Young Voices for the Planet — Itálie

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Brentonico, Itálie

Termín konání: 13.—21. září 2021

Věkový limit pro účastníky: 18-29

Věkový limit pro group leadery: 18+

Celkový počet účastníků za národní skupinu: 5+1 group leader

Prosím důkladně si přečtete info-pack.  Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 30. července.

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu Erasmus+ Mládež jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondu programu Erasmus+ Mládež a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Itálie (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Účastnící se země: Itálie, ČR, Turecko, Dánsko, Portugalsko

Hostitelská organizace: MAVI Association

Popis projektu:

GIVE VOICE TO OTHER YOUNG PEOPLE USING THE PARTICIPATIVE VIDEO AS A TOOL FOR ENHANCEMENT, SHARING ON ONE OF THE MOST URGENT TOPICS OF THE MOMENT THE SURVIVAL OF OUR PLANET.

WE WILL ORGANIZE A TEMPORARY COFFEE PLACE IN THE BEAUTIFUL PARK OF
BRENTONICO, WHERE WE WILL CREATE A MOMENT OF DISCUSSION AND SHARING
BETWEEN YOUNG PEOPLE FROM DIFFERENT COUNTRIES, USING THE VIDEO INTERVIEW FOR CREATE AWARENESS MATERIAL.

WE WILL PLANT A TREE OF AGAPANTO AS A SYMBOL OF RESILIENCE AND
COMMITMENT ON THE PART OF NEW GENERATIONS AND COMMITMENTS RESPONSIBILITY WITH OUR PLANET AND WITH OURSELVES: WE WILL LEAVE A BETTER WORLD BEHIND US!

AIM OF THE PROJECT: to INVOLVE YOUNG PEOPLE TO INCREASING AWARENESS AND ENVIRONMENTAL RESPONSIBILITY, THE CREATIVE USE OF WASTE MATERIALS, using PARTECIPATIVE VIDEO. After a soft training, the students will organize a FINAL SOCIAL EVENT, a TEMPORARY GREEN CAFFE ‘set up outdoors, where local young people will be involved in participating in short video interviews on the theme of the environment, supporting them in sharing their point of view and propose possible solutions.

YOUNG PEOPLE are still too often limited in expressing their voices on what are the great contemporary issues and this little space dedicated to them risk to increase their distrust in their personal responsibilities and in the same way reduce their awareness of a real possible change starting from everyone’s daily life.

Starting from this consideration, the PARTICIPATIVE VIDEO is proposed as an effective and interactive tool among young people and not only. Considering the emergency situation that our planet is experiencing, it becomes FUNDAMENTAL to support the ENHANCEMENT OF YOUNG PEOPLE ON ENVIRONMENTAL ISSUES, creating CONNECTIONS and MOMENTS OF COMPARISON between them and between the local community and its representatives.

Možná se ti bude líbit