Young Voices for the Planet — Itálie

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Brentonico, Itálie

Termín konání: 20.—28. září 2021

Český tým: Beatriz Minkovová (GL), Almaz Davletshin, Soňa Juríková, Viktor Škopan, Martin Koreček, Simona Prchlíková

Pro více informací si důkladně přečtete info-pack.

Účastnící se země: Itálie, ČR, Turecko, Dánsko, Portugalsko

Hostitelská organizace: MAVI Association

Video z projektu:

Report z projektu: 

Výměna mládeže „Young voices for the future“ probíhala od 20. do 28.9.2021 v malé horské vesničce Brentonico v blízkosti Lago di Garda a Trenta. Téma projektu byla změna klimatu a ekologie. Projektu se zúčastnilo celkem pět zemí – Itálie, Dánsko, Rumunsko, Portugalsko a Česká republika. 
 
Aktivity probíhaly v rodinném hotelu, kde jsme bydleli, ale velkou část aktivit bylo možné provozovat i venku díky krásnému počasí, které nám na týden projektu vyšlo. Formálnější aktivity byly prokládány řadou her a energizerů v režii účastníků.
 
Program projektu se skládal převážně z diskuzí o klimatu, možných řešeních a často jsme porovnávali přístupy v ostatních zemích. Někdy pro nás bylo až šokující, jak se některé vládnoucí strany zajímají, a které klimatickou změnu zcela ignorují. Česká republika si často bohužel nevedla příliš dobře…
 
První dny projektu jsme se postupně seznamovali a měli více volného času i pro procházky po okolí plném úchvatných výhledů na vzdálené vrcholky Alp. Nechyběl ani mezinárodní večer, kdy každá skupina představila svou zemi, kulturu a zvyky. 
Třetí den projektu jsme všichni vyrazili na výlet k Lago di Garda, kde jsme měli volný program v Riva del Garda. Naše česká skupina se odpojila v nedalekém městečku Torbole, odkud jsme si udělali menší výlet stezkou nad jezerem. Důvodem našeho odpojení byl hlavně fakt, že jsme po projektu měli naplánovaný dvoudenní výlet do Riva del Garda a také jsme chtěli strávit den aktivně. 
 
Další den pro nás organizátorky zařídili naučnou vycházku s místními průvodci po okolí. Navštívili jsme bývalé bunkry, řemeslný pivovar a při zastávkách nám průvodci vyprávěli zajímavosti o místní přírodě, vzniku hornin a historii okolí. Dostali jsme se na krásná místa a trasy, kam by se člověk jako turista nikdy nepodíval. 
 
Hlavním výstupem projektu bylo zorganizování kavárny pro místní v nedalekém parku, čemuž jsme se věnovali další den. Každá skupina připravila sadu otázek o klimatu pro místní obyvatele a v den konání jsme natáčeli rozhovory, které jsme následně sestříhali v krátké participativní video. 
 
Poslední den jsme hodnotili, co jsme se během projektu naučili, co je možné změnit a diskuzi o celkové režii projektu. Následovalo předání Youth Passů, odtajnění „Secret Friends“ a jako vždy dojemné psaní vzkazů pro ostatní účastníky. Po ukončení projektu se naše česká skupina vydala ještě na dva dny k Lago di Garda, kde jsme si nejen odpočinuli, ale také pořádně nachodili po místních vrcholcích s výhledem na jezero. 
 
                                                                                                                              Soňa Juríková

Možná se ti bude líbit