Erasmus+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Termín konání: 14.—24. listopad 2022
Místo konání: Modica, Sicílie, Itálie
Český tým: Anna Zítová, Ellen Kernerová, Kristýna Liptáková, Petra Mazancová
Prosím pročtěte si info-pack.
Hostitelská organizace: Associazione Attiva-Mente
Report z projektu:
Kurz WE Radio 2.0 se konal na jihu Itálie v malém městě Modica na Sicílii. Hlavním úkolem celého kurzu bylo vytvořit nízkonákladové webové rádio a tím zvýšit participaci mladých lidí na tvoření obsahu. Kurzu se zúčastnilo 28 lidí z České republiky, Řecka, Bulharska, Itálie, Slovenska, Rumunska a Portugalska. Našimi leadery byli Vincenzo přímo z Modicy a Patricia z Polska. Po celou dobu projektu pro nás byly nejdůležitější tři místa. Prvním byl Ferro hotel – čtyřhvězdičkové ubytování v těsné blízkosti nádraží z jehož oken bylo možné vidět krásný most protínající dvě strany údolí, ve kterém se hotel nacházel.
Druhým bylo tzv. Venue – národní archiv na kopci, kde probíhaly téměř veškeré aktivity. Dostat se na něj stálo fyzickou námahu, ale výhled stál za to. Třetím místem byla restaurace v centru města, kde pro nás bylo každý den připraveno typické sicilské jídlo k obědu i večeři.
První den na nás čekali organizátoři v hotelovém lobby, aby nás dovedli na místo konání aktivit a my tak nezabloudili a věděli, kudy máme další dny chodit. Byl pěkný slunečný den a cesta vedla úzkými italskými uličkami a židovskou čtvrtí, takže to byla pěkná procházka i přesto, že jsme šli dost do kopce. Když jsme dorazili na místo do honosné budovy s křišťálovým lustrem, usadili jsme se na plastové židle a čekali, co se bude dít. Po představení organizátorů následoval energizer na podporu aktivity. Poté se pokračovalo se seznamovacími hrami, představením projektu, jeho harmonogramu a dalšími obecnými informacemi. Zatím se ještě nikdo moc neprojevoval a všichni byli jaksi nesmělí. Po poledni jsme šli na oběd, kde na nás čekaly těstoviny s rajčatovou omáčkou. Právě těstoviny, saláty, pizza a sýry (zejména buvolí) jsou typickým jídelníčkem Sicilanů. Co se týče jídla, tak se následující dny střídaly právě tyto a podobné věci na našem talíři. Odpoledne jsme si pomocí her vymezovali některé pojmy, například co znamená formal, informal a non-formal. Den jsme zakončili opět večeří, po které jsme se postupně mezi sebou seznamovali i mimo program. Následující den několik lidí zůstalo na pokoji, jelikož se cítili nemocní. Tato nemoc nás pak postihla všechny, což značně zkomplikovalo plynulost programu a možná i díky ní nastaly občas emočně vypjaté situace. Bohužel i to se může stát během projektu. Co se týče programu, další dny vypadaly podobně. Dopoledne jsme se seznamovali, ať už mezi sebou nebo s technikou potřebnou k vysílání a odpoledne jsme pracovali na našem radiu. Stěžejní linkou našeho projektu bylo vytvořit obsah pro hodinové živé vysílání. Na to jsme byli rozděleni do skupinek, každý člen z jiné země. Během kurzu jsme v dané skupince museli nahrát znělku na začátek vysílání, vymyslet název, téma, vybrat hudbu a vymyslet obsah. V neposlední řadě jsme museli být schopni ovládat software Caster.fm a naučit se, jak vše zapojit a co kde zmáčknout, aby vysílání vůbec mohlo proběhnout. Předposlední den, tzv. „den D“, jsme živě vysílali se všemi těmito aspekty a naladit si nás mohl každý. Nejenom, že jsme získali schopnost vysílat odkudkoliv a kamkoliv, ale především to byla i velká legrace.
Poslední den jsme pak zhodnotili celý projekt, získali Youthpassy (potvrzení o absolvování programu) a šli na poslední večeři. Tentokrát do pizzerie, kde jsme mohli vyzkoušet 5 různých druhů pizzy, třeba i pistáciovou. Bylo nám smutno, že se musíme rozloučit, ale zároveň jsme se už všichni po deseti dnech a všech nemocích těšili domů.
Chtěla bych poděkovat Vincenzovi i Patricii za to, jak se o nás starali, když jsme byli nemocní a zároveň za sílu, kterou měli, když nemoc padla na ně.
Zároveň bych poděkovala i mé vysílatelské organizaci EYCB, především Janě Parolkové za zprostředování tohoto zážitku.
Anna Zítová