozval se mi Kuba, perfektní koordinátor, který mi vždycky poskytl spoustu informací a celý pobyt byl se mnou v kontaktu.
Po příjezdu a přivítání jsem se asi měsíc zaučovala a zvykala si na místní prostředí. Organizace pro kterou jsem přijela dobrovolničit měla přes 200 stálých zaměstnanců a více poboček s různým zaměřením, a to i v okolí mého města. Já pracovala pro Studio Progetto ve Valdagnu a též v jejich další pobočce v menším městečku s názvem Trissino.
Ve Valdagnu jsem pomáhala s programem Erasmus plus. Měla jsem možnost poznat jaký je proces před schválením projektu, jak se píše projekt či co je potřeba zařídit před i po youth exchange či training course.
Kromě výše uvedeného se práce týkala také jiných administrativních úkonů, např. jsem doplňovala informace do excelových tabulek, pomáhala s organizací různých akcí, které byly ve městě pořádány či navštěvovala s kolegy místní školy a v rámci přednášek informovala o programu Erasmus plus a možnostech Evropské dobrovolné služby. Dále jsem společně s dalšími dobrovolníky vedla klub anglické konverzace a to jak ve Valdagnu, tak v Trissinu. Polední zmiňovaná aktivita byla úžasnou možností jak poznat místní obyvatele a dozvědět se více o kultuře. Konverzační klub byl také možností, jak poznat nová místa, neboť jsme díky němu navšívili i nedaleké hory.
V kanceláři v Trissinu jsem pak , kromě již zmiňované jazykové konverzace , vytvářela letáky vztahující se k EDS a pomáhala se správou facebookových stránek. Tato práce pro mne byla velmi přínosná a naučila jsem se tak pracovat s nástroji pro prezentaci jako je Prezi.
Co se týče ubytování, bydlela jsem v centru Valdagna s velmi přátelskou dobrovolnicí ze Španělska, takže se z nás bez problémů staly kamarádky a společně i cestovaly. Celkem jsem byli čtyři, další dva dobrovolníci byli z Ukrajiny a Albánie. Roman z Ukrajiny se mnou pracoval v kanceláři, Maria pracovala s předškolními dětmi a Emiliano z Albánie pracoval v centru denních aktivit pro osoby se zdravotním znevýhodněním. Pořádali jsme společně různé večeře, kam jsem zvali naše místní přátele a občas chodili společně ven.
Moji kolegové z kanceláře Studio Progetto a celkově i celá organizace (Cooperativa) byla velice nápomocná. Zaměstnanci mi vycházeli vstříc a když jsem měla nějaký problém, snažili se mi pomoc. To se týkalo například doprovodu k lékaři, kde se mnou byl náš mentor, ačkoliv to dělat nemusel.
Tato téměř roční zkušenost mi dala hodně. Poznala jsem novou kulturu, zajímavé lidi a navázala nová přátelství, naučila se základy dalšího jazyka a získala zkušenosti jak v rámci evrospských projektů, tak povědomí o nových činnostech ve spojení s neformálním vzděláváním.
Na závěr bych ráda poděkovala jak vysílající organizaci EYCB Břeclav, tak té přijímací, za bezproblémový pobyt a za to, že tu pro mne vždy všichni byli a snažili se mi se vším pomoci.
Markéta Macháčková