DigitUp — Bulharsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+: Mládež, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 17.—24. červen 2021

Místo konání: Plovdiv, Bulharsko

Účastníci českého týmu: Michaela Kolářová, Quang Hai Nguyen, Daniel Branný

Účastnící se země: Bulharsko, Řecko, Itálie, ČR, Litva, Portugalsko, Severní Makedonie, Slovensko, Polsko, Rumunsko

Report:

17.6.-24.6. se pro 22 lidi z různých zemí naskytla skvělá příležitost rozšířit své znalosti na téma digitálního světa. Toto téma je vlastně jakousi reakci na aktuální pandemii a toho, že 99% vzdělání po celé Evropě se na nějakou dobu přesunulo pouze do režimu online. Cílem tohoto projektu bylo proto, zdokonalit své digitální dovednosti, naučit se jaké jsou způsoby neformální výuky v online režimu, připomenout si základní důležité pravidla chování pro digitální svět a dozvědět se o různých užitečných aplikacích a online nástrojích pro vzdělávání.

Naše digitální dobrodružství, začalo jak jinak než poznáváním se navzájem, dostali jsme několik úkolů, které jsme museli splnit všichni dohromady a ku podivu nás to semklo dohromady už od úplného začátku. Dále jsme se dozvěděli víc o programu Erasmus+ a o tom jaké příležitosti jako mladí lidé máme. 

Hned druhý den jsme se seznámili s online kurzy, toto bylo velice obohacující pro všechny účastníky, protože jsme se dozvěděli o webových stránkách jako udemy.com, https://www.coursera.org/ nebo https://trailhead.salesforce.com/en/, na těchto webových stránkách člověk najde obrovské množství online kurzů, díky kterým se může vzdělávat a rozvíjet v jakémkoliv směru. Naším úkolem tentokrát bylo ve skupinách jeden takový kurz přichystat, vymyslet koncept, a prezentovat ostatním.

Kromě kurzů jsme se učili i o edukačních hrách. Říkali jsme si čím se hra jako taková charakterizuje, co by ve správné hře nemělo chybět. Vyměnili jsme si své zkušenosti s online ale i offline hrami, někteří účastnicí měli opravdu bohatou zkušenost z různých jiných projektů, takže hned po vzájemné inspiraci různými zážitky jsme se pokusili o vytvoření svých vlastních online i offline her. 

V průběhu kurzu, kdy jsme se zdokonalovali víc a víc v digitálních záležitostech, přišlo na řadu velice zajímavé téma LMS, neboli Learning Magement Systém. Jde o systém pro řízení výuky,  administrativních záležitostí a organizaci výuky. V podstatě jsou to aplikace, ve kterých se nachází on-line nástroje pro komunikaci a řízení studia a zároveň zpřístupňují studentům učební materiály či výukový obsah on-line nebo i off-line. Této tématice jsme se věnovali celý den, a také jsme si mohli prakticky vyzkoušet všechny nástroje, které LMS nabízí, vytvořením vlastních konceptů výuky.

Za poslední dobu jsme byli nuceni přesunout mnoho naších schůzek do režimu online. Nepochybně se každý z nás seznámil s platformami jako je Zoom, Google Meet, Skype atd. Poslední den projektu po nasbírání všech těchto užitečných poznatků ohledně digitálního světa a jeho možností jsme dostali za úkol stvořit webinář na libovolné téma, podmínkou bylo vytvořit tento webinář s pomocí různých nástrojů, s kterými jsme se na projektu už seznámili. 

Projekt hodnotím jako velice úspěšný, každý účastník si odnáší mnoho užitečných informací, které nepochybně v budoucnu budou mít své využití. Kromě toho se všichni účastnící za 7 dní projektu nesmírně sblížili a vytvořili spolu příjemnou, rodinnou atmosféru, za kterou se mi osobně bude ještě nějaký čas dost stýskat. 

                                                                                                                                Daniel Branný

Možná se ti bude líbit