Termín konání: 28. srpen – 6. září 2020
Místo konání: Batulia & Svoge, Sofia region, Bulharsko
Věkový limit pro účastníky: 18-29 let
Věkový limit pro group leadera: 18+
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit.
Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).
V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.
Hostitelská organizace: ESEI – Ethno, Social and Eco Initiatives Organization ESEI
Účastnící-se země: Itálie, Estonsko, Rumunsko, Česká republika, Španělsko, Turecko
Účastníci českého týmu: Lenka Miklíková (GL), Ivana Paulusová , Adam Karásek, Eliška Klevetová, Eliška Jančíková
Report z projektu:
Projekt Sense of the nature as a Sense of initiative – ECO entrepreneurship se uskutečnil mezi daty 29.8.2020 a 6.9.2020 v bulharské vesnici Rebrovo ukryté mezi horami asi 50 km severně od Sofie. Cílem projektu bylo rozvinout u účastníků podnikatelské schopnosti a inovativní myšlení v oblasti ekologického podnikání. A to vše v krásách zdejší přírody. I přes potíže spojené s aktuální epidemií se nakonec dostavily delegace z Řecka, Španělska, Turecka a Rumunska.
V den příjezdu nás organizátoři postupně posbírali a provedli po památkách Sofie. Následně jsme se přesunuli na první místo našeho pobytu. Byl jím penzion na okraji vesnice Rebrova. Zde jsme následující den strávili seznamováním se a tzv. ice breaking aktivitami. Penzion poskytoval dokonce i malý bazén, který přišel opravdu v hod, protože prvních 5 dní jsme na obloze ani mráček nezahlédli.
Následně jsme se po několikahodinovém pochodu přesunuli do osady výše ve svahu, kde probíhal program dalších 5 dní. Tady došlo na silnější kontakt s přírodou, když asi polovina z účastníků musela kvůli nedostatku prostoru spát ve stanech, voda ve sprše byla ohřátá poledním sluncem, jídlo jsme vařili dohromady nad ohněm a v okolních lesích se proháněla stáda divokých koní. V těchto drsných podmínkách se samozřejmě odehrával nám primární program. Každá z delegací si nachystala přednášku nebo nějaké aktivity zaměřené na podnikání, ekologii a vztah k přírodě. Dále každý večer si všechny skupinky přichystali národní večer, kdy ostatním představovali kulturu své země.
Abychom nezůstali pouze u řečí, tak organizátoři zařadili na program i úklid lesa od odpadků, stavbu dřevěné lavičky na vrcholu z kopce s nádherným výhledem nebo výlet do nedaleké ekologické farmy. Na poslední 2 noci jsme sešli zpět do údolí do hostelu a zde jsme prezentovali projekty, na kterých jsme pracovali ve skupinkách od začátku výměny. Jednalo se o vytvoření podnikatelského nápadu nějaké ekologické firmy.
Vrátili jsme se domů se spoustou nových kamarádů a spoustou zážitků. Projekt jsme si velmi užili a děkujeme za tuto možnost centru v Břeclavi.
Adam Karásek