Work4Inclusion: Go Deep — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Santa Maria da Feira, Portugalsko

Termín konání: 17.—23. duben 2023

Český tým: Michaela Gelnarová, Ivana Mančíková, Jana Peigerová, Martin Zeman

Přečtete si info-pack. 

Hostitelská organizace:  Red Cross Portugal – CRUZ VERMELHA – DELEGAÇÃO DE SANGUEDO

Report z projektu:

Projekt, který nesl název Work4inclusion: Go deep, se konal 17. – 23. 4. v Portugalsku a to konkrétně na krásném místě Santa Maria Da Feira v blízkosti města Porto. Celkem se projektu účastnilo 33 lidí – z Portugalska, Španělska, Řecka, České republiky, Litvy, Estonska, Itálie a Turecka. Po organizační stránce vše zaštiťovala portugalská nezisková organizace Delegation of Sanguedo patřící do Portugalské národní sítě Red Cross. 

První den projektu se konal v hlavním štábu organizace The Delegation of Sanguedo a byl zaměřen na seznamování se všech účastníků projektu formou zábavných her a každý večer byla v našem „hotelu Na náměstí“ na programu intercultural night dvou zemi, kde každý národ prezentoval většinou své jídlo a pití, ale někteří z účastníků i tancovali vlastní národní tanec. Jedno odpoledne měla na starosti „energizer games“  psycholožka Susan.

Ubytování jsme byli na pokojích po pěti lidech a ubytování bylo velmi přijemné a dostačující, jídlo bylo přímo úžasné, na snídaně jsme chodili do místní kavárny s pekárnou, na obědy do restaurace a na večeře jsme chodily na univerzitu Institut Superior de Entre o Douro e Vouga. Vše bylo zacíleno částečně na outdoorové aktivity jako návštěva centra Associa di Porto de paralisia cerebral, kde jsme s postiženými hráli sportovní paraolympijske hry, nebo aktivity v Association of friends for an inclusive community v Sanguedu. Zde jsme podpořili inkluzi a sociální rehabilitaci lidi s postižením. Odpolední teploty vystoupaly na příjemně jarní a tak jsme na vršku San Bartolomeo měli lekci jógy, podél říčky Uima jsme sbírali odpadky a mnoho dalších aktivit.

Nicméně nejsilnějším momentem byl pro nás ke konci týdne adrenalinový zážitek, kdy jsme na pláži Aguda zkusili pod vedením dvou profesionálních instruktorů serfovat v neoprenech na vlnách Atlantiku. Nemusím snad ani zmiňovat, že to pro nás všechny byl silný moment, jenž nám dal možnost překročit ještě více naše osobní hranice.  

Poslední den  odpoledne už bylo hodnocení celého projektu, který byl z mého pohledu velmi užitečný pro každého, kdo se chtěl zdokonalit v práci s potřebami a cili mladých lidí, seznámit se s problémy sociálního vyloučení na globální i lokální úrovni a působit na mladé lidi i společnost.  Obdržely jsme certifikát o absolvování kurzu a každý řekl pár slov na závěr a povedený večer jsme zakončili na městském festivalu dobrovolníků. Kdo chtěl, prodloužil si pobyt v Portu. Z mého pohledu můžu říct, že Porto je jednoznačně nejkrásnější město jaké jsem kdy viděl.

Chtěl bych hrozně moc poděkovat organizaci The Delegation of Sanguedo za možnost zúčastnit se jejich projektu a dalším účastníkům za skvělou atmosféru,vysílající organizaci EYCB a jeji koordinátorce Janě Parolkové. 

Martin Zeman

Možná se ti bude líbit