The Nightmare — Řecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Glamping “Nisi” – Raches Fthiotidos, Řecko

Termín konání: 7.—18. září 2023

Advance Planning Visit (APV = přípravné předprojektové setkání): 25.—27. srpen

Český tým: 5 účastníků + 1 group leader

Přečtete si info-pack.  Přečtěte si tiskovou zprávu zde: AEITHALES THE NIGHTMARE_PRESS RELEASE_compressed

Hostitelská organizace: Educational Organization (E.O.) Sharp Minds

Report z projektu:

Zúčastnila jsem se tréninkového kurzu The Nightmare, který se konal ve dnech 7.-18.9.23 v krásném městečku Raches Fthiotidos v Řecku. Zabýval se ekologií, změnou klimatu a udržitelnými návyky. Společně s Davidem a Pepou jsem přijela o den dřív abych si prohlídla krásy Athén, jelikož jsem zde byla poprvé v životě. Athény mě okouzlily, potkala jsem se zde se svojí řeckou kamarádkou, která nás provedla městem a den jsme zakončili v restauraci na jogurtovém souvlaki s pita chlebem. Také jsme byly v muzeu Akropolis, které bylo plné starodávných soch a z kterého jsem byla velmi nadšená. To jsem ještě netušila co nás čeká další den. Už výhled na bájný Akropolis byl dech beroucí, ovšem jak jsme se přiblížili k hlavnímu vchodu, narazili jsme na dlouhou frontu trvající asi 3 hodiny. Nakonec jsem nás zachránila, tím že jsem objevila automat na lístky, který ale vydal lístky pouze mě a nikomu jinému se to nepodařilo. Po vystání další fronty na skenování lístků jsme se dostali do areálu Akropole. Neměla jsem slov, všechny ty staré budovy a jejich krásná architektura, bylo to nejkrásnější místo, co jsem kdy viděla.

Tento den večer jsme se již měli přesouvat na místo, ale kvůli záplavám ještě nebylo zcela připravené, tak jsme byli „nuceni“, i když nadšeni, strávit ještě jednu noc v Athénách. Byl nám zakoupen hotel i se snídaní. Byl opravdu krásný i s bazénem na střeše a výhledem na celé Athény. Další den dopoledne jsme se již vydali na 3 hodinovou cestu do finální destinace. Byl jí útulný kemp blízko moře se stany a chatkami. Holky byly v chatkách po 5 a kluci ve stanech po 2-3. Dále jsme hráli různé seznamovací hry abychom se lépe poznali. Každý si vylosoval jednoho tajného kamaráda, kterému během projektu dával drobné dárky či hezké vzkazy.

Byli jsme zde společně s lidmi z Chorvatska, Rumunska, Bulharska, Severní Makedonie, Itálie, Turecka a Řecka. Všechny aktivity byly organizovány tak, abychom byli ve skupinách s lidmi z jiných zemí, a tak si udělali nové kamarády. Měli jsme zde dva bloky programu: jeden dopolední a jeden odpolední. Na začátku každého bloku byl energizer, což byla nějaká hra která měla zaktivovat naše myšlení. V prvních dnech jsme dostali teoretický podklad o ekologii či životním prostředí. Poté následovaly workshopy. Probírali jsme case studies a snažili jsme se vymyslet efektivní řešení problémů spojených s klimatickou změnou či zabíjení zvířat. Proběhla také simulace soudu lidu proti vládě, která chtěla postavit hotel na zalesněném pozemku. Velmi jsme si také užili vyrábění výrobků z hlíny u kterého jsme si užili spoustu legrace. Nesmím ale zapomenout na naše společní vaření zeleniny, masa a koláče a grilování v poslední den projektu.

Každý den byla také intercultural night jedné z účastnických zemí, kde jsme měli možnost dozvědět se něco o jejich zemi, ochutnat místní speciality nebo se naučit národní tanec. Každý den se také četl gossip box, kde jsme psali drby o lidech z projektu. Jídlo bylo také velice dobré, vařil nám kuchař Niko, který byl také velmi přátelský.

Na konci projektu jsme také prezentovali naše osvětové kampaně, které plánujeme mít ve svých zemích a musím říct, že každý takový projekt posune svět kupředu k lepším návykům a udržitelnému smýšlení nejen mezi mladými, ale napříč generacemi.

Těžko se nám loučilo s našimi novými přáteli, ale slíbili jsme si, že se nevidíme naposled…

Ema

Možná se ti bude líbit