The Wellbeing of Youth Workers — Německo

single-image

Program: ERASMUS+: Mládež, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Garlstedt, Osterholz-Scharmbeck, Německo

Termín konání: 9.—16. prosinec 2022

Český tým: Tony Tauchman, Joanna Piętaková, Adam Gaura, Taher Kebab

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Report z projektu:

Tréninkový kurz pořádala organizace Natur Kultur z Brém a konal se v jejich projektovém domě ve vesnici Garlstedt přibližně hodinu jízdy od města Brémy ve spolkové zemi Dolního Saska ve dnech 9.12.-16.12. 2022.

Tréninkový kurz měl téma “The Wellbeing of Youth Workers” a přijelo na něj 25 účastníků z 8 zemí (Portugalsko, Turecko, Rumunsko, Řecko, Česká republika, Severní Makedonie, Litva a Německo)

Organizátorů a trenérů na projektu bylo celkem pět – Arla, Helena, Žiga, Miro a Saša. Většinu času jsme trávili v seminární místnosti, kde nám Arla, Miro či Saša prezentovali své prezentace a návody jak nevyhořet a oddělit svůj profesní život od toho osobního. Součástí byly i workshopy, kde jsme plánovali svůj čas, zamýšleli se nad tím jak do něj dát i čas pro sebe a nebo vytvářeli skupinové projekty.

První den projektu přijížděli od odpoledne až do večera účastníci buď autobusem do Garlstedu nebo vlakem do městečka Osterholz-Schambeck, které bylo vzdáleno asi 10 km a organizátoři tam ty, kteří nestihli poslední autobus vyzvedávali autem. První společný večer jsme začali večeří, kterou pro nás uvařila Helena a Žiga, a pak jsme měli uvítací poznávací večer, kde jsme hráli různé hry, při kterých jsme se snažili si zapamatovat jména ostatních účastníků.

Druhý den ráno jsme začali snídaní a pak byly workshopy a semináře po celé dopoledne s přestávkou na kávu až do oběda. Odpolední program zabralo určování pravidel pro naši celou skupinu a teambuilding. Na závěr dne před večeří jsme se sešli ve svých nových projektových rodinách, kde jsme si vzájemně zhodnotili den a sepsali poznámky pro organizátory. Pak byla večeře a plánovaný večerní program, který byl bohužel kvůli mistrovství světa ve fotbale zrušen.

Další dny až na úterý byly velmi obdobné, dopoledne a odpoledne jsme trávili semináři a workshopy o tom jak nevyhořet, jak lépe organizovat svůj čas a oddělit pracovní život od toho osobního. Druhý a třetí večer projektu byly věnovány kulturním nocím, kde vždy zástupci 4 zemí představili svou zemi a většinou si i připravili pro ostatní účastníky nějaké ty kvízové otázky o své domovině ve formě Kahootu. Tyto večery byly velmi zábavné a na závěr jsme se vždy odebrali do jídelny abychom si ještě navzájem představili své tradiční sladkosti a pokrmy.

V úterý jsme se po dřívějším obědě a kratším ranním semináři vydali autobusem na výlet do Brém, kde nás provedla Anna, která v Brémách doborovolničí právě pod organizací Natur Kultur. Její asi hodinová komentovaná procházka městem nám velmi přiblížila toto město a nepochybně se tam snad každý bude chtít podívat znovu. Po této prohlídce jsme měli ještě volný čas na návštěvu místních vánočních trhů.

Na konci kurzu jsme se museli se všemi rozloučit a každý zamířil zpět do své domovské země. Moje cesta začala v 6:15 ráno autobusem do Brém a několika vlaky po Německu a pak posledním z Berlína skončila v Praze v 21:45 s klasickým zpožděním Českých drah.

Tento projekt byl velmi zajímavý, možná trochu více náročný kvůli tomu, co všechno nás o tématu chtěli organizátoři naučit, ale nepochybně obohacující ze strany nově potkaných lidí z různých zemí a kultur. Děkuji organizaci EYBC, která mě na projekt poslala i jejím dobrovolníkům, díky kterým by to jinak nebylo možné (zvláště Janě Parolkové), ale také hostitelské organizaci Natur Kultur, bez níž a jejích lidí by projekt vůbec nevzniknul.

Tony Tauchman

Možná se ti bude líbit