Solidarity & Youth — Španělsko

single-image

Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC) — dlouhodobé dobrovolnictví (jedenáct měsíců)

Termíny konání: 31. leden—31. prosinec 2024

Místo konání: Puente Genil, Cordoba, Španělsko

Dobrovolnice: Natálie H.

Hostitelská organizace: ASOCIACIÓN EUROPA 2020

Deník z této ESC:

17. červen 2024

Hola caracola! Tento typický pozdrav od naší bandy dobrovolníků a kolegů ze Španělska posílám i vám do Čech!
 
Jsem Naty, 23letá Plzeňačka, která po dokončení bakaláře ze sociologie hledala změnu, novou životní zkušenost a nějakou naplňující výzvu. A díky Evropskému sboru solidarity a EYCB se mi to nad očekávání skvěle podařilo najít. Momentálně se nacházím v Puente Genil u Cordoby, v samotném srdci Andalusie, kde si zvykám (a zároveň si poměrně dost užívám) pomalý, ale přesto velmi dobrodružný španělský lifestyle.
 
Není úplně náhoda, že jsem si vybrala právě tento dobrovolnický projekt v Puente Genil. V říjnu 2023 jsem se zde zúčastnila tréninkového kurzu Better Together, pořádaného stejnou organizací, ve které momentálně působím jako dobrovolník. Better Together byl pro mě neskutečně silným zážitkem s ochutnávkou španělského způsobu života, místního pohostinství, skvělých odlišně smýšlejících lidí, pohodové nálady a celkového dobrého vibu, a to navrch se skvělým tématem projektu zaměřeným na poznání Erasmus+ vesmíru a facilitátorské práce. Sama sobě jsem si slíbila, že se sem jednou vrátím.
 
A tento krok se mi podařilo učinit přesně o tři měsíce později, kdy jsem se zde ocitla znovu, tentokrát už v roli dobrovolníka naprosto nadšeného do ještě hlubšího poznání facilitátorské a youth workerské činnosti. Pozice, kterou zde mám, mi doslova sedí jako ušitá na míru. Pracuji jako projektová manažerka Erasmus+ KA1 projektů a je to přesně to, co jsem si přála. Denně nahlížím do zákulisí toho, jak jsou projekty tvořeny a kolik práce stojí za celou přípravou, vedením i úspěšným zakončením takového projektu. Denně komunikuji s účastníky či partnery, posílám informativní emaily, tvořím infopacky nebo jiné edukační či informační materiály. Během samotných projektů se starám o všechny potřebné dokumenty, logistiku, sociální sítě a tvořím diseminační příspěvky. Po projektu mám na starosti reimbursement cestovních nákladů a tvorbu reportu. Mojí největší zodpovědností je zajistit, aby všichni účastníci věděli vše, co potřebují, a přijeli živí, zdraví a ideálně natěšení na jejich obvykle týdenní dobrodružství. A ačkoli je moje práce z velké části kancelářská, miluji, co dělám, protože se díky zodpovědnosti, kterou mám, opravdu hodně učím a přitom mě baví, že mohu svou organizaci opravdu smysluplně v jejich činnosti podpořit. Ve spoustě ohledech mám navíc volnou ruku a z vedení asociace plnou důvěru, což samo o sobě pro mě tvoří opravdu naplňující a motivující pracovní prostředí. Asociace Europa2020 je tedy pro mne opravdovou srdeční záležitostí.
 
Už za první dva měsíce se toho stihlo opravdu spoustu odehrát. Po prvních dnech, co jsem se zejména seznamovala s prací, novým domovem, prostředím a novými lidmi (a ať vše nemaluji jen růžově, první měsíc byl v tomto ohledu pro mě opravdu hodně těžký), následoval náš první tréninkový kurz s názvem Virtual Educational Escape Rooms Generator, kde jsem si poprvé zkusila být facilitátorkou a tato zkušenost mě neskutečně obohatila a hodně předala. V prvních třech týdnech mého dobrovolničení jsme dokonce s další dobrovolnicí z Chorvatska dostaly příležitost napsat projekt, které jsme využily, a tak se tento projekt pravděpodobně uskuteční již tento podzim a máme ho i možnost opět facilitovat! Poznala jsem a stále poznávám místní kulturu, která z velké části spočívá v nalezení jakékoli příležitosti pro společenskou akci. Výjimkou nebyly ani oslavy každého ze sedmi týdnů do Velikonoc – tzv. Romanos, a nakonec Semana Santa, jakožto velikonoční týden. Vzhledem k tomu, že práci si mohu vzít všude s sebou a s asociací je skvělá domluva, mohu si dovolit i cestovat. Této možnosti jsem poprvé využila na konci března, kdy za mnou přiletěl kamarád z Čech a strávili jsme spolu týden na severu Španělska v prostředí neskutečně krásných míst San Sebastianu, Bilbaa a Santanderu. Se začínajícím teplým počasím navíc přichází i spousta lokálních akcí, a tak se nemůžu dočkat, co další měsíce přinesou.
 

 

31. květen 2024

Následující dva měsíce probíhaly v opravdu nabitém tempu. Po našem tréninkovém kurzu v březnu jsme pracovali na jeho uzavření, zároveň ale probíhaly přípravy na další, který se měl konat už v květnu. Práce na dvou tréninkových kurzech zároveň udělala toto období opravdu hektické. Ale nerada bych předbíhala – na začátku dubna za mnou totiž přijela mamka a strávily jsme spolu několik dní v přímořském městečku Nerja na Costa del Sol. Náš výlet byl naplněný dobrodružstvím – navštívily jsme podzemní jeskyni Cueva de Nerja (za mě naprosto fascinující!) a malebné horské městečko Frigiliana, ale našel se i čas na relax na pláži a samozřejmě na skvělé jídlo.

