Rooting Out Racism: From Awareness to Action — Německo

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Berlin: Hirschluch-Storkow, Německo

Termín konání: 1.—7. duben 2024

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+).

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: JuSeV

Report z projektu:

Tréninkový kurz Rooting Out Racism From Awareness to Action,  který pořádala organizace JuSeV International z Furstenwalde nad Sprévou nedaleko Berlína se konal ve dnech 1.4-7.4. 2024 v evangelické usedlosti Hirschluch vzdálené asi 50 kilometrů východně od Berlína. Téma tréninkového kurzu bylo: Vykořenění rasismu: Od povědomí k činu. Na projektu se sešlo 20 účastníků z Turecka, Chorvatska, České republiky, Španělska, Polska a Rumunska a celou dobu projektu nás provázela velmi zkušená a zábavná trenérka Andreja z Chorvatska. Organizace JuSeV a její perfektní „šéf“ Aldin pro nás nachystali úžasný týden plný všech možných informací a her. Ubytovaní jsme byli na pokojích po 1-2 lidech a ubytování bylo velmi příjemné a dostačující, německé jídlo bylo přímo úžasné, na snídaně, obědy a večeře jsme chodily do místního kulturního střediska, kde pro nás bylo vždy přichystáno velké množství jídla.

První den projektu byl zaměřen na seznamování se všech účastníků projektu formou zábavných her a na druhý den večer byla v programu intercultural night, kde každý národ prezentoval většinou své jídlo a pití ale někteří z účastníků i tancovali vlastní národní tanec. Diskutovali jsme o rasismu a jeho přítomnosti ve společnosti, dostávaly jsme informace o programu Erasmus+ a o budování partnerství mezi jednotlivými organizacemi. V sobotu pro nás Aldin přichystal výlet do Berlína. Ale hlavně jsme se dozvěděli plno nových a užitečných informací od Aldina a Andreji o možnostech aktivit proti rasismu a některých problémech které jsou s ním spojené.  Některé „energizer games“ se odehrávali venku v našem areálu uprostřed borových lesů a naštěstí bylo i krásné počasí. Na poslední 2 dny jsme vytvářeli krátké animovaném filmy v programu Stop motion. Je to pookénková technika animace, při níž jsou objekty mezi jednotlivými snímky ručně upravovány a posouvány o malé úseky. Po spojení tak animace vyvolá dojem spojitosti. Animovat tak lze téměř cokoliv. Poté jsme vše prezentovaly ostatním a dílka dali na sociální sítě. Poslední den  odpoledne už bylo hodnocení celého projektu, který byl z mého pohledu velmi užitečný pro každého kdo se chtěl něco dozvědět o rasismu a nástrojích k jeho vykořeňování. Nádherná příroda, sdílení a mohl bych pokračovat v dalších slovních heslech, které by vystihly tento neuvěřitelný týden plný emocí a zkušeností.

Chtěl bych hrozně moc poděkovat organizaci JuSeV za možnost zúčastnit se jejich projektu a hlavně Aldinovi za perfektně připravený projekt, ubytovaní, jídlo a výlet do Berlína a dalším účastníkům projektu za skvělou atmosféru, vysílající organizaci EYCB a její koordinátorce Janě Parolkové.

Martin Z.

Možná se ti bude líbit