Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: výměna mládeže
Místo konání: Protaras, Kypr
Termín konání výměny mládeže: 5.—14. duben 2022
Pro více informací si prosím přečteěe info-pack.
Omrkněte také:
- projektové webovky: https://necicyprus.wixsite.
com/preventionsrb2022 - projektové video: https://youtu.be/
X9sd58eGYzg - projektovou příručku
- účastnické reflexe
- projektový leták
Účastnící se země: ČR, Kypr, Rumunsko, Řecko, Polsko, Bulharsko, Srbsko
Hostitelská organizace: Network for European Citizenship and Identity
Český tým: Erika Náhlíková (GL), Antonie Myslivečková, Natasza Respondek, Agáta Bohatá, Adam Komínek, David Homolka
Report z projektu:
Projekt Think before you go for it- prevention on srb (sexually risky behaviour) se konal 5. až 14.4. 2022 na Kypru kousek od města Protaras. Celou výměnu pořádala nezisková organizace Neci, jejíž členy byli samozřejmě organizátoři Renos Georgiou a Kyriacos Stouppas, ale i další účastníci.
Celkem se projektu účastnilo 48 lidí z různých koutů Evropy, a to konkrétně z České republiky, Polska, Srbska, Litvy, Rumunska, Řecka, Bulharska a samozřejmě Kypru.
Celým pobytem nás provázelo téma sexuálně přenosných nemocí a jejich prevence. První 2 až 3 dny se nesly v duchu seznamování a tvoření vztahu k ostatním účastníkům, ačkoliv jsme se tedy příliš nevěnovaly tématu považuji tento úvod za klíčový k vytvoření prostředí otevřeného ke sdílení osobních zkušeností a poznatků.
Další dny jsme se zaměřovali na poznávání situací spojených se sexuální výchovou a prevencí sexuálně přenosných nemocí v zemích ostatních účastníků. Dále samozřejmě proběhly aktivity s cílem naučit nás co nejvíce o jednotlivých nemocech, jako například všech možnostech přenosu, prevenci, příznacích i aspektech sociálních a ekonomických.
Jak tomu tak poslední dobou bývá, tak ani nám se nevyhla jedna ne sexuálně přenosná nemoc, a to samozřejmě covid 19. Bohužel zasáhla několik účastníků i pomocníka hlavního organizátora Kyriacose, proto byl program v druhé polovině lehce provizorní.
Nicméně přes všechny překážky jsme poslední dny, jak tomu tak bývá, věnovali přípravě na kampaň. Ta se nakonec konala v městečku Aiya Napa, kde jsme se různými zajímavými způsoby snažili zvýšit povědomost o pohlavně přenosných nemocech, která byla alespoň v této oblasti velice nízká. Od místních i turistů jsme se dověděli např., že použití dvou kondomů na sobě je bezpečnější, nebo že antikoncepce působí jako prevence stds. Ani jedno není pravda.
Mimo hlavní téma byli první tři večery věnovány intercultural nights, kde jsme měli možnost nejen ochutnat spoustu zajímavých dobrot ze zemí našich spoluúčastníků, ale také jsme tančily a dozvídali se všemožná fakta.
Všichni účastníci vytvořili skvělý kolektiv lidí, kteří nejen že byli schopni konstruktivně a efektivně spolupracovat, ale i trávit spolu všechen čas velmi kvalitně a přátelsky.
Osobně bych ráda dodala, že jsem velmi vděčná za celou zkušenost a spoustu skvělých přátel, které jsem si z projektu odvezla (samozřejmě ne v kufru). Jelikož se jednalo o můj první Erasmus+ projekt, tak jsem přijížděla s mírnými obavami, ty se však rozplynuly již s výstupem z autobusu.
Doufám, že budu mít možnost se účastnit dalších projektů s Neci, které bych tímto taky ráda poděkovala za organizaci celé výměny. Dále samozřejmě velmi děkuji EYCB, hlavně koordinátorce Janě Parolkové. A v neposlední řadě bych chtěla poděkovat všem účastníkům za skvěle strávený čas.
Antonie Myslivečková