Visegrad and Southern Caucasus Summer School — Gruzie

single-image

Termín konání: 25. srpna – 2. září 2013

Místo konání: Batumi, Gruzie

 Program ze kterého je projekt financován: Višegrádský fond

Účastníci: Andrea Jirásková, Markéta Bartoníčková, Jakub Kufčák, Marek Hrdina, Michaela Němečková

Report z projektu:

Letní škola Visegrad 4 and Southern Caucasus Summer School s celým názvem Visegrad 4 and Eastern Partnership: Finding Common Spirit, Building Bridges přivedla dohromady třicítku mladých lidí ze třech zemí střední Evropy (Česká republika, Polsko, Slovensko) a třech zemí jižního Kavkazu (Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie). Za místo konání bylo vybráno gruzínské přímořské letovisko Batumi, kde jsme mohli vidět zajímavý kontrast luxusních moderních staveb, které by dobře zapadli do jakéhokoliv západoevropského turistického rezortu, a hned vedle stojících otlučených, zašlých domů, ve kterých bydlí místní.

Protože se letní škola konala v Gruzii, byla i témata přednášek hodně zaměřená právě na tuto zemi, případně na Kavkaz jako celek, na jeho spolupráci s Evropou, budoucí rozvoj a možnou integraci do EU a NATO. Kromě přednášek a workshopů byla součástí programu i simulace jednání Rady řešící probíhající konflikt v Sýrii. Účastníci byli rozděleni do dvojic reprezentující jednotlivé země EU, jejichž úkolem bylo přijmout společné stanovisko k situaci v Sýrii.

 

Účastníci měli možnost seznámit se s kavkazským kulturním prostředím, poznat názory tamějších lidí i jejich hodnoty, které jsou často velice odlišné od těch našich, přestože jsme všichni obyvatelé jednoho kontinentu. Zároveň nám to i ukázalo, jak blízko k sobě mají obyvatelé střední Evropy, protože když u jednoho stolu seděli Češi, Poláci a Slováci a každý mluvil svým jazykem, navzájem si rozuměli. To je něco, co nám Kavkazané závidí, protože jejich jazyky jsou zcela odlišné, a přestože se jedná o sousední státy, tak mnoho Ázerbájdžánců se poprvé v životě setkalo s někým z Arménie (a naopak) a byli překvapeni, že to jsou „normální lidi“, se kterými se dá bavit a že vůči sobě vůbec nemusí chovat takové nepřátelství, jaké jim přikazuje oficiální politika jejich vlád. Právě k bourání podobných bariér a překonávání vzájemných zažitých, ale nesmyslných nepřátelských postojů, by takovéhle letní školy nebo mezinárodní projekty měly sloužit, a my Středoevropané můžeme Kavkazanům ukázat, že konflikt mezi dvěma sousedními státy lze vyřešit i mírovou cestou.

Markéta Bartoníčková

Možná se ti bude líbit