Small Communities, Big Problems — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 26. srpen—4. září 2022

Místo konání: Buşteni, Karpatské hory, Rumunsko

Pro více informací si prosím přečtete info-pack & rozpis denních aktivit.

Hostitelská organizace: ODEN NEHOIU

Český tým: Barbora Kollárová (GL), Klára Čechurová, Klára Studnická, Tomáš Kabát, David Stehlík

Report z projektu:

Přelom srpna a září jsme společně s dalšími účastníky z Bulharska, Lotyšska, Řecka, Španělska, Itálie, Polska a Rumunska strávili v horském městečku Busteni, které je turisty velmi oblíbené díky svému nádhernému okolí. Výhled na majestátní hory se opravdu ani po více než týdnu neomrzel a přejezd do brutalisticky koncipované Bukurešti tak na konci projektu trochu zabolel.

Téma této výměny mládeže byly velké problémy malých komunit, a v průběhu dní jsme se zabývali konkrétně těmito čtyřmi: znečišťování prostředí, nezaměstnanost, diskriminace a občanská pasivita. Aktivity byly v den, v němž jsme se věnovali danému problému, zaměřeny na jeho prozkoumání, hledání příčin – nejčastěji formou diskuze, navrhnutí řešení, a pak také následovány workshopem, který nám dal příležitost se s problémem vypořádat takzvaně “po svém” – když jsme se zrovna věnovali znečišťování prostředí, strávili jsme den upcyclingem předmětů, které jsme našli, či je na projekt dovezli; v případě nezaměstnanosti byli účastníci spárováni do dvojic zaměstnavatel-uchazeč o práci a formou veřejných pracovních pohovorů se snažili předem určenou pozici získat; vypracovávali jsme také vzorový životopis a motivační dopis; v případě diskriminace secvičili krátké scénky, které měly za úkol ostatním přiblížit správné chování v případě, že se něčeho takového staneme svědky; a celý proces učení jsme završili natáčením minifilmu s tématikou občanské angažovanosti. Výběr aktivit a workshopů byl skvěle promyšlený tak, abychom hlavní problémy sužující malé komunity komplexně pochopili.

Součástí programu byly i dva výlety – jeden pěší tak trošku do hor k nedalekému vodopádu, a jeden do Brašova se zastávkou na Drákulově hradu. Oba tyto výlety nám přiblížily rumunské kulturní prostředí a myslím, že jsme si je všichni velmi užili.

Neodmyslitelnou součástí každého projektu jsou kulturní večery – a v případě tohoto projektu určitě nikdy nezapomenu na ten rumunský, protože lepší grilovačku s tradičními pokrmy jsem nezažila 🙂 

Závěrem bych ráda doporučila každému, kdo nad Rumunskem váhá, ať už neváhá – tahle země má rozhodně co nabídnout a mě osobně více než příjemně překvapila.

                                                                                                                                    Barbora Kollárová

Možná se ti bude líbit