ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Místo konání: Istanbul, Turecko
Termín konání: 1.—10. listopad 2023
Český tým: 5 účastníků + 1 group leader
Přečtete si info-pack.
Hostitelská organizace: Demokrasi ve Hukuk Çalışmaları Derneği (Democracy and Law Studies Association)
Report z projektu:
Výměna mládeže na téma „Democracy and Active Citizenship“ pořádaná tureckou organizací Demokrasi Vehukuk Calismalari Dernegi se konala ve dnech 1.-10.11.2023 v Sile, cca 2 hodiny cesty od centra Istanbulu. Celkem se projektu účastnilo 42 účastníků z České republiky, Německa, Lotyšska, Bulharska, Severní Makedonie, Řecka a pořádajícího Turecka.
Program trval celkem 10 dní, nicméně kvůli velmi složité dopravní situaci v Istanbulu byly první a poslední den převážně cestovní. Aktivity připravené tureckými organizátory Selcukem a Isik tedy začaly až druhý den. Ze začátku se nesly převážně v seznamovacím duchu, během dalších dní už se zaměřovaly na téma celého projektu, tedy demokracii. Týmy z jednotlivých států měly možnost prezentovat o aktuálním stavu demokracie u nich v zemi, o klíčových momentech pro dosažení demokracie, dále se pořádaly simulované volby a účastníci měli také možnost debat nad různými tématy. Jedním z nich byly například reálné rozsudky Evropského soudu pro lidská práva vztahující se ke svobodě projevu, které pro ně připravili studenti právnických fakult z řad účastníků projektu. V rámci aktivit jsme také měli možnost debatovat na různými problémy a výzvami, kterým státy v současnosti čelí. Tyto diskuze byly navíc obohaceny faktem, že jako účastníkům z různých koutů Evropy se naše názory v určitých oblastech lišily. Jako výstup celého projektu jsme nakonec se všemi účastníky vytvořili dvě videa na téma demokracie.
Zlatým hřebem celého programu byla návštěva starosty Istanbulské čtvrti Sisli, kterou nás poctil předposlední den programu. Již z příprav na tuto návštěvu bylo jasné, že účastníci z Turecka si jí nesmírně váží. Pan starosta s námi strávil přibližně hodinu a my měli možnost pokládat mu různé dotazy a debatovat s ním. K významnosti této události přispíval i fakt, že celý program probíhal za přítomnosti novinářů, kteří ji poctivě dokumentovali.
V druhé části projektu již byl program mírně volnější a organizátoři pro nás například připravili výlet do samotného Istanbulu, kde jsme měli možnost pohybovat se po vlastní ose. Většina z nás samozřejmě navštívila největší památky jako je Hagia Sofia, Mešita sultána Ahmeda neboli Modrá mešita, Starý bazar nebo Egyptský bazar. I volné chvíle během projektu v Sile jsme si náramně užili například hraním beach volejbalu, koupáním v moři či návštěvou historického centra. I večery byly plné více či méně oficiálního programu. Mimo tzv. cultural nights, kdy každý stát prezentoval základní informace o své zemi a připravil si pro ostatní typické jídlo a pití, se velmi často tančilo, hrály se různé hry nebo se například připravil táborák na pláži.
Ačkoliv měl samotný projekt probíhat přímo v Istanbulu, nakonec nikdo nebyl zklamaný, že se právě v Sile. Přeci jen jsme měli možnost snídat obědvat i večeřet s výhledem na moře, což zejména pro nás Čechy, kteří moře nemáme, bylo záživné. Mimo to byla všechna jídla, která pro nás kuchaři připravovali ukázkou typické turecké kuchyně, a tak byl program obohacen o ještě jeden kulturní aspekt. A co víc, během všech dní jsme měli nonstop připravený vynikající turecký čaj, takže někteří z nás vypili například i patnáct šálků denně. I tak jsme ale v pití čaje zaostávali za účastníky z Turecka!
Rada bych poděkovala tureckým pořadatelům Selcukovi a Isik za vynikající organizaci a atmosféru, kterou pro nás připravili, stejně tak jako vysílající organizaci za Českou republiku EYCB za možnost účastnit se tohoto projektu.
Alžběta