Později v dubnu jsme také pořádali menší lokální akci, jejímž hlavním cílem bylo podpořit povědomí o volbách do EU, aktivní občanskou participaci a seznámit lidi s programem Erasmus+. I když akce byla skromná, Španělé nikdy nešetří na jídle – a tak se uvařila obrovská paella pro všechny zúčastněné. Událost se stejným zaměřením, ale s trochu jiným programem (tentokrát bohužel bez paelly), proběhla i v Cordobě. Po ní jsme zamířili do luxusní restaurace, na kterou jsme pak vzpomínali až do konce našeho dobrovolničení – a kdykoli se naskytla příležitost ji znovu navštívit, neváhali jsme. Takže pokud někdy zavítáte do Cordoby – Casa Pepe de la Judería vřele doporučuji!

Přibližně měsíc před naším tréninkovým kurzem v květnu nám přišel e-mail s pozvánkou na On-arrival tréninkový kurz pro dobrovolníky, který se měl konat jen týden před naším květnovým kurzem, což nám výrazně zkrátilo čas na přípravu. Samotný On-arrival kurz ale byla neuvěřitelně obohacující zkušenost! Potkat dobrovolníky z mnoha zemí, kteří právě prožívají první týdny svého dobrovolničení – s podobnými radostmi i překážkami – bylo nesmírně inspirativní. Sdíleli jsme zkušenosti, příběhy, zážitky i trable, se kterými se jako dobrovolník můžete setkat, a zároveň jsme se mohli vzájemně podpořit. Nechyběly týmové aktivity, které nás stmelily, a lekce španělštiny, které naše skupina uměla proměnit v zábavu. Stud a strach šly rychle stranou, a tak jsme si vytvořili úžasné, inkluzivní prostředí, ve kterém byla radost pracovat. Jedno odpoledne jsme měli volné a mohli jsme si sami vybrat, co podnikneme. V naší španělské skupince padl nápad na taneční lekci, a tak jsme s naší skoro neexistující španělštinou (a rukama, nohama) přemluvili našeho lektora k hodině bachaty. A nakonec to byl asi ten nejlepší workshop! Strašně jsme se nasmáli a hodina a půl tance nám dodala neskutečné množství energie a ještě víc upevnila naše vztahy. Jeden večer jsme navíc vyrazili do přilehlého města Fuengirola na Mezinárodní veletrh kultur (Feria Internacional de los Países de Fuengirola), kde jsme protančili střevíce a strávili noc pobíháním mezi stánky Uzbekistánu a Kuby. On-arrival tréninkový kurz v Torremolinu byl jedním z nejhřejivějších momentů mého dobrovolnictví – a co víc, s některými dobrovolníky jsem dodnes v kontaktu.

Jen pár dní po návratu zpět do Puente Genil jsme už startovali náš druhý projekt – TC Gamifying Ecopreneurship Education. Vedl ho kolega Michael z Chorvatska, který dorazil až v den příjezdu účastníků, takže jsme si nebyli úplně jistí, jak si program sedne s novým facilitátorem v novém prostředí. Obavy ale byly zbytečné – projekt probíhal ve skvělé náladě a Michael dokázal najít řešení na každou situaci. Program byl přes den dost nabitý, takže večery patřily zaslouženému odpočinku – a španělské verbena party byly ideální příležitostí. Tyto pouliční koncerty se konaly téměř každý druhý týden, zejména v počínajících letních měsících, a každý víkend se střídala lokalita. Ale právě verbena na hlavní ulici Matallaně, které se zúčastnili i účastníci květnového tréninkového kurzu, byla jednou z nejlepších. A i když trvala několik dní, účastníci si ji nenechali ani jeden den ujít.

Hned po skončení tréninkového kurzu začaly přípravy na Cruz de Mayo – tradiční květnovou slavnost, jejíž hlavní součástí je stavba velkého kříže posetého růžemi, umístěného na viditelném místě u domu nebo komunitního centra, kde se oslava koná. V našem podání byl kříž laděn do růžových tónů a umístěn před rezidenci, kde probíhaly všechny projekty. Před vyvrcholením panovala ve městě poměrně napnutá atmosféra, neboť se v okolí soutěžilo o to, kdo bude mít slavnost nejhezčí. V naší komunitě jsme si na přípravě i propagaci dali záležet, což přilákalo mnoho lidí – a jejich velký nával na sebe nenechal dlouho čekat. Jako dobrovolníci jsme se společně s místními Španěly zapojili do organizace – pracovali jsme jako barmani, facilitátoři, starali jsme se o drinky, čistotu a dobrou náladu hostů a rozdávali dárky. Ačkoliv jsem před slavností byla dost nervózní, nakonec se z ní vyklubala skvělá víkendová akce s nabitým playlistem hitovek, na které se sešlo snad celé město. Naše událost měla obrovský úspěch a skvělé ohlasy, což nám všem udělalo ohromnou radost. A výhra trofeje v pití piva společně s dobrovolnicí z Chorvatska? To už byla jen třešnička na dortu. České (a zejména plzeňské!) kořeny se asi zkrátka nezapřou:)

Možná se ti bude líbit