Youth Work through Social Media – Bulharsko

single-image

Termín konání: 16.-24. říjen 2016

Místo konání: Uzana, (region Gabrovo), Bulharsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack & rozpis denních aktivit. Prosím shlédněte i projektové video, které vytvořila část české skupiny: https://drive.google.com/open?id=0BxkDkjVXlplmdFRUTlYwRlRjYUk

Účastníci: Kateřina Pokorná, Lenka Rigerová, Bohuslav Trávníček, Ludmila Klimešová, Barbora Adamčíková

Účastnící se země: ČR, Bulharsko, Itálie, Polsko, Španělsko, Chorvatsko

Hostitelská organizace: Europe for All of Us

Report z projektu:

Projekt, kterého jsme se zúčastnili, trval od 16. 10 do 24. 10. 2016 a pořádala ho bulharská organizace Europe for All Of Us, pro kterou to byl úplně první projekt tohoto druhu. Ale rozhodně na tom nebylo nic špatného. Dokonce bych řekla, že to pro nás bylo štěstí, protože organizátoři Ilko a George se o to víc snažili, abychom byli spokojení.

Projekt se konal kousek od horského městečka Uzana v regionu Gabrovo, a to konkrétně v hotelu, kde nebylo široko daleko nic jiného než lesy, louky a čerstvý vzduch. Tedy ideální kombinace na nastartování našich „mozkoven“ a na vytváření online kampaní a projektů, které jsme měli celý týden zpracovávat. Program projektu se totiž nesl v tématu „Youth Work Through Social Media“.

Na projektu se sešli mladí lidé z různých evropských neziskových organizací, ale mezi nejpočetnější patřili účastníci z organizace ESN neboli Erasmus Student Network a jejích lokálních sekcí. Co se týká států, náš český tým (5) tak mohl poznat lidi z Chorvatska (5), Polska (5), Itálie (5), Srbska (2) a Španělska (2). A samozřejmě i z domácího Bulharska (3), včetně organizátorů (3).

První den a dál

Projekt jsme začali v neděli, kdy se většina z nás potkala na společné prohlídce hlavního města. Organizovala ji naše přijímající organizace v čele s Georgem, který nám udělal i malý výklad o budovách a historii Bulharska a samotné Sofie. Na večer jsme se pak vydali přichystaným autobusem do Uzany. Po půlnoci jsme dorazili do hotelu, kde jsme se ubytovali na 2-3 lůžkových pokojích, vždy jsme byli na pokoji promíchané národnosti, abychom byli „nuceni“ se víc mezi sebou sblížit. Ráno nás pak čekala snídaně a zahájení programu.

Druhý den jsme se hlavně seznamovali mezi sebou, řešili jsme program, který nás v následujících dnech čekal, povídali jsme si o programu Erasmus+ a představovali jsme si navzájem naše vysílající neziskové organizace. Po večeři Italové a Chorvati zahájili jednu z mnoha dalších Intercultural Nights, kde nám představili vtipná videa o svých zemích, co se u nich nejradši jí a pije, a stejně tak to udělali i ostatní státy další dny po nich.

Workshopy s Alex

Třetí den už jsme se pustili do tématu a to tak, že nám byla představená naše lektorka Alex, která vedla následně všechny workshopy a která dokázala vymyslet nejen neotřelé icebreakery, rozehřívací aktivity, ale hlavně i takové úkoly, které nás posunuly dál nejen jako jednotlivce, ale i jako týmy. Nejprve jsme řešili, co pro každého z nás znamená „Youth Work“, dále pak jaké známe a používáme sociální sítě. Nechyběly ani offline facebookové timeline každého z nás. V dalších dnech jsme probírali také např. to, jak by měly vypadat webové stránky, jak využít v kampaních strorytelling, co musíme sledovat při vytváření online kampaní a jaké známe příklady nejlepších kampaní z našich zemí, jaké online nástroje nám usnadní práci na sociálních sítích, a to všechno jsme si většinou stihli prakticky vyzkoušet na vlastnoručně vymyšlených i připravených kampaních. Což bylo nejvíce přínosné.

Výlety

Dva dny jsme také vyrazili na výlet. Poprvé to bylo pěšky do nedalekého národního parku Central Bulgarian National Park, kde jsme došli na vyhlídku s nádherným pohledem na okolní hory a také jsme navštívili střed celého Bulharska. Druhý výlet byl celodenní a jeli jsme do skanzenové vesničky Etar a potom do města Veliko Tarnovo.

Byl to prostě neuvěřitelný týden, který byl nejen o zajímavých workshopech, nových zážitcích, poznání země a její přírody, ale hlavně o skvělých a inspirativních lidech, které jsme měli díky tomuto projektu možnost potkat. Proto bych chtěla poděkovat všem, kteří nám toto umožnili a všem, které jsem mohla na projektu poznat a přidat si je mezi své přátele – a to nejen na Facebooku, ale hlavně do svých vzpomínek – protože o tom právě takovéto projekty jsou.

Lenka Rigerová

Možná se ti bude líbit